Hazine ve Maliye Bakanı Değişti

Hazine ve Maliye Bakanı Değişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yerine yardımcısı Nureddin Nebati’yi atadı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'görevden affını' isteyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın talebini kabul etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati'yi atadı.

Kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından kimi gazeteler 'istifa' kimi gazetelerse 'görevden affı' diyerek haberi duyurdu.

atama.png

Elvan, yine 'görevden affını isteyen' Berat Albayrak'ın talebinin kabul edilmesinin ardından 10 Kasım 2020'de Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanmıştı. 

Elvan geçtiğimiz haftalarda Meclis Grubu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Faizi savunanla beraber olmam, olamam" sözlerini alkışlamamış, kendisi hariç bütün milletvekili ve bakanlar alkışlarken fotoğrafı çekilmişti.

İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da fotoğrafın ardından Elvan'ın istifa edeceğini iddia etmişti.

Elvan göreve geldiğinde dolar/TL kuru 8,14'tü. Haberin yayına hazırlandığı saatlerde ise 13,53 oldu.

NUREDDİN NEBATİ

Elvan’ın yerine atanan Nureddin Nebati İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi.

Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını yaptı. Kocaeli Üniversitesi’nde doktora unvanı alan Nebati, farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Bir dönem tekstil işiyle uğraşan Nebati, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu üyeliklerinde bulundu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR, TÜGVA, ÖNDER, UTESAV, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri vakıf ve derneklerde üyeliği bulunan Nebati, ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olarak görevler üstlendi.

24. Dönem'de İstanbul, 25. Dönem'de Şanlıurfa, 26. Dönem'de İstanbul Milletvekili seçilen Nebati, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmeden önce Bakan Yardımcısı idi.

Ocak 1964'te Urfa Viranşehir'de doğdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.