1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Süleyman Tapsız, Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğü’nde İncelemelerde Bulundu
'Hukuk Sistemi'nde Reform Arayışı.. 9'uncu 'Yargı Paketi' TBMM'ye Sunuldu!

'Hukuk Sistemi'nde Reform Arayışı.. 9'uncu 'Yargı Paketi' TBMM'ye Sunuldu!

Yargı sisteminde gerçekleştirilecek kapsamlı değişiklikleri içeren 9. Yargı Paketi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu.

A+A-

Yargı sisteminde gerçekleştirilecek kapsamlı değişiklikleri içeren 9. Yargı Paketi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu.

Pakette, temel hak ve özgürlüklerin daha etkin korunması, yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi ve insan odaklı hizmet anlayışının geliştirilmesi gibi önemli düzenlemeler yer alıyor.

HAKARET DAVALARINDA SÜRE KISITLAMASI

Pakette öne çıkan bir diğer düzenleme, şikayete tabi hakaret suçlarında azami şikayet süresinin yeniden belirlenmesi. Buna göre, hakaret fiilinin gerçekleştiği tarihten itibaren 2 yıl içinde şikayette bulunulması gerekecek. Bu düzenleme, hak kayıplarının önüne geçilmesini amaçlıyor.

ARABULUCULUKTA KOLAYLAŞTIRMA

Pakette ayrıca, mesleğinde 20 yıl kıdeme sahip hukukçulara sınavsız olarak arabulucu olma imkanı tanınıyor. Böylece, bazı uyuşmazlıkların arabuluculuk yoluyla daha etkin çözümlenmesi hedefleniyor.

HUKUK EĞİTİMİNDE KALİTE ARAYIŞI

Pakette, hukuk mesleklerine giriş sınavı ve idari yargı ön sınavının içeriğinin daha kapsayıcı hale getirilmesi ve sınav sorusu sayısının 120'ye çıkarılması gibi düzenlemeler de yer alıyor. Bu değişiklikler, hukuk alanındaki yetkinliğin artırılmasına yönelik.

AİLENİN KORUNMASI VE ÇOCUK HAKLARI

Paket, evlenen kadınların soyadı kullanımına ilişkin düzenlemeler de içeriyor. Buna göre, kadınlar evlendikten sonra bekarlık soyadlarını tek başına kullanamayacak, ancak eşlerinin soyadını alabilecek veya önceki soyadlarını da kullanabilecekler. Ayrıca, baba olduğu iddia edilen üçüncü kişilerin, belirli kurallara bağlı olarak soy bağının reddi davası açabilmesi de düzenleniyor. Bu değişiklikler, aile bütünlüğünün korunması ve çocukların olumsuz etkilenmemesi amacını taşıyor.

Yargı Paketi’nin Türkiye'nin yargı sisteminde gerçekleştireceği reformların önemli bir adımı olarak öne çıkmayı amaçladığı kaydedildi.

Temel hak ve özgürlüklerin korunması, yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi, hukuk eğitiminin kalitesinin artırılması ve aile kurumunun desteklenmesi gibi unsurları içeren kapsamlı düzenlemeler, yargı sisteminin daha etkin ve adaletli bir yapıya kavuşturulmasına katkı sağlayacağı savunuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.