HDP: 'Vardık, Varız, Var Olacağız'

HDP: 'Vardık, Varız, Var Olacağız'

HDP 5'inci yılını İstanbul'da kutladı. Yıl dönümünde konuşan Ahmet Türk, 'Halkların geleceği için mücadele ediyoruz. Tüm coğrafyada halklar ortaklaşmalı' dedi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP), beşinci yaşını İstanbul Beşiktaş'ta kutladı. Kutlamada ilk sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "Bu gemiyi dayanışma ve mücadele ile limana vardıracağız. Umudumuz büyük. Birlikte kazanacağız" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5'inci kuruluş yıl dönümünü Beşiktaş Akatlar'da bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi Atilla İlhan Sahnesi'nde kutladı. HDP'nin kurucu Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eski Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP Milletvekilleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK Bileşenleri, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Gülten Kaya, Anavatan Partisi (ANAP) eski Genel Başkanı Nesrin Nas, İstanbul Tabip Odası üyeleri ile  Cumartesi Anneleri, Aslı Aydıntaşbaş, Barbaros Şansal, Tarhan Erdem ve çok sayıda aydın ve sanatçı katıldı.

HDP'nin 5'inci yıl etkinliğinde konuşan Mardin Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, "Kürtler özgürleşmeden Türkler asla özgürleşemez. Bütün haksızlıklara, hukuksuzluklara, zulme rağmen biz bugün ayaktayız, direniyoruz, direneceğiz" dedi.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), 5'inci yıl etkinliği tüm coşkusuyla devam ederken, yerine kayyum atanan Mardin Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk söz aldı. Türk, sahneye çıktığı sırada salonda bulunan herkes ayağa kalkarak alkışladı.

Bugün yaşanan baskıcı sürecin doğru okunarak mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Türk, "91'lerde demokrasi talebini Türkiye toplumuna taşımak için bedeller ödedik. Ama bugün görüyoruz ki bu mücadele daha güçlü bir hale, halkların onurunu ve geleceğini belirleyecek hale geldi" dedi. Anayasa'da partilerin kapatılmasının zorlaştığını ve büyük bir tuzak kurulduğunu belirten Türk, bugün yüzlerce siyasetçinin tutuklu olduğunu hatırlattı. Türk "Bu neyin şenliği? Bu şenlik vardık, varız, var olacağız demektir. Bu şenlik direniş ve diriliş şenliğidir" diye konuştu. 

'ZULME RAĞMEN AYAKTAYIZ'

Türkiye'de demokrasi mücadelesi verenler ile karşı karşıya getirildiklerini dile getiren Türk, "Bizi yalnızlaştırmak istediler. Ama Türk halkı, haklılığımızı gördü. Biz halkların ortak, demokratik geleceği için mücadele ediyoruz. Sayın Öcalan demokratik konfederalizmi gündeme getirerek, halkların ortaklaşmasının ve demokrasinin en büyük adımını atmıştır. Bugünkü hükümet Kürt halkı ile Türkiye demokrasi güçlerinin ortaklaşmasını engellemeye çalışıyor. Birçok aydın, sanatçı ve akademisyenin hapishanede oluşunun nedenlerinden biri budur. Çünkü, onlar bizim ne kadar haklı olduğumuzu gördüler. Buna tahammül edemediler" dedi. İktidarın politize olmamış Türkiye halkının uyanmasını istemediğini ifade eden Türk, uyanışın yaşanmaması adına medyanın bugün tek ideoloji üzerine kurulduğunu belirtti. Türkiye halklarının, Ortadoğu halklarının düşmanı olmadıklarını belirten Türk, "Kürtler özgürleşmeden Türkler asla özgürleşemez. Bütün haksızlıklara, hukuksuzluklara, zulme rağmen biz bugün ayaktayız, direniyoruz, direneceğiz. Direnenlere bin selam" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ahmet Türk'ün konuşmasının ardından HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile vekilliği düşürülen HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın mektupları okundu. Sanatçılar Nurcan Değirmenci, Mem Arart, Mikail Aslan, Yasemin Göksu konser verdiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.