Doğan Medya'da Devir Teslim

Doğan Medya'da Devir Teslim

Doğan Medya Grubu'nun Demirören Medya Grubu'na satışının ardından düzenlenen törende Aydın Doğan ve Yıldırım Demirören konuştu.

A+A-

Doğan Medya Grubu'nun Demirören Medya Grubu'na satışının ardından Hürriyet Gazetesi binasında devir teslim töreni düzenlendi.

Törende konuşan Doğan Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan, satışın baskı altında gerçekleşmediğini, satışı kendi isteğiyle yaptığını söyledi. Hürriyet Gazetesi’nin kanuni devir süresinin henüz bitmediğini, bir ay daha sorumluluğun Doğan Grubu üzerinde olacağını söyledi.

Demirören Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yıldırım Demirören de “Satışa ilişkin gerçeği yansıtmayan şeyler yazıldı. Aklınızda çok soru var. Bunların tek bir cevabı yok, hep birlikte çözeceğiz” dedi.

Doğan Medya Grubu, Demirören Medya Grubu’na satışı 22 Mart’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla paylaşmıştı.

Doğan: Amiral gemisini limana salimen getirdim

Aydın Doğan, bugünkü devir teslim töreninde şöyle konuştu:

“40 yıl önce bir yolculuğa çıktım. Sadece bu binadan ayrılıyorum. Yine sizin arkadaşınız, dostunuzum. Ben 59 yıl evvel Mecidiyeköy Vergi Dairesi'ne kaydoldum. 40 yıl evvel de basın dünyasına adım attım. Benim iş dünyasında oturup sohbet ettiğim çok az insan vardır. İçimde bir burukluk var böyle bir kurumdan ayrıldığım için ama... Yeni dostlar bulmak zor bundan sonra. Onun için eski dostlarla gene dostluğumu devam ettirmek istiyorum.

“22 Mart'tan beri halka açıkladık. Bizim yayın grubunun sahibi Demirören Grubu olmuştur. Bu aile ile uzun yıllarım var. 2011'de gene bu salonda Erdoğan Bey'e Milliyet ve Vatan gazetesini sattım. O zaman devir teslim töreninde Hasan Pulur bana 'seni heyecanlı görüyorum' dedi. Ben de ona 'Hasan beni gizlice dışarı kaçır' dedim. O zaman çok heyecanlanmıştım. Artık heyecanlan duymamaya gayret ediyorum. Çünkü bu üçüncü oldu. Artık biraz kaşarlandık mı ne yaptık? 

“Ben Türk basınının amiral gemisini limana salimen getirdim ve Demirören ailesine teslim ediyorum. Dilerim Demirören ailesi daha da büyüterek devam ettirecek ve ben de onunla iftihar edeceğim. İyi para verdiler, bedava vermedik. Bir ara ben vazgeçmek istedim. Bizim Meltem de hayırlı olsun biz de paramızı alır gideriz dedi. Ben de parayı vermek istemedim. Şimdi bunlar işin sohbeti. Temenni ediyorum, bu aile de bu basının kendi etik değerleri içerisinde devam ettirecek."

Demirören: Büyük denizlere açılma vakti bizde

Yıldırım Demirören de iki aile arasındaki dostluğun eskiye dayandığını anlattı.

“Erdoğan Demirören 1965 yılında Hürriyet gazete dağıtım şirketinin Simavi ailesiyle birlikte ortaklarından biriydi. 1979'da da Aydın Bey Milliyet'i Karacan Ailesi'nden alırken yine kendisi ortaklardan biriydi. En son 2011 yılında bildiğiniz gibi Milliyet-Vatan gazetelerinin satışına da burada beraber imza atmıştık.

“Şu kısacık tarihine baktığımızda bu kurumların, ailelerin ne kadar bir arada olduğunu görüyoruz. Kalıcı olan bu kurumlara can katan gazeteciler, yayıncılardır.

“Aklınızda pek çok soru var. Sizlerden tek ricamız ön yargılardan uzak durmanızdır. Babam Erdoğan Demirören şunu söylerdi: Ülkem, bayrağım ve milletim söz konusu ise biz her şeyimizle varız. Bizler bu hizmet bayrağını büyük bir onurla taşıyacağımıza inanıyoruz. Ve Aydın Bey'in bir sözüyle tamamlayalım. Kendisi '40 yıl dalgalarla boğuştu. Gemiyi sağ salim limana yanaştırdım' dedi. Şimdi büyük denizlere açılma vakti bizde. Bu yolculuğumuzu da hep birlikte yapacağımıza inanıyoruz.”

“Hürriyet’in yasal satışı bir ay sürecek”

Açıklamaların ardından tekrar kürsüye çıkan Aydın Doğan “Hürriyet’in yasal satışı bir ay kadar daha sürecek. Bu sürede sorumluluk bizim üzerimizde olacak. Bunun bilgisini vereyim. Ancak diğer tüm şirketler için Sayın Demirören uygun gördüğü çalışma arkadaşlarını bugün yarın yönlendirir” dedi.

Doğan Medya Grubu bünyesindeki kuruluşlar

Haber Ajansı

Doğan Haber Ajansı (DHA)

Televizyon

Kanal D, CNN Türk, Tv2, Dream TV, Dream Türk

Gazeteler

Hürriyet, Posta, Fanatik, Hürriyet Daily News, TME

Haber Portalları

hurriyet.com.tr, posta.com.tr, fanatik.com.tr, hurriyetdailynews.com

Dergiler

Doğan Burda Yayıncılık (Autoshow, Autoshow Tercih Rehberi, Atlas, Foto Atlas, Atlas Tatil, Atlas İstanbul, Atlas Tarih, Acıbadem Hayat, Beef&Fish, Blue Jean, Head Bang, Bulvar216, Brides, Burda, Burda Büyük Beden, Campus, Capital, Chip, Elle, Elle Man, Diabetic Living, Elle Wedding, Elle Decoration, Elle Shooping Book, Elle Beauty Book, Elele, Bebeğimle Elele, Evim, Evbahçe, Ekonomist, CeoLife, Formsante, Pozitif, Hello, Hello Fashion, Hey Girl, Yaz Keyfi, Hotelier, Güncel Hukuk, Haftasonu, İstanbul Shooping Guide, İzmir Guide, Ankara Shopping Guide, İstanbul Life, Best of İstanbul, Lezzet, Şımartan Tatlar, Level, Maison Française, Maison Française Banyo Mutfak, Maison Française Emlak Yaşam ve Mimarlık, Maison Française Celebrity Homes, Medicana, Pedal, PC Net, Popular Science, Sağlıkla Randevu, Start Up, Tempo, The Rake, Dolce Vita, Tempo Astroloji, Tempo Sanat, The Economist Tempo, Tempo Travel, Yacht Türkiye, Revolution, Tekstil İşveren), Doğan Egmont, Doğan Kitapçılık

Radyo Yayıncılığı

Radyo D, Slow Türk, CNN Türk Radyo, radyonom.com

TV ve Müzik Prodüksiyon

D Productions, InDHouse, Kanal D Home Video, Doğan Music Company

Online reklam ve e-pazarlama

MedyaNet, www.arabam.com, www.hurriyetemlak.com, www.hurriyetoto.com, www.yenibiris.com, www.ekolay.net, www.yakala.co, hurriyetaile.com, mahmure.com, bigpara.com

Basım, Dağıtım ve Dış Ticaret

Doğan Dağıtım (Yaysat), Doğan Printing Center, Doğan Media International, Doğan Dış Ticaret

Dijital TV Platformu

D-Smart, Blu TV

Avrupa Faaliyetleri

Kanal D Romanya, Euro D

 

Vatan ve Milliyet 2011’de satılmıştı

Doğan Medya Grubu’na ait Milliyet ve Vatan gazeteleri Nisan 2011’de Demirören ve Karacan Grubu'nun ortak girişim şirketi DK Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş.'ye 74 milyon dolara satılmıştı. 2012’de Demirören Grubu iki gazetenin tüm paylarına sahip oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler