1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Metabolizma Canavarı ’Matcha’ İle Tanışın
Kansere Karşı Hoşaf Tüketin

Kansere Karşı Hoşaf Tüketin

Yaz aylarında vücudun terleyerek su kaybettiğini belirten uzmanlar, sadece su değil, minarel kazanmak için mutlaka hoşaf tüketilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Yaz aylarında vücudun terleyerek su kaybettiğini belirten Dr. Fevzi Özgönül, sadece su değil, minarel kazanmak için mutlaka hoşaf tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Fevzi Özgönül, “Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığı çok artığı için vücudumuz fazlasıyla terleyerek su kaybeder. Fakat terleme ile sadece su değil, vücudumuzdan bir kısım mineraller de eksilir. Bu su ve mineralleri vücudumuza geri kazandırmak için mutlaka sıvı bir şeyler içmeliyiz” dedi.

Günümüzde su tüketiminin özellikle kilo problemi yaşayanlar arasında çok az olduğuna dikkat çeken Özgönül, “Bu problemi olan kişilerin sindirim sistemi düzgün çalışmadığı için sindiremedikleri şekeri ya tatlı olarak ya da tadı olan bir içecek tüketerek gidermeye çalışırlar. Aslında su içmek diğer tüm içeceklerden çok daha önemlidir. Çünkü vücudumuzun ihtiyacı sudur. Su içemiyor veya arada su dışında bir başka alternatif arıyorsanız size hoşaf önerelim. Diğer tüm alternatif içecekler ile karşılaştırıldığında hem kendinizin hazırlayabileceği doğal ve en önemlisi içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için asırlardır kullanılan hoşafı tekrar hatırlama zamanımız geldi de geçiyor bile. Kimisi taze meyveden yapılana komposto, kuru meyveden yapılana hoşaf dermiş ama bence biz Türk halkı olarak hepsine hoşaf deriz” ifadelerini kullandı.

Erik hoşafının faydaları

Özellikle ülkemizde yaygın olan birçok hoşaf tarifi olduğunu, bunlar arasında en yaygın kullanılanın ise erik hoşafı olduğunu söyleyen Özgönül, faydalarını şöyle sıraladı:

“Kırmızı ve mor erik, içeriklerinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde birçok sağlık sorununa karşı koruyucu rol oynar. Örneğin kansere ve yaşlanmaya karşı korur. Kabızlık ve sindirim sorunlarını rahatlatır. Göğüs kanserini önler, kemik sağlığını iyileştirir. Hafızayı kuvvetlendirir. Bu durumun yanı sıra erik hoşafı sindirim sisteminin hızlanmasına ve kişinin yediklerini çabuk sindirmesine katkıda bulunur. Bu nedenle zayıflamak isteyen ya da kabızlık sorunu yaşayan insanlar sindirim sistemlerini en doğal bir şekilde hızlandırabilirler. Sizlerde sağlık açısından vücuda sayılamayacak kadar çok fayda sağlayan erik hoşafını bolca tüketebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Kansere Karşı Hoşaf Tüketin

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.