1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Saç Dökülmesini Doğal Yollarla Durdurmak Mümkün Mü?
Gözleri Güneş Işınlarından Koruma Yolları

Gözleri Güneş Işınlarından Koruma Yolları

Güneşli yaz günlerinin yaşandığı bu günlerde dışarı çıkarken mutlaka yanımıza aldığımız aksesuarlardan biriside güneş gözlükleri.

A+A-

Güneşli yaz günlerinin yaşandığı bu günlerde dışarı çıkarken mutlaka yanımıza aldığımız aksesuarlardan biriside güneş gözlükleri. Ancak bol güneşli günlerin keyfini çıkartırken aynı zamanda gözlerimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak gerekiyor. Çünkü ultraviyole ışınlarının direkt olarak göze teması kanserojen etki yapabildiği gibi;korneada dejenerasyon, sarı nokta hastalığı gibi pek çok sağlık sorununa da yol açabiliyor.

Acıbadem Adana Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Ayşe Mutlu, güneşten yayılan ultraviyole ışınlarının gözümüze verebileceği zararlar hakkında önemli bilgiler verdi.

UV korumalı gözlüklerle gözlerinizi koruyun

Günümüzde hastalıklardan korunmanın hastalığın tedavisinden çok daha kolay olduğunu söyleyen Dr. Ayşe Mutlu, “Kimi zaman hastalık oluştuktan sonraki tedavi süreçlerinde meydana gelen hasarlar kalıcı olduğu için geri döndürülemeyebiliyor. Bu nedenle gözlerimizin güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı ultraviyole koruması yeterli olan ve yanları kapalı bir tasarıma sahip güneş gözlükleri ile korunması gerekmekte” dedi.

Polarize camlar tercih edilmeli

Kalitesiz ve yeterli ultraviyole korumasına sahip olmayan gözlükler yarardan çok zarar veriyor. Özellikle güneş ışınlarına çok fazla maruz kalan kişilerin mutlaka güneş gözlüğü kullanmalarını söyleyen Dr. Ayşe Mutlu, güneş gözlüğü seçiminde UV koruması olanların yanı sıra polarize camlı ürünlerin tercih edilmesini önerdi.

Kontakt lens seçerken dikkat!

Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozukluğu olankişiler gözlük yerine kontaktlens kullanacaklarsa, yine UV korumalı lensleri tercih etmeleri gerekiyor. Böylelikle gözlerin güneşin zararlı etkilerinden korunma oranı artıyor. Ancak lensin gözün tamamını örtmemesi nedeniyle güneş gözlüğü ile birlikte kullanılması tavsiye ediliyor.

Çocuklara gözlük yerine şapka

Alerjik konjonktiviteler içinde güneşe çıkıldığında ileri boyutlara ulaşan vernalkonjonktivit,güneşte aşırı derecede kaşınma, kızarıklık ve kornea tabakasında lekelenmeler şeklinde görülüyor. Böyle bir sağlık sorunu olan çocukların güneş gözlüğü kullanması gerekebiliyor. Sağlık sorunu nedeniyle güneş gözlüğü kullanması gereken çocuklarda tercihin yine UV korumalı ve polarize camlı olanlardan yana kullanılması önem taşıyor.Sağlık nedeni ile olan zorunlu haller dışında çocuklara estetik amaçlı güneş gözlüğünün takılmaması gerekiyor. Birçoğunun camı kalitesiz olan bu tarz gözlükler yerine, şapka giydirilmesi çok daha doğru bir tercih oluyor.

Kanserojen etkileri olabilir

UV ışınlarının göz çevresindeki ciltte ve gözün en dış tabakası ile göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakada kanserojen değişikliklere neden olabileceğini belirten, Dr. Ayşe Mutlu, aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalmanın göz sağlığına olan diğer olumsuz etkilerini şöyle sıralıyor:

"- Alerjik konjonktivit

- Halk arasında gözde et büyümesi veya yürümesi olarak bilinen pterygium gelişimi

- Katarakt oluşumu

- Kornea ve konjonktivadadejenerasyon

- Sarı nokta hastalığı olarak bilinen, gözün görmesini sağlayan sinir hücrelerinin yoğun olduğu yerlerde ve retinada hastalıklar".

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.