Erdoğan: İstanbul'a İhanet Ettik

Erdoğan: İstanbul'a İhanet Ettik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uluslararası Şehir ve STK” zirvesinde konuştu. Erdoğan, “İstanbul’a ihanet ettik. Ben de bundan sorumluyum” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim fikir dünyamızda medeniyet şehirdir, bizim için şehir de Medine’dir. Batı medeniyetine baktığımızda ise kurucu şehir misyonunu Atina ve Roma’nın üstlendiğini görürüz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından başlıklar şöyle:

HİÇ ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ: Medine’de çarşı ile cami medrese ile pazar yeri ölümle hayat bir bütündür. Şehrin merkezini mabetler oluşturur. Ulu caminin etrafında ise hanlar hamamlar bulunur. İslam şehirlerinde ihtişam ile sadelik, dünya ile ahiret iç içedir ve bir aradadır. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya her an ölecekmiş gibi uhraya… İşte gerçek bu.

KIYMETİNİ BİLEMEDİK: İstanbul müstesna bir şehirdir ama biz kıymetini bilemedik. İstanbul’a ihanet ettik, ben de bundan sorumluyum. İstanbul’da tüm ihtişamıyla batı Roma’nın Bizans’ın izlerini görürken Medine’nin manevi değerine de şahitlik edersiniz. Dikey mimariden bahsetmiyorum ama… Ben İstanbul’da çocukluğumu arıyorum. Tugut Cansever hocamız, ecdad tüm ruhunu taşa ve ahşaba nakşetmiş derdi.

MİLLETİN BEKLENTİSİNİN FARKINDAYIZ: Türkiye’de belediyeler iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilididir. Yerel yönetim eğer bu yanıyla güçlü değilse hiçbir partinin iktidarda kalma şansı yok. 2019 yılındaki seçimlerin anahtarı Mart ayındaki seçimdir. Milletin bizden beklentisinin farkındayız. Kardeşlerim belediyelerde yönetimi devraldığımız ilk dönemde vatandaşlarımızın beklentisi altyapı ile ilgili sorunların çözülmesiydi. Vatandaşımız yazın suların akmasını kışın temiz hava solumak istiyordu. İstanbul’da bazı medya grupları maske dağıtıyordu. Şimdi bu sorunların hepsini aştık.

MESELE MEDİNE OLMA YOLU: Şimdi bütün mesele gerçek anlamda bir Medine olma yoludur. Medeniyet yarışında yola çıkmaktır. Habitat 2 zirvesinde sonuç bildirgesinde, dünyadaki en temiz şehirlerinden bir tanesi dediler. Tabii onlar 2 sene öncesini görmediler. Altyapı sorunların aştık, insanlarımızın beklentileri de değişmeye başladı. İnsanımız şimdi iyi ve kötü gününde yanında olunmasını bekliyor. Medine’deki belediyecilik anlayışı var ya, kapıyı kilitlememek… Kimsenin hırsız içeri girer diye endişesi yoktu. Biz zekata muhtaç olanların olmadığı bir toplumu inşaa etmemiz lazım. Dünyanın değişik yerlerinde bunun olmadığı bir yeri inşaa etmemiz lazım. Vatandaşların taleplerini anlamak zorundayız. Bu hakikati ıskaladığınız anda geriye gidiş de başlamış demektir.

TÜRKİYE YENİ BİR DÖNEME GİRİYOR: Bugün STK’lar 60 ülkeden buradalar. Tarih boyunca gücümüzü dayanışmamızı STK’lardan aldık. Türkiye belediye hizmetlerinden dış politikaya kadar yeni bir döneme giriyor. Bu süreçte STK’ların çok önemli gücü olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.