1. HABERLER

  2. EĞİTİM | BİLİŞİM | TEKNOLOJİ

  3. Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu
Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu

Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu

Anadolu Üniversitesi Hidrojenli Araç Projesi (HİDROANA), bu yıl Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Gebze Körfez Yarış Pistinde düzenlenen TÜBİTAK Efficiency Challenge 2016 yarışında ’Hidro...

A+A-

Anadolu Üniversitesi Hidrojenli Araç Projesi (HİDROANA), bu yıl Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Gebze Körfez Yarış Pistinde düzenlenen TÜBİTAK Efficiency Challenge 2016 yarışında ’Hidrojen Şehir’ konseptinde performans alanında Türkiye 2.si oldu.

Temmuz ayında Londra’da düzenlenen Shell Eco Marathon Avrupa yarışında 7’ncilik başarısı elde eden HİDROANA takımı başarısını devam ettirdi. Bu yıl ilk defa uluslararası olarak düzenlenen ve en az enerjiyle yarışı tamamlama amacı taşıyan TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışması, HİDROANA ekibinin Shell Eco Marathon Avrupa’da elde etitği 7’ncilik başarısının ardından aynı yıl içerisinde imza attığı ikinci büyük başarı oldu. HİDROANA takımı tarafından 25 günlük kısa bir süre içerisinde şehir konsepti alanında tasarlanıp üretilen "Dorlion" isimli araç, bu alanda bir ilk olma özelliğinden dolayı da tarihe geçme başarısı gösterdi.

HİDROANA takım kaptanı olan ve bu süreçteki çalışmalarda yer alan Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği öğrencisi Büşra Turan, elde edilen başarıya ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

"15 gün boyunca canla başla çalışan tüm ekip arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Bu gurur sadece bir takım kaptanına ait değil. Bu başarı, bu süre içerisinde bizi destekleyen herkesin başarısı. Bu gurur baştan sona kadar özveri ile çalışan tüm takım arkadaşlarımın yanı sıra bizi destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Naci Gündoğan, Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Savaş Koparal ve Akademik Danışmanımız Yrd. Doç. Dr. İrfan Töre’nindir. Elde ettiğimiz 2’ncilik kupasını Anadolu Üniversitesi adına kaldırmış olmakla birlikte, seneye daha iyi dereceleri üniversitemize getirmek için canla başla çalışmaya devam edeceğiz."

Ekibe pilot Öykü Kurulgan tecrübeleriyle katkıda bulunurken takımın başarısında Zeynep Sevilen, Dilek Yaşar, Muhammed Aktaş, Murat Tulgaç, Mustafa Hıdıroğlu, Eralp Sırt, Ali Onur Kemahlı, Ersin Öz, Faruk Danacı ve Görkem Demir isimli öğrencilerin destekleri yer aldı.

Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu

Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu

Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu

Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu

Hidroana, Türkiye İkincisi Oldu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.