1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Dünya Basını'nda Afrin Operasyonu
'Dünya Basını'nda Afrin Operasyonu

'Dünya Basını'nda Afrin Operasyonu

TSK'nin Afrin'e yönelik operasyonu dünya basınında geniş yer bulurken, operasyonun "neden şimdi yapıldığı" soruldu. Deutsche Welle, "Çok riskli bir askeri operasyon" ifadelerini kullanırken, basın ABD-Türkiye ilişkilerine değindi.

A+A-

TSK'nin, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e yönelik olarak düzenlediği operasyon, dünya basınında kendine geniş yer buldu. BBC News'in Türkiye muhabiri Mark Lowen, operasyonun neden "şimdi" yapıldığına ilişkin olarak yayımlanan videoda, Ankara'nın NATO müttefiki ABD ile karşı karşıya gelme riskini aldığını söyledi. Lowen ayrıca Twitter hesabından askeri bir operasyona "zeytin dalı" adı verilmiş olmasının tuhaf olduğunu kaydetti.

"Türkiye-ABD gerilimi artabilir"

Dış basında, operasyonla ilgili olarak ilk geçen haberler şunlar: 

Die Welt gazetesi "Türkiye'nin Suriyeye gerçekleştiği kara harekatı 'fiilen' başlamıştır" başlığıyla verdiği haberde Erdoğan'ın Türk panzerleri ve ağır silahlarının yer aldığı ve Kürt yerleşim bölgesi Afrin'e yapılan operasyonu başlattığı yazıldı. Welt haberde bu harekatın Türkiye ve ABD ilişkilerindeki gerilimi artırabileceğini yazdı.

Zeit gazetesi ise YPG ve PYD'ye karşı sınır güvenliği için başlatılan harekatı "Erdoğan Suriye Kürtlerine karşı kara harekatı başlattı" başlığıyla verdi. Haberde "Türkiye Suriyeli kürt milis grubu YPG'ye karşı kara harekatı başlattı. ABD Ankara'yı askeri bir harekat yapmaması konusunda uyarmıştı."

Amerikan CNN International televizyonunun internet sitesi de gelişmeleri "Türk jetleri vuruyor, askeri harekat başladı"' başlığıyla okuyucularına aktardı.

Deutsche Welle ise "Erdoğan: Kara harekatı 'fiilen' başlamıştır" başlığıyla operasyona ilişkin bir haber geçti. Haberde türk ağır silahlarının günlerdir Suriye'nin kuzeyindeki Kürt milis grubu YPG'ye ateş etmekte olduğuna dikkat çekildi ve "Şimdi aynı zamanda kara birlikleri de Afrin yerleşim bölgesine giriyor. Türkiye Cumhurbaşkanı çok riskli bir askeri harekatı onayladı" denildi.

"Yabancı güçleri karşı karşıya getirebilir"

​Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye'nin Afrin operasyonun Suriye'nin kuzeyinde farklı grupları destekleyen yabancı güçleri karşı karşıya getirebileceği yorumunda bulundu.

Almanya'da yayınlanan Stern Gazetesi "Türkiye Suriye'nin kuzeyine askeri harekat başlattı" başlığıyla verdiği haberde "Türk ordusu basında yer alan haberlere göre Suriye'nin kuzeyindeki Kürt yerleşim bölgesine karşı savaş başlattı. Harekat Ankara, Washington ve Moskova ilişkilerini zedeleyebilir" denildi.

​"Türkiye Kürtler'in kontrol ettiği kenti vuruyor" başlığı kullanan İngiliz Guardian gazetesi de Türkiye'nin YPG'yi Afrin'den temizleme sözü verdiğini yazdı.

Telegraph gazetesi Türkiye'nin Amerika'nın desteklediği güçlerin mevzilerini yok etmek için Afrin'e operasyon başlattığını belirtti.

​Independent gazetesi ise Türkiye'nin Afrin'den sonra Menbiç'e operasyon düzenlenmeye hazırlandığını yazdı.

Chicago Tribune gazetesi de haberinde, "Türk uçakları Kuzey Suriye'ye bombardıman başlattı. Kara birlikleri sınıra yığıldı" başlığını kullandı.

Avusturya'da yayın yapan Die Presse gazetesi "Türk Savaş Uçakları Suriye'nin Kürt Bölgesini Vurmaya Başladı" başlığını kullandı. Gazete haberinde saldırı başlatılan Afrin ve çevresinde 360 köyün bulunduğunu yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.