1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IKBY'den 'Petrol İhracatı' İçin Türkiye ile Anlaşmaya Varıldı
IKBY'den 'Petrol İhracatı' İçin Türkiye ile Anlaşmaya Varıldı

IKBY'den 'Petrol İhracatı' İçin Türkiye ile Anlaşmaya Varıldı

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY)'den petrolün ihracatının devamı konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını söyledi.

A+A-

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) petrolünün sevkiyatının yeniden başlamasını görüşmek üzere gittiği Erbil'de açıklamalarda bulundu.

Irak Petrol Bakanı, yaptığı açıklamalarda; Irak -Türkiye Boru Hattı yoluyla kuzeyden petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını söyledi. Bakan, üretimin üç gün içinde başlamasının planlandığını da aktardı.

NE OLMUŞTU?

Irak-Türkiye Boru Hattı üzerinden yapılan petrol ihracatı, Paris merkezli tahkim mahkemesinin Ankara'ya karşı Bağdat lehine karar vermesi ve Ankara'nın Erbil'in 2014 yılında bağımsız petrol ihracatına başlamasına izin vererek 1973 tarihli anlaşmayı ihlal ettiğini söylemesiyle 23 Mart'tan bu yana durdurulmuştu.

Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 2014 ile 2018 yılları arasında Türkiye'ye doğrudan yaptığı izinsiz petrol ihracatı nedeniyle Türkiye'yi Irak hükümetine 1,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, geçen ay boru hattının faaliyete hazır olduğunu söylemiş ancak Iraklı iki üst düzey petrol yetkilisi Irak'ın Türkiye'den boru hattının hazır olup olmadığı konusunda resmi bir bildirim almadığını belirtmişti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.