1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kongre, Korumaların Saldırısıyla İlgili Tasarıyı Kabul Etti
Kongre, Korumaların Saldırısıyla İlgili Tasarıyı Kabul Etti

Kongre, Korumaların Saldırısıyla İlgili Tasarıyı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının, Washington Büyükelçiliği önündeki protestoculara saldırmasıyla ilgili tasarı, ABD Kongresinde kabul edildi. Dışişleri “Reddediyoruz” açıklaması yaptı.

A+A-

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının, başkent Washington DC’deki Büyükelçilik Konutu önünde protestoya müdahalesini kınayan karar tasarısını kabul etti.

Doğan Haber Ajansı’nın New York muhabiri Nafiz Albayrak’ın haberine göre, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Ed Royce, Cumhuriyetçi Parti Çoğunluk Lideri Kevin McCarthy ile Demokrat Partili Üye Whip Steny Hoyer’in hazırladığı tasarı Dış İlişkiler Komisyonu’nda görüşüldükten sonra onaylandı.

The New York Times, olay anına ait videoları analiz etti ve birçoğu ABD vatandaşı olan protestoculara, aralarında Erdoğan’ın korumalarının da olduğu 24 kişinin saldırdığını tespit ettiklerini yazdı. 

“Sınırdışı ve ülkeye giriş yasağı”

Oturumda konuşan kongre üyeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve korumalarına yönelik sert eleştiriler yöneltti.

“Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında, Washington Büyükelçiliği önünde yaşanan olayların hesabının Türkiye hükümetinden sorulması gerektiği” savunuldu.

Kongre üyeleri, “saldırıya karışan korumaların bir an önce adalet önüne çıkarılması, ABD’de bulunanların sınırdışı edilmeleri, dışarıda olanların da gelecekte ülkeye girişlerinin yasaklanması” çağrısında bulunuldu.

“Erdoğan’ın onay verdiğini gösteriyor”

Demokrat Partili Gregory Meeks şunları söyledi: “Türkiye’de bireysel özgürlüklere saldırılıyor. Şimdi de bu baskı ortamının, dünya demokrasisinin beşiği olan Washington’a taşınması düşünülüyor. Barışçıl protestocular, kabadayılar tarafından saldırıya uğradı. Ortaya çıkan görüntüler Erdoğan’ın olayları aracından izlediğini, müdahalede bulunmadan uzaklaştığını, böylelikle pasif onay verdiğini gösteriyor.”

Cumhuriyetçi Partili Dana Rohrabacher “Erdoğan’ın korumalarının, düşüncelerini açıklayan ve uygulanan politikalara tepki gösteren insanlara saldırdıklarını” savundu.

“Fikirlerini açıklayan insanlara saldırabileceklerini düşünüyorlarsa, bu kişiler ABD’ye sokulmamalı. Türkiye’nin eskiden görece kabul edilebilir düzeyde demokrasisi vardı.”

“Türkiye kınamalı ve özür dilemeli”

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Paul Ryan da tasarının Dış İlişkiler Komitesi’nden geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Türkiye güvenlik güçleri tarafından barışçıl protestoculara yönelik uygulanan şiddet ve saldırılar kabul edilemez, savunulamaz. Erdoğan yönetiminin verdiği yanıtlar da tamamen yetersiz.

“Türkiye önemli bir NATO müttefiki, ancak yöneticileri sivil haklarını kullanan insanlara yönelik acımasız davranışları kesinlikle kınamalı ve özür dilemelidir. Sorumluların hepsini adalete teslim etmeye kararlıyız.”

Dışişlerinden açıklama: Ziyareti gölgelememeli

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, karar tasarısına ilişkin, “Sözkonusu tasarıyı reddediyoruz” açıklamasını yaptı.

Müftüoğlu’nun açıklaması şöyle:

“ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi bugün gerçekleri çarpıtan yanlı bir karar tasarısını alelacele oylayarak kabul etmiştir. Sözkonusu tasarıyı reddediyoruz. 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Washington ziyareti sırasında Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olay, yapılan sayısız resmi ikaza rağmen, ABD makamlarının gerekli güvenlik önlemleri almamalarından kaynaklanmıştır.

“ABD makamlarının ziyaretin diğer aşamalarında aldıkları sıkı güvenlik tedbirlerini neden Büyükelçilik Konutu önünde almadıkları sorusunun yanıtı bulunmamaktadır. 

“Benzer şekilde, bilahare Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik görevlilerince sebep olunan ve Bakanlığımızca resmen protesto edilen bir gelişmenin yaşanmasına yol açan aşırı ve saldırgan davranışların da henüz izahı yapılmamıştır. 

“Konuyu farklı bir zemine çekme gayesiyle ABD Temsilciler Meclisinde gündeme getirilen bu girişimin yasama süreci içinde ilerletilmesi, meselenin çözümlenmesine yardımcı olmayacaktır. Biz, yakından izlemeye devam edeceğimiz bu husustaki gelişmelerin, verimli geçtiğini değerlendirdiğimiz ziyareti gölgelememesi yolundaki ümidimizi muhafaza etmek istiyoruz.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.