1. HABERLER

  2. EKONOMİ | FİNANS | OTOMOTİV

  3. Dolar ve Euro'dan Tarihi Rekor!
IBAN'ını Kiralayan Yandı.. 1 Yıla Kadar Hapis Cezası Geliyor!

IBAN'ını Kiralayan Yandı.. 1 Yıla Kadar Hapis Cezası Geliyor!

Ticaret Bakanlığı, IBAN kiralama ilanları başta olmak üzere sosyal mühendislik dolandırıcılığına karşı uyardı

A+A-

Son zamanlarda artan dolandırıcılık vakaları, banka hesaplarının güvenliği konusunda endişeleri artırmaktadır. Son olarak, IBAN'ını başkalarına kiralayan kişilerin cezai yaptırımlarla karşılaşacağı haberleri gündeme bomba gibi düşmüştür.

IBAN kiralama işlemi, genellikle dolandırıcılık amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemle, kişiler kendi banka hesaplarını başkalarına kiralamakta ve dolandırıcılar da bu hesapları suç işlemek için kullanmaktadır. Ancak, artık bu tür suçlara göz yumulmayacak ve IBAN kiralayanlar hapis cezası alabilecektir.

Banka hesaplarının güvenliği ve kişisel bilgilerin korunması son derece önemlidir. IBAN'ınızı kimseyle paylaşmamanız ve kimselere kiralamamanız önemli bir adımdır. Aksi halde, hukuki ve cezai sorumluluklarla karşılaşabilirsiniz.

Dolandırıcılık vakalarının önlenmesi ve suçluların cezalandırılması için herkesin dikkatli olması gerekmektedir. IBAN kiralama gibi suçlara karşı bilinçli olmak ve gereken önlemleri almak, hem bireysel hem de toplumsal güvenliğin sağlanması için önemlidir. Unutmayın, IBAN'ınızı kiralayan yandı, hapis cezası geliyor!

..haberin uzantısı

Ticaret Bakanlığı, bir banka hesabının maddi menfaat karşılığında başka kişiler tarafından kullanılmasının yasal olmadığını vurgulayarak bu tür faaliyetlerde bulunanların 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası riskiyle karşı karşıya olduğunu konusunda uyardı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bir banka hesabının maddi menfaat karşılığında başka kişiler tarafından kullanılmasına izin vermenin suç teşkil ettiği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, IBAN kiralama ilanlarına karşı uyarıda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, dolandırıcıların, çeşitli platformlar üzerinden tüketicilere ulaşarak 'banka hesabının kiralanması ya da kullandırılması karşılığında yüksek kazanç' vaadiyle yasa dışı kanallardan edinilen paranın transferini bu hesaplar üzerinden gerçekleştirdiği aktarıldı.

IBAN'I KİRALAYAN YANDI

Açıklamada, dolandırıcıların, hedef olarak belirledikleri kişilere çeşitli yöntem ve vaatlerle ulaşmaya çalıştığına işaret edilerek, araç ya da ikinci el ürün alım satım siteleri, sosyal medya platformları, yatırım tavsiyesi veren platformlar gibi sıkça kullanılan kanallar üzerinden tüketicilerin karşısına çıkan dolandırıcıların, öğrenci, ev hanımı gibi gelir kaynağı görece kısıtlı olan veya yaşlı, engelli gibi daha hassas tüketicileri hedef aldığı bildirildi.

Dolandırıcıların, vatandaşların bilgisizliğinden, hatalarından, zaaflarından ya da belli markalara olan güveninden faydalandığı belirtilen açıklamada, tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi, dürüst, güvenilir markaların ve işletmelerin bu yolla itibar kaybına uğramaması, kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin güçlenmesi ve ülke kaynaklarının yasa dışı yollarla sınırların dışına transfer edilmesinin önüne geçilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

Açıklamada, Bakanlık ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) işbirliğiyle 20-21 Nisan'da Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığını Önleme Çalıştayı'nın gerçekleştirildiği anımsatılarak "Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen çalıştaya, Bakanlığın ilgili birimleri, Yargıtay Başkanlığı, Adalet, Hazine ve Maliye, Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, TOBB, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, TBB, Bankalararası Kart Merkezi, Kredi Kayıt Bürosu, TCMB, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği, çok sayıda kamu ve özel banka temsilcisi ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım sağlayarak görüş alışverişinde bulundu. Konuyla ilgili aksiyon almak için iş birliği yapma yönünde anlaşmaya varıldı" değerlendirmesinde bulunuldu.

CAZİP TEDBİRLERE KARŞI TEDBİRLİ OLUNMASI UYARISI

Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda, "Vatandaşlarımızın, bir ürüne veya kazanca dair arzu ve meraklarını uyandırmak suretiyle onları tuzağa düşürmek için sahte ya da kendilerine ait olmayan isim, adres, hesap bilgisi kullanan dolandırıcıların aramalarına, gönderdikleri e-posta, kısa mesaj gibi içeriklere, sosyal medya kanalları üzerinden aldıkları reklam ve mesajlara karşı daha temkinli olmaları gerekmektedir. Bu noktada özellikle kimlik, hesap bilgileri, kişiye özel şifre ya da parola gibi hassas bilgiler paylaşılırken dikkatli olunması, gönderilen her bağlantının tıklanmaması, elektronik cihazların virüslere karşı korunması, aldatıcı tekliflere, özellikle de normalin dışında cazip olanlara karşı tedbiri elden bırakmaması gerekmektedir.

Son dönemde popüler bir dolandırıcılık yöntemi olarak kullanılan IBAN kiralama ilanları konusunda da benzer hassasiyetin gösterilmesi elzemdir. Bir banka hesabının maddi menfaat karşılığında başka kişiler tarafından kullanılmasına izin vermek, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kanunu'na göre suç teşkil ediyor. Hesap sahibi, hesabının başkası tarafından kullanıldığını bankaya bildirmezse, 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalabilecektir." uyarılarında bulunuldu.

İNCELEMELER DEVAM EDECEK

Açıklamada, hesapta gerçekleşen işlemlerle ilgili sorumluluğun doğrudan hesap sahibine ait olduğuna dikkat çekilerek, bu tür durumlarla karşılaşıldığında, ödeme dahil her türlü hesap işlemini gerçekleştirmeden önce kontrol ve teyit etmenin önemli olduğu bildirildi.

Tüketicilerin, ekonomik çıkarlarını, haklarını, satın aldıkları mal ve hizmetlerle ilgili güvenliğini ve sağlığını korumaya ilişkin faaliyetlerin Bakanlıkça hassasiyetle sürdürüldüğüne işaret edilen açıklamada, sosyal mühendislik dolandırıcılığından kaynaklanan mevcut ve potansiyel mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar hakkında inceleme ve değerlendirmelerin devam edeceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.