Ertaş, 'Süt Ürünlerine Zam Geldi, Süte Zam Gelmedi'

Ertaş, 'Süt Ürünlerine Zam Geldi, Süte Zam Gelmedi'

Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, süt ürünlerine zam geldiğini, ancak süte zam gelmediğini söyledi.

A+A-

Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, süt ürünlerine zam geldiğini, ancak süte zam gelmediğini söyledi.

Ertaş, süt ürünleri üreten firmaların bir boşluk bularak karaborsadan faydalanmaya çalıştıklarını ileri sürdü. Son günlerde süt ürünlerindeki fiyat artışı ile ilgili açıklamada bulunan Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, "Süt ürünlerine zam geldi. Ama süte gelmedi diyerek başlayalım cümlemize çünkü süt halen su fiyatına satılıyor Kars’ta. Çevre illerde de aynı ücretle satılmaktadır. Dolayısıyla çiftçi sütten pazar payından kar alamıyor ama dolayısıyla bu fabrika dediğimiz, fabrikasyon çalışan süt ürünlerini yapan, yoğurt yapan, peynir yapan, yağ yapan firmalar zamlandırdılar. Bir boşluk bularak karaborsadan faydalanmaya çalışıyorlar. Vatandaşın sırtına vurmaya çalışıyorlar" dedi.

"Kars’ta, dişi hayvan kolay kolay kesilmez"

Kars’ta, dişi hayvanların kolay kolay kesimhaneye gönderilmediğine dikkat çeken Ertaş, "Damızlık olarak elbetteki Türkiye’nin ihtiyacı çok yüksek, özellikle hayvan sayısı bakımından kesime gidecek kesimhane hayvanı, yani erkek dediğimiz, tosun olan Türkiye’de en çok sevkıyat yapan il Kars’tır. Zaten bizim hayvanlarımız kısıtlı durumda, insanlar eğer süt hayvanı kısır değilse veya hasta, sakat değilse, yaşlı değilse kolay kolay kesime göndermiyorlar Kars’ta. Bu diğer illerde olabilir belki ama Kars’ta buna kadar böyle bir haber almadık. Genelde Kars’ın böyle bir piyasası var. Yaşlanmış olan dişi hayvanlar toplanır. Tüccarlar bunu götürür besiye koyar kesimhaneye verirler. Zaten bu hayvanlarında bir getirisi yoktur. Yani daha çok zarar vermekten başka bir şeye yaramaz. Bizim ilimizde şuan için böyle gebe veya doğurganlık özelliği üst vasıflarda olan bir hayvanın satılıp, toplatılmasıyla ilgili bize bilgi gelmedi" açıklamasında bulundu.

Ertaş, 'Süt Ürünlerine Zam Geldi, Süte Zam Gelmedi'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.