1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kktc’de Cumhurbaşkanı İle Başbakan Arasında Soğuk Rüzgarlar
Kktc’de Cumhurbaşkanı İle Başbakan Arasında Soğuk Rüzgarlar

Kktc’de Cumhurbaşkanı İle Başbakan Arasında Soğuk Rüzgarlar

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Çözüm dilenciliğiyle değil, çözüm kararlılığıyla yürüyoruz" diyerek KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün’ün dünkü açıklamasına sert tepki gösterdi.

A+A-

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Çözüm dilenciliğiyle değil, çözüm kararlılığıyla yürüyoruz" diyerek KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün’ün dünkü açıklamasına sert tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Başbakanı olduğu bir devletin seçilmiş Cumhurbaşkanı’na hakaret etmeye başlayan bir kişilikle karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Kıbrıs müzakerelerinde 23 Ağustos’tan itibaren başlayacak önemli bir sürecin arifesinde, Başbakan Özgürgün’ün "ezilmiş, büzülmüş, silik, dilenen" gibi sıfatlarla aniden şahsını aşağılama ve itibarsızlaştırma gayretkeşliğine giriştiğini belirten Akıncı, "Bunu yaparken gerçekte kendini ve makamını itibarsızlaştırdığının farkında bile değildir. Başbakanın siyasi olgunluktan son derece uzak bu haksız ve çirkin saldırısını esefle kınıyorum. Şunu bilsin ki, bu tür sıfatları halkımız bize yakıştırmaz" dedi.

"Başbakan dönüp aynaya baksın"

Endişe içinde olduğunu söyleyen Başbakanın kendisiyle haftalık görüşmelerinde bu endişelerini dile getirmediğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, şu ifadeleri kullandı:

"Geçen hafta içinde iki kez benimle bir araya geldiği halde endişelerini gidermek için hiçbir soru sormamıştır. Tam tersine, her defasında müzakere sürecine hükümetin tam destek verdiğini belirtmiştir. Şimdi ‘masada ne aldık, Akıncı açıklasın’ diyor ve kendine düzenli gönderilen tutanakları okumadığını da ele veriyor. Müzakere sürecinin bu şekilde açıklamalarla yürüyemeyeceğini de bilmezden geliyor."

"Kritik dönemece girdik"

Cumhurbaşkanı Mustaaf Akıncı, müzakerelerin seyri ile ilgili de şunları söyledi:

"Müzakere sürecinde kritik bir dönemece girmiş bulunuyoruz. 23 Ağustos-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak 7 görüşmede varolan ayrılık noktalarında yeterli yakınlaşmalar sağlanabilirse, eylül ayının ikinci yarısından itibaren çözüm yönünde daha umutlu gelişmeler yaşanabilir. Kuşkusuz son dönemeçte yakın istişare içinde olduğumuz Türkiye’nin ve diğer garantör ülkelerin de katkısının hayati önemi olacaktır. Daha önce de çeşitli vesilelerle açıkladığım gibi, 4 başlıkta sağlanan ilerlemeler yanında, aşılması gerekli önemli zorluklar da vardır. Toprak ve güvenlik konuları ise uzlaşma bekleyen ve henüz ayrıntılı olarak ele alınmayan iki ciddi konudur. Sürecin başından beri halkımıza verdiğim söze uygun olarak ve 11 Şubat 2014 mutabakatına sadık kalarak, karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm için uğraş vermekteyiz. Kıbrıs Türk halkının gerçek çıkarlarını gözeterek, her iki toplumun eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayacakları adil bir çözüme ulaşmaya çaba harcıyoruz. Halktan aldığımız güçle bu çabayı ezilmişlik duygusu içinde değil; onurla, gururla yürütmekteyiz."

"Çözüm dilenciliği değil, kararlılıkla hareket etmekteyiz"

Başbakan Özgürgün’ün dünkü açıklamasındaki ifadelerine atıf yaparak, "Çözüm dilenciliği değil, çözüm kararlılığı ile hareket etmekteyiz" diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, "Böylesi bir ortamda Başbakan’ın ‘Eyvah galiba çözüm oluyor’ telaşı içerisinde saldırıya geçmesi ve bizi masa başında zayıf düşürecek bir yaklaşım sergilemesi makamına yakışmayan bir tutumdur. Başbakan Özgürgün, bugünden kamplara bölünmeyi tetikleyerek ancak kendimize zarar vereceğimizi anlamaktan aciz mi? Yaptığım uyarılara kulak vermeyerek, habire ayağımıza kurşun sıkmaları yetmezmiş gibi, şimdi de açıktan saldırıya geçilmesini elbette halkımız değerlendirecektir" dedi.

"Rum tarafı henüz gerçekçi noktada değil"

Cumhurbaşkanı Akıncı, süreçte önemli ilerlemeler sağlamalarına rağmen Rum tarafının henüz sonuca ulaşmak için gereken makul ve gerçekçi noktada olmadığını da belirterek, "Önümüzdeki süreçte temenni ederim ki o noktaya gelinir ve her iki tarafın da yararına olacak, aynı zamanda bölge istikrarına da katkı yapacak bir çözüme ulaşırız. O gün geldiğinde Başbakan nereye doğru yürüyecekse o yöne gider. Benim kiminle yürüyeceğimi merak etmesin, ben her şart altında halkımla birlikte yürüdüğüm yoluma devam edeceğim" diye konuştu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.