Erdoğan HDP ve CHP’lilerden Oy İstedi

Erdoğan HDP ve CHP’lilerden Oy İstedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da yaptığı konuşmada AK Parti ve MHP’ye gönül verenlerin yanında, CHP ve HDP’ye gönül verenleri de ‘evet’ demeye davet etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman’da toplu açılış töreninde konuştu. Eş genel başkanları da dahil 12 milletvekili tutuklu olan HDP seçmenine seslenen Erdoğan, “Sadece AK Parti'ye gönül veren değil, MHP'ye değil, CHP ve HDP'ye gönül veren vatandaşlarımın da Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ‘Evet’ demesini bekliyorum” 

“Göz göre göre gelen bir tehlikeyi önlemek için 1960'da, 1980'de olduğu gibi darbeye maruz kalmayı, ekonomik kriz yaşamayı niçin bekleyelim” diyerek ülkenin başına gelenlerden ders çıkardıklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da toplu açılış törenine katıldı. Hükümet Meydanı’nda gerçekleştirilen açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişliği tasarısını “reform” olarak nitelendirerek, değişiklikle birlikte bütünleşeceklerini savundu. Erdoğan, referandumun 80 milyonun tamamının geleceği için olduğunu ve dolayısıyla MHP ve AKP’nin yanı sıra CHP ile HDP seçmeninde desteklemesini istedi. 

CHP VE HDP SEÇMENİNDEN ‘EVET’ İSTEDİ

Adıyaman’ın teşvik bölgesinde sınıf atladığını ileri süren Erdoğan, “Mayıs 2015'te buraya geldiğimde, 710 milyon liralık kamu ve özel sektör yatırımının açılışını yapmıştık. Biz ne aldanan olacağız, ne aldatan olacağız. Bugün de farklı alanlarda Adıyaman'a kazandırdığımız 706 milyon lira yatırım bedeli olan hizmetlerin açılışını gerçekleştiriyoruz. Artık Adıyaman teşvik bölgesinde sınıf atlıyor” diyerek CHP ve HDP seçmeni dahil olmak üzere Adıyaman halkından “Evet” istedi. Muhalefetin sandığın rengini gördüğünden kaynaklı yalan yanlış bilgiler ile insanların kafasını karıştırdığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Niçin itiraz ettiklerini izah edemedikleri için süreci rejim tartışmalarına çekmeye çalışıyorlar. Beyefendiler polemik yapmaktan siyaset yapmaya fırsat bulamıyorlar. 11 yıldan fazla o çatı altında milletvekili olarak görev yapmış birisi olarak bu görüntülerden hicap duydum. Benzer bir tavrı halk oylaması sürecinde sergilemeye çalışıyorlar. Bunların da millete söyleyecek sözleri, ülkenin önünü açacak meziyetleri yok. Hemen ortadan kayboluyorlar. Halkın arasına girmeden, esnafın çayını içmeden, yaşlılarımız halini sormadan halkçılık yaptıklarını sanıyorlar. Kürt kardeşlerimizin yarasına çare olmak yerine bölücü örgütün yanında yer alıyorlar. Sandıktan kaçanlarla, milli iradeye teslim olanlar ortadadır. Bunlar sandıktan evet çıkarsa milletin karşısına nasıl geçeceklerini bilmiyorlar. Bunları millet korkusu sardı. Korkunun ecele faydası yok. 16 Nisan'da evet çıkacak. İşte o zaman maskeler düşecek, gerçek yüzler ortaya çıkacak. 

‘GEREKEN DERSİ ALDIK ŞARTLAR ŞİMDİ UYGUN HALE GELDİ’

Göz göre göre gelen bir tehlikeyi önlemek için 1960'da, 1980'de olduğu gibi darbeye maruz kalmayı, ekonomik kriz yaşamayı niçin bekleyelim. Türkiye’nin 2007 yılındaki Anayasa değişikliğiyle yönetim sistemini değiştirme yolunda ilk adımı attık. Biz bu tercihi bir reformla derli toplu hale getiriyoruz. Biz ülkemizin yaşadıklarından, başımıza gelenlerden gereken dersi çıkardık. Bu talebimiz yeni değil. Çok uzun zamandır tüm gücümüzle ülkemize yeni bir Anayasa ve yeni bir yönetim sistemi kazandırmak için mücadele ediyoruz. Şartlar şimdi uygun hale geldi. Tek adamlık CHP'nin işidir. Bunlar tek parti döneminde il başkanlarını vali yapmışlardır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.