1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Eşbaşkan Ayhan Bilgen İfade Verdi
Eşbaşkan Ayhan Bilgen İfade Verdi

Eşbaşkan Ayhan Bilgen İfade Verdi

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade verdi.

A+A-

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade verdi. Soruşturmanın sosyal medya paylaşımlarından olduğunu söyleyen Bilgen, “Kayyumla ilgili bir durum değil” dedi.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde milletvekili olmadan önce sosyal medyada yaptığı paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle ifade verdi. Sabah saatlerinde Kars Adliyesi’ne giden Bilgen, ifade verdikten sonra gazetecilere açıklama yaptı. Bilgen, “Milletvekili olmadan önce adıma açılmış sosyal medyadaki paylaşımlar, mesajlarla ilgili ifadeye çağrılmıştım. Bu mesajlarla ilgili düşüncelerimi, yaklaşımımı ve bilgilerimi paylaştım. Bunun dışında bir şey yok, belediyeyle ilgili bir soruşturma süreci değil ya da başka bir şey yok. Sadece sosyal medya hesaplarımda yapılmış paylaşımlar” dedi.

'KAYYUMLA İLGİLİ DEĞİL'

Bu ifadenin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Mayıs ayında verdiği talimat olduğunu kaydeden Bilgen, “Bu durum kayyum ile ilgili bir durum değil. Galiba zamanlama ile ilgili bir çakışmadan kaynaklanan bir durum. Bu dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda ifadeye çağırılma Mayıs ayına ait bir talep. Şimdi ifade verme imkanı bulabildik, yoksa bu dönemle veya kayyum tartışmalarıyla hiçbir ilgisi yok” şeklinde konuştu.

'SEÇİLMİŞİN İRADESİ DİKKATE ALINMALI'

İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevlerinden uzaklaştırılması konusunda da açıklama yapan Bilgen, şunları söyledi: “Biz seçilmiş olanların haklarında kesinleşmiş ve kanunun olağan dönemlerdeki tarif ettiği bir görevden alma süreci olmadığı müddetçe seçilenlerin iradesinin dikkate alınması gerektiği düşüncesindeyiz. Eğer sabit bir suç konusuysa gayet tabi seçilmiş olmak suç işleme hakkı tanımaz ama basına yansıdığı kadarıyla gördüğümüz tablo yani 2015 yılına ait bir takım fiillerle ilgili. Dolayısıyla bu kişiler eğer bu fiilleri aday oldukları dönemde de zaten bilinen fiilleriyse, davranışlarıysa yani adaylık süreçlerinde bir engel oluşturmamışsa şuanda görev yapmalarında da bir engel olmaması gerekiyor. Bu Türkiye’nin özellikle dış politikada çok ciddi kriz yaşadığı bir dönemde, özellikle Suriye’de kritik bir eşikten geçildiği dönemde, toplumda kırılma, gerilim, kamplaşma, provokasyonlara fırsat verecek bir zemin olmaktan çıkartılması gerekiyor. Türkiye içeride de demokratikleşmesini tamamlamalı, toplumsal barışını tesis etmeli ve hukuk devleti bütün kurumlarıyla, bütün ilkeleriyle tam işlemelidir.”

Eşbaşkan Ayhan Bilgen İfade Verdi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.