1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS MANŞET

  4. Gazeteci İncedere’ye ‘Çöp Haberi’ Cezası
Gazeteci İncedere’ye ‘Çöp Haberi’ Cezası

Gazeteci İncedere’ye ‘Çöp Haberi’ Cezası

DHA Muhabiri Suat İncedere, Çıldır Gölü kenarında çevre kirliliğini haberleştirdiği için park halindeki motosikletine “trafik sigortası” yok denilerek bayramın dördüncü günü ceza kesildi ve aracı bağlandı.

A+A-

DHA Muhabiri Suat İncedere, Çıldır Gölü kenarında çevre kirliliğini haberleştirdiği için park halindeki motosikletine “trafik sigortası” yok denilerek bayramın dördüncü günü ceza kesildi ve aracı bağlandı.

Gazeteci İncedere, durumu “Bunu hak edecek ne yaptım?” başlığıyla sosyal medya hesabından paylaştı.

Bu haberi yaptım diye, yoldan geçen araç sürücülere şeker-kolonya dağıtan Jandarma trafik ekipleri, park halindeki motosikletime talimatla ceza kesti diyen Suat İncedere;  “Görüntülerde de görmüş olduğunuz gibi bu haberi çektim diye, beni arayıp bu haberi yayınlamama talimatı veren Kars, Arpaçay Kütük Ev çalışanları, buradan sonuç alamayınca park halindeki motosikletime Arpaçay Trafik Jandarma ekipleri tarafından ceza yazdırdı, çekici çağırdı, motoru bağladı." iddiasında bulundu.

PolitiKARS.com'un haberine göre, İncedere sosyla medya paylaşımında; "Bugün (14 Ağustos)  İstanbul’dan misafirimle Arpaçay Kütük Ev kenarında ki ormanlık, piknik alanına gittim. Göl kenarı ormanlık piknik alanını çöplük gibi olduğunu görünce çekmeye başladım.

Tam haberi bitirdim, Kütük Ev anons yapıyor, "Suat İncedere aracınızın başına" diye. Oysa orada görevli kim varsa beni a'dan-z'ye hepsi tanıyor, benim illegal bir adam olmadığımı biliyor.

Hatta Kütük Ev yandığı gün orada olmama rağmen, bu haberin buraya zararı olur diye, haber yapmadığımı da biliyorlardı.

Gittim motosiklete görüntülerde görüldüğü gibi yol kenarında park halindeyken Arpaçay Jandarma Trafik ekipleri uygulama yaparak ceza kesiyordu. Sebebi ise motorun sigortası yokmuş.

NE DEDİYSEM NAFİLE

Piknik alanına gelen herkese şeker dağıtıp, kolonya tutan Jandarma ekipleri, benim motosikletime talimatla ceza kesti, çekici çağırırken, motosikletin başına da iki rütbeli nöbetçi diktiler. Kendileri beş-on dakikalık formalite uygulama sonrası çekip gittiler.

Motosikleti bekleyen iki Jandarma görevlisi motor çekiciye yüklenince kadar orada aç susuz saat 11 den, 15'e kadar beklediler, bende öyle.

Habere gelince, daha önce de Çıldır Akçakale adasında aynı haberi yapmıştım, "SİT ALANI ÇÖP ALANI OLDU" diye.

Üç gün sonra Ardahan Valiliği Çıldır Kaymakamlığı’na iki çöp aracı ve çöp konteynırlarını göndermişti, haberi yaptığım için Ardahan Valilisi toplantıda haberi ve beni takdir etmişti.

***

Gazeteci İncedere yazının devamında, “Arpaçay Jandarma Trafik ekipleri görevini Kütük Ev personeli talimatıyla yaptı.” iddiasını yineleyerek; -kamuoyu yararına yaptığım haber için bir günlük psikolojik işkencenin yanı sıra, çekici parası, otopark ücreti, kesilecek ceza ve onca uğraş- yine saygı duyuyorum.

.... Bende siz kıymetli dostlardan, çevresel olaylara duyarlı yurttaşlardan aldığım sorumluluk gereği görevimi yerine, cezada yesem getirdim.

Haberi muhabiri olduğum DHA'ya ve Hürriyet gazetesine gönderdim.

Bunu hak edecek sadece haber yaptım, zoruma da gitmiyor.

Motor benim değil arkadaşındı, oda gidince şimdilik elim kırık kaldı.

Saygılarımla, Suat İncedere” 

***

İşte cezaya sebep olan DHA'da yayınlanan haber,

HASSAS ALAN OLARAK İLAN EDİLEN ÇILDIR GÖLÜ ÇEVRESİ ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

Kars’ın Arpaçay sınırında bulunan Çıldır Gölü’nün çevresi çöplüğe döndü. Bölgede temizlik yapan ziyaretçiler, duruma tepki gösterdi.

Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Akçakale Yarımadası Doğal Sit Alanı ile Çıldır ve Lavaş gölleri, ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olarak tescil ve ilan edildi. Denizden yüksekliği 1965 metre olan ve 123 kilometrekare yüz ölçümüyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü’nün çevresi, yaz aylarıyla birlikte adeta çöplüğe döndü.

Bayram tatilinde serinlemek ve piknik yapmak için bölgeye gelenler, çöp konteynerlerin tıka basa dolu olduğu göl kenarındaki çöp yığınlarına tepki gösterdi. Çöpleri kendi imkânlarıyla toplayarak temizlik yapan ziyaretçiler, görüntünün Çıldır Gölü’ne yakışmadığını bildirerek, yetkililerden bir an evvel bölgenin temizlemesini istedi.

whatsapp-image-2019-08-16-at-12.17.40.jpeg

whatsapp-image-2019-08-16-at-12.17.38.jpeg

whatsapp-image-2019-08-16-at-12.17.38-(1).jpeg

whatsapp-image-2019-08-16-at-12.17.34.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
1 Yorum