Kars’ta Fetö Operasyonlarında İlginç Detaylar

Kars’ta Fetö Operasyonlarında İlginç Detaylar

Kars’ta FETÖ’nün darbe girişiminde rol alanların ortaya çıkartılması ve örgütün çökertilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerin...

A+A-

Kars’ta FETÖ’nün darbe girişiminde rol alanların ortaya çıkartılması ve örgütün çökertilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda ilginç detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Kars Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 15 Temmuz darbe girişimin ardından büyük titizlikle yaptıkları çalışmalarda FETÖ’nün Kars Emniyet Müdürlüğü imamı ve İstihbarat Şube İmamı tespit edildi. Yapılan çalışmalarda FETÖ’nün örgüt içerisindeki tüm imamlarının öğretmen görevini icra eden şahıslar olduğu belirlendi.

“İstihbarat Şubesi’nin kodu İngilizce”

FETÖ’nün kod olarak kullandığı İngilizce yani İstihbarat Şubesi’nin imamı öğretmen N.A., ifadesinde 17/25 Aralık sürecinden sonra sohbetler dikkat çekmemek için aileleriyle gittiklerini anlatarak, “17/25 Aralık operasyonları olarak adlandırılan dönemin kısa bir öncesi ve dönemin sonrasında Fahrettin kod isimli bir abi bize, ‘polis lojmanlarına araçlarınızla gitmeyin’, ‘sohbet verdiğimiz gruplarda kendiniz dahil 3 aileyi aşmayın’, ‘sohbetlere yine eşli ve aile şeklinde gidin gelin’, ‘sohbet aralıklarını uzatın’, ‘hizmet hareketi içerisinde bulunan polis memurları daha çok kendi aralarında yine 3 aileyi aşmamak üzere cemaat sohbeti yapsınlar’, cemaat mensupları iş yerinde hükümeti eleştirmesin ve ya cemaati haklı gösterecek ifadeler kullanmasınlar” ifadelerini kullandı.

“Kars’ta da komiser yardımcılığı sınavına girecek emniyet mensuplarının bir araya gelip sınava hazırlanmışlardı”

N.A., cemaat içerisinde farklı isimler kullandıklarını aktararak, “Yaptığımız sohbetler ve hizmet harekatı içerinde bulunduğumuz sürelerde tedbir amaçlı farklı isimler kullanırdık. Sohbetlere giderken misafir görüntüsü vermek amacıyla ailecek gidip gelmeye çalıştık. Sohbetlere gelen polisler ile hiç telefonda görüşmezdik. Emniyette açılan komiser yardımcılığı sınavlarının olduğunu biliyordum. Hizmet içerisinde yer alan polisler ders çalışmak amacıyla toplanırlardı. Kars’ta da komiser yardımcılığı sınavına girecek emniyet mensuplarının bir araya gelip sınava hazırlanmışlardı” şeklinde ifadesini sürdürdü.

“Seçim döneminde AK Parti kazanmasın diye başka partilere oy vermişler”

Seçim dönemlerinde AK Parti’nin kazanmaması için başka partilere destek verdiklerini vurgulayan N.A.,“Kars’ta bulduğum süre içinde 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerden önce Fahrettin isimli abi bize hizmet harekatının her ilde AK Parti’den sonra 2. Sıradan bulunan parti adayının desteklenmesi yönünde bir politikasının olduğunu bize söylemişti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti ile ilgili eski algı hizmet harekatı içerisinde tamamen yerleşmişti yani cemaat mensupları AK Parti’den sonra hangi aday güçlü ise o parti ve adama oy verecekti, muhtemelen de böyle olmuştu” şeklinde konuştu.

Polislerden sorumlu imamlardan H.A. da, “Kamuoyunda 17/25 Aralık olarak adlandırılan dönemin sonrasındaki sıkıntılar nedeniyle polis memurlarıyla lojmanlarda görüşme olmuyordu. Lojman haricinde dışarıda ikamet edenlerin müsait olanların evlerinde toplantılar yapılıyordu. İkametlerin dışında başka bir yerde görüşme yapılmıyordu. Ben polis memurlarından sadece dini sohbetler çerçevesinde sorumluydum. 2016 Şubat aynından itibaren arkadaşlarla görüşmeyi seyrekleştirdim bu zaman zarfında buradaki literatürün de bu arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla biliyorum. Bildiklerim KOM Şubesinin Kimya, TEM Şubesinin Tarih, Özel Harekatın Beden Eğitimi, Çevik Kuvvetin İlk Yardım olarak söylediğidir. Ben 2010 KPSS dava duruşmalarından dolayı böyle bilgilere vakıf olmamaya özen gösterdim” dedi.

H.A., FETÖ’nün yapılanması hakkında bilgi vererek şöyle devam etti:

“İl imamı o ilin cemaat içerisindeki en üst sorumlusudur. Ülke imamı o ülkenin cemaat içerisindeki en üst düzey sorumlusudur. Himmet, yardım için toplanan paradır. Talebe mesulü üniversite, orta okul ve lise öğrencileriyle ilgilenen sorumludur. Eğitim danışmanı o ilin bütün kademelerdeki öğrencilerden sorumlu kişidir. Mütevelli heyeti bir ilde o il ile ilgili maddi konularda ihtiyaçları karşılamak için bir araya gelen ve genellikle maddi durumları iyi olan esnaf heyetidir. Şakirt Risale-i Nur kitabında geçen kuran talebesi anlamında kullanılan bir tabir. Altın nesli, Fethullah Gülen’in kitaplarında kendi kafasında ideal bir insan olarak yetişmiş olan insanlardan oluşan nesil.” H.A., FETÖ örgütünün gizli mesajlaşma olarak kullandığı Bylock sistemini kullandığını itiraf ederek, oluşturulan gruptaki kişilerin hepsinin kod isim kullandığını belirtti.

Öte yandan, Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Kars İl Emniyet Müdürlüğü olarak FETÖ/PDY Terör örgütüne yönelik çalışmalarımız titizlikle devam etmektedir” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.