1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KCK’den Kürt Halkına Ortak Mücadele Çağrısı
KCK’den Kürt Halkına Ortak Mücadele Çağrısı

KCK’den Kürt Halkına Ortak Mücadele Çağrısı

Cerablus operasyonuyla ilgili açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “Kürt halkı, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü ve 6-7-8 Ekim Kobanê Direnişini destekleme eylemleri ruhu ile ayağa kalkmalı” dedi.

A+A-

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Türkiye’nin, ABD yönetimindeki koalisyon ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle birlikte yaptığı Cerablus operasyonunu değerlendirdi.

Fırat Haber Ajansının haberine göre KCK, “Türkiye’nin Cerablus’u işgal etme planını Minbic’in özgürleştirilmesiyle pratiğe geçirdiğini” belirtti.

KCK, hedefin İslam Devleti (IŞİD) olmadığını, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) olduğunu vurguladı, “Rojava’ya yönelik saldırının tüm Kürt halkına saldırı olduğunu” ifade etti.

“Minbic’ten sonra Cerablus”

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’nın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Türk devletinin dünyanın gözünün içine bakarak Antep katliamını yaptırıp Cerablus’u işgal etmesi, bu işgale göz yuman devletler açısından utanç vericidir. Cerablus’u işgal etmek için çoğu çocuk 60 insanın kurban edilmesi insanlık tarihine en ağır suçlardan biri olarak geçmiştir.

“IŞİD Minbic’ten atılınca hemen IŞİD’in Cerablus’tan çıkarılıp Türkiye'ye bağlı çetelerin yerleştirilmesi planı devreye sokuldu.

“Türk devleti ve bağlı çeteler IŞİD’i Cerablus’tan çıkarmamıştır, IŞİD anlaşmalı bir biçimde Cerablus’tan çekilmiş, yerine Türk devleti ve onun güdümündeki çeteler yerleştirilmiştir.

“Türk devleti ve bağlı çetelerin amacı IŞİD değildir; tek hedef vardır, Suriye’nin demokratikleşmesini sağlayacak Demokratik Suriye Güçleridir.

“Zaten Türk devlet yetkilileri IŞİD’i değil, YPG’nin de içinde olduğu Demokratik Suriye Güçlerini ve tüm halkların içinde yer aldığı Demokratik Suriye Meclisini hedeflediklerini açıkça ortaya koymuşlardır.

“Uluslararası güçler saldırıya göz yumdu”

“Uluslararası güçlerin de Türkiye ile siyasi çıkarları gereği bu saldırıya göz yummaları, demokratik bir Suriye’yi amaçlamadıklarını göstermektedir. Siyasi güç mücadelesi içinde her türlü kirli ilişki içine girmekte ve halkları çıkarlarına kurban etmektedirler.

“Kürtlerin ve Kuzey Suriye halklarının Suriye’yi parçalama gibi bir amacı yoktur. Türkiye'nin bu güçleri Suriye’yi parçalama gücü olarak göstermesi, kendi amaçlarını gizlemek içindir. Aksine Türkiye Suriye halklarını birbirine düşman ederek Suriye üzerindeki hesaplarına ulaşmayı hedeflemektedir.

“Türk devleti Cerablus’u işgal edip çeteler üzerinden Suriye üzerindeki etkisini arttırmak istemektedir. Bu amacına ulaşmak için Kürt karşıtı güçleri de kullanmaktadır.”

“1 Kasım ve 6-7-8 Ekim direnişi”

“Kürtler bu saldırıyı sadece Rojava Kürtlerine saldırı olarak değil, tüm Kürtlere yönelik saldırı olarak görerek birliklerini güçlendirip ortak tutum ve mücadele içine girmelidirler.

“Kürt halkı, Türkiye'nin ve dünyanın tüm demokrasi güçleri Kobanê’ye saldırıda nasıl ortak mücadele içine girdilerse, şimdi de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü ve 6-7-8 Ekim Kobanê Direnişini destekleme eylemleri ruhu ile ayağa kalkmalı.

“Bu saldırıya karşı Rojava Devrimini koruma ve Suriye’nin demokratikleşmesini sağlama mücadelesini yükseltmelidirler.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.