1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Gürbüz Çapan 'Ali ile Durdağı’nın Heykellerini Yaptırdı
Kars Valisi Rahmi Doğan'ın Açıklamaları

Kars Valisi Rahmi Doğan'ın Açıklamaları

Kars Valisi Rahmi Doğan, Fethullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimin en şiddetli hissedildiği illerden birisinin Kars olduğunu belirtti.

A+A-

Kars Valisi Rahmi Doğan, Fethullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimin en şiddetli hissedildiği illerden birisinin Kars olduğunu belirtti. Kars Valisi Rahmi Doğan, Kentte iki kaymakamın görevden uzaklaştırıldığını ve çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Vali Rahmi Doğan, "Ankara, İstanbul ve bizim bölgemizde darbenin şiddeti biraz daha fazla olmuş. Şöyle baktığımızda 81 ili değerlendirdiğimizde Kars’ta bulunan iki tugay ve onun hemen etrafında bulunan Iğdır, Ardahan, Doğubayazıt’taki birlikler, tugaylar bu ihtilala karışmışlar, destek vermişler. Ankara ve İstanbul dışındaki diğer illerde bir pasif direniş gibi gözüküyor. Ama bunlar tabi inceleniyor. Dolayısıyla bu darbe girişimi en fazla hisseden il. İki tugayımızın olması sebebiyle Kars ve Sarıkamış, olay ilk olduğu andan itibaren Sarıkamış Tugayı Sarıkamış’ı, Kars’taki tugay da Kars’ı işgal etti. Tanklarla yollar ve kritik noktalar, emniyet müdürlüğümüz, belediye başkanlığımız, AK Parti İl Başkanlığımız, MİT Daire Başkanlığımız bunları kontrol altına alınabilmek için tanklarla çevrildi. Sarıkamış’ın tamamı kontrol altına alındı. Bizde ise kısmen ama kritik noktaların tamamını kontrol altına aldılar" dedi.

"Kars ve Sarıkamış Türkiye’de en son teslim olan iki tugay"

Kars ve Sarıkamış tugaylarının darbe girişiminde Türkiye’de en son teslim olan tugaylar olduğunu ifade eden Doğan, Karslı vatandaşlara teşekkür etti.

Vali Doğan, "Vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Siyasi parti temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlarla beraber toplandı ve bu darbe girişimi püskürtüldü. O gece itibarıyla 31 kişi gözaltına aldık. Emniyet Müdürlüğüne gelen tankın bir tanesini ele geçirdik. 1 tane araç ve onda bulunan personelle birlikte toplam 22 kişiyi o gece dertes ettik ve aldık. Bunların içerisinde kurmay yarbayından tutun da, diğer rütbeli askerlerine kadar var. Tabi bunları almış olmakla işi bitmedi. Biraz önce de bahsettiğim gibi bizimkiler geçekten bu işe iyi hazırlanmış" dedi.

"Tugay komutanı teslim olacağını söyledi"

2 tugayın Türkiye’de en son teslim olan tugay olduğunu dile getiren Vali Doğan, "Biz sabah hızlı bir şekilde tugayla ilgili gözaltı kararlarını çıkarttık adliyeden ve ilk önce Sarıkamış tugayını aradık ve gözaltı kararının olduğunu, teslim olmasını söyledik aksi takdirde operasyon yapacağımızı söyledik. Tugay komutanı teslim olacağını söyledi. Saat 11.00 civarında onu teslim aldık. Daha sonra bizdeki tugay komutanını arayarak yakalama kararı olduğunu ve teslim olması gerektiğini söyledik. Bu arada gece boyunca yaptığımız tüm görüşmelerde, görüşmeleri ben yaptım. Tüm tekliflerimi reddettiler. Kabul etmediklerini, etmeyeceklerini direneceklerini ve benim de verdiğim talimatları geri çekmemi, çatışmaya sebebiyet vereceğimi, bu tür talimatlar vermeyin diye bana telkinde bulunmaya başladılar. Tabi Sarıkamış Tugay Komutanı teslim olduktan sonra civardaki, diğer tugay komutanları da teslim olmaya başladılar. Her iki tugayda da alt kademedeki arkadaşlarla irtibat kurduk. Onlara tugayın içerisini boşaltamaya, herhangi müdahale olduğunda karşılık verilmemesi yönünde tedbir almalarını talimatlandırdım. Beni o gece boyunca bir takim askeri personeller aradı. Bizzat cep telefonlarıyla aradılar, Sayın valim ne talimat verirseniz onları yapacağız şeklinde. Benden talimat aldılar ben onlara gerekli talimatları verdim. Saat 11 gibi buradaki tugaydan bir binbaşı arkadaş beni cep telefonundan arayarak tugayın içerisini boşalttığını, silah ve mühimmatları topladığını, depolara kilitlediğini ve benin talimatımın ne olacağını söyledi. Ben de tugay komutanını arayarak teslim olmasını istedik. Bu da yarım saat içerisinde teslim oldu. Onunla birlikte 7 personel daha gözaltına aldık. Toplam 31 personel gözaltında, tabi soruşturma devam ederken, bir takım bilgilerde gelmeye başladı" diye konuştu.

"İki vali yardımcısı gözaltına alındı, iki kaymakam görevden uzaklaştırıldı"

İki vali yardımcısının gözaltına alındığını ve iki kaymakamın da görevden uzaklaştırıldığını belirten Kars Valisi Rahmi Doğan, "İki vali yardımcımız o gece tugay komutanımızın daveti üzerinde tugaya gittiği ve onlarla bir müddet birlikte olduğu bilgisi bize ulaştı. Ben tabi kendi personelimi yakinen bildiğim için o gece vali yardımcısı arkadaşlardan güvendiği bir arkadaşı talimatlandırarak vali yardımcılarını emniyet müdürlüğüne gelmelerini talimatlandırdım. Onlar tugaydan çıkarak oraya gelmişler. O bilgi üzerine biz o iki arkadaşa yakalama kararı çıkarttık ve görevden uzaklaştırdık, aldık. Bugün malum basında da görüyorsunuz İçişleri Bakanlığı olarak Türkiye’nin tamamında mülki amirler ile ilgili bir karar verildi. O karar üzerine de iki tane kaymakam benzer şekilde görevden uzaklaştırdık. Bunlarla ilgili tabi inceleme soruşturma yapacağız. Nedir ne değildir bunların hepsi ortaya çıkacak. Tabi bu darbe girişimi henüz bitmiş değil. Devem eden bir süreç bu sürecin hem devlet olarak biz farkındayız. Hem vatandaş olarak vatandaşlarımız farkında, dolayısıyla demokrasi nöbetimiz devam ediyor. Yine sokaklardayız" şeklinde konuştu.

"Bu süreçte iki tugaya da sokağa çıkma yasağı koydum ben" diyen Vali Doğan, şunları söyledi:

"Çünkü tugaydaki hareketlerin ne olduğunu, neler yapılabileceğini kestirmemiz zor. İkincisi de bizim halen gözaltı kararı olan, almamız gereken tugayın içerisinde rütbeli personeller var. Onları da tamamlamak üzereyiz. En hızlı bir şekilde kısa sürede tugaydaki gözaltına alacağımız diğer personelleri de tespit ederek alıp tugayların da normal rutin faaliyetlerine devam etmelerini talimatlandıracağız. Umarım millet olarak devlet olarak bir daha bu tür girişimlerle karşı karşıya kalmayız. Bugün itibariyle şöyle dönüp bir baktığımızda darbeyi Kars olarak en şiddetli yaşayan illerden biriyiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.