Kars’ta ‘Toplu Taşıma’ Krizi

Kars’ta ‘Toplu Taşıma’ Krizi

HDP’li Kars Belediyesi yarın dolmuş hatları için ihaleye çıkıyor. İhale öncesi, “dolmuş hattı ihalesi”ni protesto eden esnaf kontak kapattı. Belediye ise kendi otobüsleri ile kent içi ulaşımda ücretsiz hizmet vermeye başladı.

A+A-

HDP’li Kars Belediyesi yarın dolmuş hatları için ihaleye çıkıyor. İhale öncesi, “dolmuş hattı ihalesi”ni protesto eden 96 hat sahibi esnaf kontak kapattı. Belediye ise kendi otobüsleri ile kent içi ulaşımda ücretsiz hizmet vermeye başladı.

PolitiKARS’ın yerel kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Kars'taki dolmuşçular, 'dolmuş hatları ihalesi’ öncesi Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’i protesto ederek kontak kapattı. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen dolmuşçu esnafı, eşbaşkan Bilgen'in dolmuşçu esnafını bitirmek için her yolu denediğini iddia etti.

Kars Belediyesi nezdinde bir ihale yapılacağını ve yetkililerin bu ihalenin hazırlığını, aşamalarını, kimlere verilmeye çalışıldığını araştırmaları gerektiğine dikkat çeken dolmuşçular kooperatifi başkanı Okan Ulakçı basın açıklamasında, "Kars Belediye Başkanlığı, tüm Kars hizmet etmek zorunda olan kuruluştur. Bizleri kendisine hedef belirleyip, sanki Kars halkından değilmişiz gibi davranışları ile her anlamda ayrımcılığın en kötü örneğini göstermektedir. Biz siyasi olarak bir araya gelmedik. Her düşünceden, her etnik kesimden insanlar bugün buradalar. Hepsinin ortak derdi evlerinin ekmeği çoluk çocuğunun rızkıdır. Yıllardır yaptığımız işimiz elimizden alınmaya çalışılıyor. Bu yapılırken de kanuna ve vicdana aykırı şekilde işler yapılmaktadır. Yarın Kars Belediye Başkanlığı nezdinde bir ihale yapılmaya çalışılmaktadır. Yetkili devlet kuruluşlarının bu ihalenin hazırlığını, aşamalarını, kimlere verilmeye çalışıldığını araştırmasını talep ediyoruz. Bugün Kars Belediye Başkanının yaptığı birçok işlem gibi bunun altından başka şeylerin çıkabileceğini düşünmekteyiz. Bizlerin mağduriyeti tüm şehrin mağduriyetine dönüşecektir. Bizler özverili bir şekilde işlerimizi yapmaya çalışırken, önümüzün bu şekilde kesilerek ekmeğimizin elimizden alınmasını devletin bilgisine sunuyoruz" dedi.

Kontak kapatan dolmuşçuların yarın belediye binasına aileleriyle, çocuklarıyla birlikte gideceği de bildirildi.

KARS BELEDİYESİ KENDİ ARAÇLARINI SERVİSE ÇIKARDI

Kars Belediyesi, dolmuş ve halk otobüsü esnafının kontak kapatması nedeniyle kendi otobüslerini hizmete aldı ve yolcuları ücretsiz taşımaya başladı.

Kars Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Toplu taşımacılık şehirdeki sadece esnafın karlılık odağında kurulu bir durum olmamak ile birlikte aynı zamanda asli bir kamu hizmetidir. Dolmuşçu esnafının bugün kendi geleceğini düşünerek vatandaşı mağdur etmesi durumunda, bizimde öncelikle şehrimizde toplu ulaşımdan faydalanan halkımızı düşünme ve hizmet verme zorunluluğumuz vardır. Belediyecilik görevini yürütürken mevcut yasaların dışında herhangi bir yetki kullanmamız mümkün olmamakla birlikte hiçbir toplu taşıma hattı da sınırsız kazanılmış bir hak değildir. Yarın yapacağımız toplu taşıma ihalesini kazanan firma olursa, aynı firmayla modern taşımacılığın gerektirdiği ve hemşerilerimizin hak ettiği biçimde şehrimizdeki toplu ulaşım hizmetinin planlamasını yapacağız. Fakat daha önce de ilan ettiğimiz gibi eğer ihale şartlarına uygun başvuru olmazsa da bu durumda Kars Belediyesi doğrudan toplu taşıma hizmetini vermeye başlayarak halkımızı mağdur etmeyecektir. Belediyelerin yetki ve sorumluluklarından olan halka toplu ulaşım hizmeti vermek aynı zamanda görevidir de. Bu çalışma kanunlarla belirlenmiş şekle uygun olarak ya hizmet satın alma usulüyle yapılacak veya da belediyenin kendisi doğrudan bu hizmeti vatandaşa sunacak.

Kars Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve ihale ile gerçekleştirilecek olan ilgili hizmet satın alımının tamamlanamaması durumunda; Belediyenin mevcut araçları ile vatandaşlarımızı mağdur etmeden hizmet vermeye devam edilecek. Şu anda kontak kapatarak taşımacılığı durduran dolmuşların taşıma yaptığı hatlarda da Kars Belediyesi araçlarıyla ücretsiz taşıma yapılacaktır. Şehrimizde kimse kendi çıkarını dayatarak baskı ve oldu bitti tavrı ile hukuksuz uygulamaları kabul ettiremeyecek.” ifadeleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler