Kemal Gün, Oğlunun Kemiklerine Kavuşuyor

Kemal Gün, Oğlunun Kemiklerine Kavuşuyor

Kemal Gün'ün oğlunun kemikleri İstanbul'da avukatına teslim edildi. Cenaze töreni bugün Hozat'ta yapılacak.

A+A-

88 gündür açlık grevini sürdüren Kemal Gün’ün oğlunun kemiklerini İstanbul Adli Tıp’ta Avukat Engin Gökoğlu elden teslim aldı.

Avukat Gökoğlu kemikleri aldıktan sonra kemikleri Tunceli (Dersim)'e götürmek üzere Avukat Oya Aslan'a verdi. Gökoğlu'nun eşi gözaltına olduğu için Tunceli'ye gidemediği belirtildi.

Baba Kemal Gün’ün kemiklerin kendine ulaşmasıyla açlık grevini sonlandıracağı ve ardından cenazenin Tunceli'nin Hozat ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

Artı Gerçek'e bilgi veren Kemal Gün'ün kızı Beyhan Gün, "Babam aclık grevini bırakmayacak. Yarın (bugün) kemikleri teslim alır almaz açlık grevini bırakacağını soyledi. Defin işleminden sonra babamı hastaneye götüreceğiz" dedi.

kemal-gun.jpeg

NE YAŞANMIŞTI?

Baba Kemal Gün'ü açlık grevine götüren süreç 7 Kasım 2016'da başladı.

Tunceli ile Hozat ilçeleri arasındaki bölgede hava operasyonu yapılmış, bu operasyon sonucunda 11 DHKP-C'li öldürülmüştü. Ölenler arasında Kemal Gün'ün 28 yaşındaki oğlu Murat Gün'de vardı.

Baba Kemal Gün, aylarca oğlunun kemiklerini almak için uğraştı. Çaresiz kalınca 24 Şubat 2017'de Tunceli Merkez'de bulunan seyit Rıza Meydanı'nda açlık grevine başladı.

Bu eylem süresince Baba Kemal Gün'e olmadık eziyetler yaşatıldı. Kabahatler Kanunu'na aykırı davrandığı gerekçesiyle onlarca kez ceza kesildi, Baba Kemal Gün'e. Nihayetinde verilen cezaların tutarı 18 bin TL'yi geçti.

Tüm eziyetlere rağmen Baba Kemal Gün açlık grevinden vazgeçmedi, bir tek istediği oğlunun kemikleriydi. O kemikleri alıp kendi eliyle toprağa vermek istiyordu.

Gelişmeler üzerine Tunceli ve Diyarbakır Barosu başkanları Tunceli'de Valilik ve Savcılık ile görüştü. Savcı, kemiklerin Adli Tıp'tan 1-2 gün içinde getirilip babaya teslim edileceğini söyledi. Baba Kemal Gün ise kemikleri eliyle gömmeyi bekledi, açlık grevini bırakmadı.

Baba Gün'ün oğlunun kemikleri açlık grevlerinin 88. günde avukatına teslim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.