Esenyurtta 11 İşçinin Ölmesi KADER!

Esenyurt'ta 11 İşçinin Ölmesi KADER!

Esenyurt'ta ilgili hiçbir kurumun bir kez bile denetlemediği uygunsuz çadırlarda çıkan yangında 11 işçinin yaşamını yitirmesi olayı için Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 'İşçilerin ölümü kaza değil, ama ka

A+A-

Esenyurt'ta ilgili hiçbir kurumun bir kez bile denetlemediği uygunsuz çadırlarda çıkan yangında 11 işçinin yaşamını yitirmesi olayı için Çalışma Bakanı Faruk Çelik, "İşçilerin ölümü kaza değil, ama kader" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu sözleri Plan Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken sarf etti.

CHP'li Mevlüt Aslanoğlu'nun "İşçilerin kaderi bu muydu?" sorusu üzerine Bakan Çelik, "Olay kaza değil. Önlem alınsa yaşanmazdı. Ama kader mi kader..." yanıtını verdi.

Daha önce de Başbakan Erdoğan, Mayıs 2010'da Zonguldak'ta 30 maden işçisinin toprak altında kaldığı kazanın ardından "Bu mesleğin kaderinde bu var" demiş, büyük tepki çekmişti.

Esenyurt'taki kazanın ardından Türkiye Komünist Partisi ise yaptığı açıklamada "Ne deseniz boş. Ne deseniz anlamsız. Ama ne olur, ne olur, bu sefer kader demeyin…" demişti.

Faruk Çelik, bugün komisyondaki toplantıda, 11 işçinin ölümüyle ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtladı.??"Bakanlığın sorumluluğu olmasın" diye bir çaba içine girmediklerini ifade eden Çelik, "Sorumluluk kiminse yapılacak çalışmalarda bunlar net bir şekilde ortaya çıkacak. Bunlar kamuoyu ile paylaşılacak. Burada bir şeyi örtmenin, kapatmanın peşinde değiliz'' diye konuştu.

Çelik, ölen işçilerin sigorta işlemlerine ilişkin soru üzerine, bu işlemlerin kayıt günü ve saatlerinin belli olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: "Dakikası, saniyesi ile belli. Dolayısıyla, bilgi anlamında herhangi bir kayıp, kaçak söz konusu değil. Mevzuatımız açık. Bir kişinin elektronik ortamda sigortalılığa geçişi, geçiş işleminin yapılması yasal olarak mümkün. Ama olayın etik boyutu da ortada tabii. Mevzuatımız neyi gerektiriyorsa bunların hepsi araştırılıyor. 'Yazık ölene ' diye bir tabir vardır Anadolu'da. Keşke kardeşlerimizi kaybetmemiş olsaydık. Yoksa diğer haklarla, cezalarla, müeyyidelerle ilgili ne varsa, bu yanlışın içinde olan kim varsa onlar cezasını bulur. Onlar sorun değil ama, yazık ölene."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.