HDP Sözcüsü Baydemir TRT’de

HDP Sözcüsü Baydemir TRT’de

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, referandum sürecinde HDP’ye neredeyse hiç yer vermeyen TRT’de yaptığı propaganda konuşmasında ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumu için yurttaşlardan ‘Hayır’ oyu kullanmalarını istedi.

A+A-

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, referandum sürecinde HDP’ye neredeyse hiç yer vermeyen TRT’de yaptığı propaganda konuşmasında ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumu için yurttaşlardan ‘Hayır’ oyu kullanmalarını istedi.

TRT’nin HDP ‘ambargosu’

Referandum kampanyası süresince TRT’de HDP’ye ‘ambargo’ uygulanmış, mart ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’li isimlere 4 bin 113 dakika süre ayırırken HDP’ye sadece bir dakika ayırmıştı.

Demokrasi İçin Birlik İnisiyatifi’nin yayınladığı raporda TRT ve diğer özel televizyon kanallarında referandum yayınlarında ‘Evet’e 485 saat, ‘Hayır’ ise 45,5 saat ayrıldığı tespit edilmişti.

HDP, Baydemir’in TRT’de konuşma yapacağına ‘inanamamıştı.’

‘Umudu mümkün kılmak, daha da büyütmek için ‘Hayır’ demeyliz’

HDP sözcüsü konuşmasına “Bugüne kadar TRT ekranlarında hiç söz hakkı tanınmayan HDP adına sizlere sesleniyorum” diyerek başladı.

Yurttaşları referandumda ‘Hayır’ oyu kullanmaya çağıran Baydemir şunları söyledi: “En kötü seçenek, gene şurasını burasını düzeltip, yeni bir teklif getirirler. En iyi seçenek, ki en güzel seçenek, gerçekten bu ülkeye, 21’nci yüzyıla yaraşır, demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi yeni bir anayasa yapma umudu doğar. İşte biz bu umut gerçekleşsin diye ‘Hayır’ diyoruz. Dayatmayla değil uzlaşıyla kabul edilecek, etnik, dini, kültürel zenginliğimizi tanıyacak, buna saygı duyacak yepyeni çoğulcu, demokratik bir anayasa… Sadece bu umudu mümkün kılmak, daha da büyütmek için, ‘Hayır’ demeliyiz.”

‘Toplumu da bu vebale ortak etmeye çalışıyorlar’

Yeni anayasanın ‘mutlak biat’ anlamına geldiğini kaydeden Baydemir, Türkiye’nin mevcut durumunu şu sözlerle anlattı: “Bugün, hangi gazeteyi okuyacağımıza, hangi internet sitelerine gireceğimize,  belediyelerimizi, derneklerimizi kimin yöneteceğine, hatta seçim şarkılarına bile karışan, ceberrut bir anlayış var. Benim istediğim şekilde, benim izin verdiğim ölçüde yaşayacaksın. Gençlerin gıkı çıkmayacak, muhalefet eden, eleştiren olmayacak. İnancımızı, itikadımızı bile onlar kontrol edecek. Bu Anayasa değişikliğinin özünde ‘mutlak merkeziyetçi devlet, mutlak iktidar’ dayatması var. Toplumu da bu vebale ortak etmeye çalışıyorlar.”

‘Baharın coşkusuyla ‘Hayır’ diyeceğiz’

Baydemir, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kardeşlerim her bir hayırımız hayat kurtaracak, hayırlarımızla hayat kazanacak. Yılmayacağız, korkmayacağız, umudu büyüteceğiz. Güzel günlerin başlangıcında, baharın coşkusuyla ‘Hayır’ diyeceğiz, tekimiz değil hepimiz kazanacağız. Gün ola hayrola, gün ola şerler ‘Hayır’larınızla def ola.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.