1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gazetecilik Suç Değildir!
Gazetecilik Suç Değildir!

Gazetecilik Suç Değildir!

Türkiye'de basın üzerindeki baskıların giderek artması üzerine bir araya gelen bir grup gazeteci “Ben Gazeteciyim” adıyla yeni bir inisiyatif başlattı.

A+A-

Türkiye'de basın üzerindeki baskıların giderek artması üzerine bir araya gelen bir grup gazeteci “Ben Gazeteciyim” adıyla yeni bir inisiyatif başlattı.

Gazetecilik yaptığı, gerçekleri yazdığı, halkın haber alma hakkını savunduğu, mesleki dayanışmada yer aldığı için tutuklanan, gözaltına alınan, tehdit edilen, susturulan gazetecilerin sesi olmak ve basın özgürlüğünü korumak için yola çıkan inisiyatif, ilk etkinliğini bugün gazete ve internet sitelerinde yayınlanan banner kampanyası ile başlattı.

Türkçe “Biliyor muydunuz? Gazetecilik Suç Değil” ve Kürtçe “Hûn Vê Dizanin? Rojnamegerî Ne Sûc e” sloganıyla hazırlanan banner, tüm zorluklara rağmen gazetecilik yapmakta ısrar eden bazı gazete, televizyon ve internet sitelerinde beş gün boyunca yayınlanacak. Kampanyasının ilk destekçileri arasında bianet’in yanı sıra Cumhuriyet, Evrensel, Agos, Azadiya Welat, BirGün, Halkın Nabzı, Özgür Gündem, Yurt gazeteleri ile T24, P24, Haberdar, Diken, Sendika Org, Jiyan, ABC Gazetesi, Journo, Dağ Medya, Solfasol, İlke Haber ve İMC gibi haber siteleri yer alıyor.

Medyaya ve gazetecilere yönelik baskının Türkiye'de görev yapan yabancı gazetecilere bile ulaştığına, gazetecilik mesleğinin suç haline getirilmeye çalışıldığına dikkat çeken inisiyatif, bu koşullarda dayanışmanın daha da büyümesi gerektiğine dikkat çekti.

İnisiyatiften yapılan açıklamada, “Haber alma hakkı kısıtlanan bir toplumda demokrasiden bahsetmek mümkün olamaz. Biz, mesleği gereği ya da basın özgürlüğüne destek verdikleri için karalanan, hapse atılan, susturulmaya çalışanların sesi olmak için var gücümüzle çalışacağız. Biz gazeteciyiz ve haykırıyoruz: Gazetecilik suç değildir!” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.