'İşkence' Türkiye'ye Geri Döndü

'İşkence' Türkiye'ye Geri Döndü

Economist'te yayınlanan iki ayrı makalede, işkencenin Türkiye'de yaygınlaştığı ve Erdoğan'ın bin yıllık bir savaşı çağırdığı yorumları yapıldı

A+A-

İngiliz The Economist dergisinde yayınlanan iki ayrı makalede, işkencenin Türkiye'de yaygınlaştığı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bin yıllık bir savaşı çağırdığı yorumlarına yer verildi.

"İşkence Türkiye'ye geri döndü" başlıklı ilk makalede, 2015 yılından bu yana gözaltı merkezlerinde taciz, tecavüz, şiddet, işkence gibi iddiaların sayısının giderek arttığı belirtildi.

İşkence vakalarına örnek olarak da Diyarbakır'da görev yapan Dicle Haber Ajansı muhabiri Ömer Yer-Çelik'in özel harekat tarafından eşi ve annesinin yanında dövülmesi ve ardından da İstanbul'da bir cezaevine gönderilmesi gösteriliyor.

BBC'nin The Economist'ten çevirdiği haberde, insan hakları örgütlerinin gözaltı merkezlerinde "dayak, işkence, tecavüz ve tecavüz tehditleri" görüldüğüne yönelik kaleme alınan raporlardan bahsediliyor.

Bir Birleşmiş Milletler yetkilisinin geçen yıl bu durumların 'geniş bir şekilde' görüldüğü yorumu yaptığına dikkat çekiliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün ise Gülen cemaatiyle ilişkili dört kişinin kaçırılması iddialarının araştırılması talepleri dile getiriliyor.

ERDOĞAN'A ORTAÇAĞ SUÇLAMASI

"Türkiye'nin Cumhurbaşkanı bin yıllık bir savaşı çağırdı" başlıklı bir diğer makalede ise, Erdoğan'ın 1071'deki Malazgirt Muharebesine dair yaptığı konuşmayla ilgili "Erdoğan'ın 946 yıllık bir savaşı anması Türk milliyetçilerinin desteğini kazanmak için. Geçen Temmuz ayında bir darbe girişimi atlatan ve Nisan'da çok az bir farkla referandumu kazanan Erdoğan yeni destekçiler bulmak isteğinde. Malazgirt'te ise başarısız darbeyi ortaçağ kampanyasına bağladı" yorumu yapılıyor.

Erdoğan'ın sarf ettiği, "15 Temmuz'da bir darbe girişimi gibi görülen ama aslında bizi esir etmeye yönelik bir hamle ile karşılaştık. (...) Sultan Alparslan kimlerle mücadele etmişse biz de 15 Temmuz'da onlarla mücadele ettik" sözlerinin "darbe girişimine Batı müdahalesi" atıfı olduğu öne sürülüyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.