Erdoğan: Önce El Bab, Sonra Rakka

Erdoğan: Önce El Bab, Sonra Rakka

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye operasyonuyla ilgili, “Şimdi El Bab'a yürüyoruz. El Bab'ı da onlar terk edecekler, mücadele öyle devam edecek. Ondan sonra Münbiç'e [Menbiç], Rakka'ya yöneleceğiz" açıklamasını yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’teki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Gazi ve Şehit Yakınları Atama Töreni'nde yaptığı konuşmada, bugün 2 bin 28 kişinin atanmasının gerçekleştirildiğini söyledi.

Erdoğan ataması yapılan 419 kişinin “15 Temmuz gazisi veya gazi yakını” olduğunu, 67'sinin de “15 Temmuz şehitlerinin yakını olduğunu” açıkladı.

“Diğer atamalar da terörle mücadelede şehit olanların yakınlarından, mağdur, vazife ve hak malulü olarak kabul edilenlerden oluşuyor. Bugünkü atamayla birlikte sadece son iki yılda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaptığımız atama sayısı 17 bin 74 kişiyi bulmuştur.”

“Bunların üzerine çok gittiğimi söylediler”

Erdoğan, bugünkü konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Bizim için asker demek sadece üniforma giymiş kişiden ibaret değildir. Bizim milletimize ordu millet ya da asker millet denir. Milletimiz ülkesi için bayrağı için gerekirse ölümün üzerine koşarak gideceğini en son 15 Temmuz’da bütün dünyaya gösterdi.

“15 Temmuz'un en önemli mesajlarından biri de şu; biz 200 yıldır 'devletin sahibi kimdir' ve 'Türkiye nasıl kurtulur' sorularını hep soran, bu sorulara cevap arayan bir ülkeydik. 15 Temmuz'da bu soruya kati bir cevap bulduk. Bu çok önemli; devletin sahibi millettir. Türkiye'yi kurtaracak yegane güç de milletin bizatihi kendisidir.

“2010 yılından itibaren bu yapıya [FETÖ/Fethullahçı Terör Örgütü] karşı açık tavır almaya başladığımda, özellikle de 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişimi ile birlikte net bir duruş sergilediğimde yanımda milletimden başka kimseyi bulamadım.

“Kendi siyaset arkadaşlarımdan, muhalefet partilerinden, iş dünyasından, sivil toplum kuruluşlarından her çevreden pek çok kişi bunların üzerine çok gittiğimi, kendilerine haksızlık yaptığımı bana söylüyordu. Sadece milletim beni bu mücadelemde kayıtsız şartsız destekledi.”

“Şimdi milletim idam diyor”

“Bizim 246 şehidimiz var. O hainlerden kaç tane var, 36 tane… Bizim güvenlik güçlerimiz onlarla böyle bir mücadeleye girmedi. 'Nerede bulursanız öldürün' demedi.

“Şimdi milletim idam diyor. Parlamentodan geçerse ben cumhurbaşkanı olarak onarım. Bazı Batılılar, 'Neden bunu diyorsunuz' diyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”

“Kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın”

“15 Temmuz gecesi 246 değil de 246 bin insanımız şehit olsaydı, bu mesele üzerinden polemik üretenler acaba darbeyi kabul edecekler miydi?

“O zaman da başka bir bahane bulacaklardı. Öyleyse ne darbenin ne darbe girişimine karışanların ne de o örgüte doğrudan veya dolaylı destek veren hiç kimsenin gözünün yaşına bakma hakkına sahip değiliz.

“Onun için kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın, eğer benim yakın arkadaşlarımın içerisinde de varsa onlara da sesleniyorum, sakın bize mağdur edebiyatı yapmayın.

“Şimdi El Bab'a yürüyoruz”

Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonu çerçevesinde, İslam Devleti’nin (IŞİD) elinde bulunan Suriye’nin El Bab kasabasına hareket edileceğini söyledi:

“Şimdi El Bab'a yürüyoruz. Çünkü El Bab onların önemli bir merkezi. El Bab'ı da onlar terk edecekler, mücadele öyle devam edecek. Ondan sonra Münbiç'e [Menbiç], Rakka'ya yöneleceğiz.

“Dün akşam Sayın [Barack] Obama'yla uzun uzadıya bir görüşmemiz oldu ve bu görüşmelerimizle birlikte bu tür adımları atacağımızı kendileriyle de paylaştık.

“PYD-YPG terör örgütlerine bizim ihtiyacımız yok. Rakka'da PYD-PKK, bunlar aynıdır zaten, YPG aynıdır, biz dedik ki 'Gelin sizle beraber Rakka'dan DEAŞ'ı [IŞİD] atalım. Bunu biz sizlerle beraber hallederiz.' Bu gücümüz var. Bunlar nedir ya, basit bir terör örgütü. Bunların hepsi aynı.

“Suriye ve Irak'ta, şu anda Kerkük'te, Musul'da, Telafer'de, Sincar'da bu mücadeleyi yine sürdüreceğiz. Niye? Sincar yeni bir Kandil olma yolunda. Onun için biz Sincar'a müsaade edemeyiz, çünkü orada PKK var.”

“El Bab'tan Mümbiç'e doğru gidilecek”

Erdoğan önceki gün yine Beştepe’de muhtarlarla buluşmasında yaptığı konuşmada da operasyon kapsamında önce El Rai’ye, sonra da Dabıq’a girildiğini belirtmişti:

“Şimdi El Bab'tan Mümbiç'e [Menbiç] doğru gidilecek. PYD/YPG'ye karşı gerekli mücadele veriliyor.

“Halep'le ilgili sorunumuz yok ama Halep'le ilgili itirazlarımız var. Bunu muhataplarımıza iletiyoruz. Sayın [Vladimir] Putin ile görüştüm. Artık Halep halkını huzura kavuşturalım dedim. Halep Haleplilerindir. Bunu açıklamamız lazım. Halep üzerinden bir hesaba girmek doğru olmaz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.