1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS GÜNDEM

  4. Curling'te Büyük Başarı.. Kadınlarda, 'Kafkars Spor' 1'inci Lİge Yükseldi
Kars’ta İşyerlerine Ramazan Denetimi

Kars’ta İşyerlerine Ramazan Denetimi

Ramazan ayı dolayısıyla Kars’ta gıda üretimi ve satışı yapan işyerleri denetlendi.Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Ramazan dolayısıyla başlatılan denetimler vatandaşlar arasında...

A+A-

Ramazan ayı dolayısıyla Kars’ta gıda üretimi ve satışı yapan işyerleri denetlendi.

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Ramazan dolayısıyla başlatılan denetimler vatandaşlar arasında da memnuniyet karşılandı.

Ramazan ayı boyunca devam edecek olan denetimlere Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün’ün de eşlik etti.

Kars’a özgü kaşar ve benzeri süt ürünlerinin imalathaneleri başta olmak üzere, kasap ve fırın imalathaneleri tek tek gezilerek denetledi. Denetimlerde işletme sahiplerine ve personellere hijyen konusunda bilgilendirme yapıldı.

Denetimler esnasında işletme sahiplerinin kapılarını büyük bir memnuniyetle sonuna kadar açıyor olmasının ciddi bir yol kat edildiği anlamı taşıdığını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, denetlenmeden kaçan bir zihniyetten, denetlenmek için sabırsızlanan bir zihniyete dönüşülmesinin mutluluk verici olduğunu belirterek, işletme sahiplerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Gıda ve gıdayla temas eden ürünleri çeşitli zamanlarda denetlediklerine dikkat çeken Düzgün, “Yıl boyu denetimlerimiz sürüyor. Bu manada ilimiz yapması gereken denetimin çok üzerinde bir denetime tabii tutularak yüzdemizi de aşmış durumdayız. Ramazan sebebiyle denetimlerimize biraz daha hız verdik tüketicilerimizin Ramazan ayında en çok kullanacağı ürünler üzerinde yoğunlaştık. Bu manada şarküteri, kasap ve fırınlarımız üzerinde Ramazan ayı boyunca denetimler devam edilecek. Bu ay boyunca ziyaret gerçekleştireceğimiz bu alanlarda üzülerek söylüyorum ki gerekirse cezai işlem uygulanacak. Çünkü bizim insanımız kaliteli üretim yapıyor, Kars’ta organik ayarında üretim yapılıyor ama bu üretimi de kaliteli olarak sunma zorunluluğumuz var. Ramazan sebebiyle hem üretim hızlanıyor, hem tüketim hızlanıyor. Bu noktada vatandaşlarımız mağdur olmasın diye bizler de bu boyutta uzman kontrolör ekibimizle birlikte denetlemelerimize başlamış olduk” dedi.

Düzgün, Ramazan ayına girilmesi nedeniyle ekiplerle birlikte imalathaneleri ve perakende satış yerlerini denetlediklerini söyledi.

Dr. Hüseyin Düzgün, “Vatandaşlarımız daha sağlıklı gıda tüketsinler diye süt ve süt ürünleri imalathaneleri, satış yerleri, et ve et ürünlerinin satış yerleri ve fırınlarımızda denetimler gerçekleştirdik. Şuan kadar denetlediğimiz yerlerde kalite ve hijyene dikkat ederek üretim yapıldığını gördük. Bu denetimler ilk olmayacağı gibi sonda olmayacak. Bundan sonraki süreçte ekipteki arkadaşlarımız ve şube müdürlerimizle birlikte denetimlerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

’Tüketici en iyi kontrolördür’ diyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, “En iyi kontrolör vatandaşlarımızdır. Vatandaşlarımızdan ricamız aldığı ürünü kontrol etsin, alırken etiketine baksın, son tüketim tarihine baksın ve bu manada ön kontrolü de kendileri gerçekleştirmiş olsun. Ayrıca bizim ’174’ Alo Gıda hattımız var. Buraya bir alo demesi yeterli. Bu anlamda biz derhal müdahalede bulunuyor ve gereken işlemleri başlatıyoruz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda en iyi kontrolü yapanın tüketici olduğunu ve tüketiciye de görev düştüğünü söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün tarafından, işletme sahiplerine sık sık uyulması gereken kriterler hakkında bilgiler verildi. Hijyen konusunda bir sorunla karşılaşmamanın mutluluğunu yaşadığını kaydeden Düzgün, ziyaret ettiği birkaç süt ürünleri satış noktalarındaki görselliğin göz alıcı olduğunu belirtti.

Düzgün, Fırınlarda ise yasaya göre sadece bir değil birçok çeşit ekmek türünün imal ediliyor olması gerektiği hatırlatmasını yaparak, fırınlarda alışık olmayan bayan personelin son zamanlarda yoğunlaştığına dikkat çekti. Bayanın olduğu yerde hijyen olur, disiplinin olduğunun altını çizen, Düzgün, fırınların da kadınlar için bir ekmek kapısı olmasının önem teşkil ettiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.