1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KAĞIZMAN

  4. Kağızman’da Kavga: 1 Ölü
Hayvan Yetiştiricilerine Pasaport Sorgulaması

Hayvan Yetiştiricilerine Pasaport Sorgulaması

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce hayvan yetiştiricilerine yönelik pasaport sorgulama sistemini hayata geçirdi.

A+A-

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce hayvan yetiştiricilerine yönelik pasaport sorgulama sistemini hayata geçirdi.

Büyükbaş hayvan varlığı sıralamasında ilk beşte olan Kars’ta hayvan yetiştiricilerine yönelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bir hizmet daha uygulamaya kondu.

Kurulan sistem ile yetiştiriciler, işletmesindeki hayvanın aşılarını ve hareketlerini pasaportunu sisteme okutarak görecek.

Hayvan sevki sıralamasında liderliği elinde bulunduran Kars’ta 2016 yılında 127 bin 337 adet büyükbaş, 232 bin 698 adet küçükbaş hayvanın sevki yapılırken, pasaport sorgulama sisteminin de hayvan üreticilerinin işini kolaylaştırdığı belirtildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen yurtiçi hayvan sevkleri nedeniyle yetiştiricileri ellerindeki hayvanların satışa uygun olup, olmadığını İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde kurulan sistem sayesinde hiçbir personele ihtiyaç duymadan kontrollerini yapabilecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, “Sistem Bakanlığımız Hayvan Kayıt Sistemine bağlanan ayrı bir programın kurulması ile gerçekleştirildi” dedi.

Düzgün, “Pasaport üzerinde bulunan barkodun, barkod okuyucuya okutulması sonucu; program çalışmaya başlayarak Bakanlığımız kayıt sisteminden pasaportla ilgili hayvan aşılama ve sevke uygun olup olmadığını gösterip, bilgiler ekranda görülecek olup üreticiler veya alıcılar bu sistemle almak ya da satmak istedikleri hayvanların durumlarını anında ekranda görerek işlemlerini en kısa sürede tamamlayacaklardır. Bu sistemin üreticilerimize ve İlimize hayvan almaya gelen işletme sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.