1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır’dan Cizre’ye ‘Hak Yürüyüşü’
Diyarbakır’dan Cizre’ye ‘Hak Yürüyüşü’

Diyarbakır’dan Cizre’ye ‘Hak Yürüyüşü’

Emekçilerin Özgürlük Kongresi (EMK) sözcüleri Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat, artan adaletsizlik ve hukuksuzluğu protesto etmek için Diyarbakır’dan, Şırnak’ın Cizre ilçesine “Vahşete karşı hak yürüyüşü” başlattı.

A+A-

Emekçilerin Özgürlük Kongresi (EMK) sözcüleri Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat, artan adaletsizlik ve hukuksuzluğu protesto etmek için Diyarbakır’dan, Şırnak’ın Cizre ilçesine “Vahşete karşı hak yürüyüşü” başlattı.

Emekçilerin Özgürlük Kongresi (EMK) Sözcüleri DEP Şırnak eski Milletvekili Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat, “siyasetçilerin düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde çürütülmelerini, cezaevlerinde sürüp giden barbarlıklar ve zorba düzeni korumak için halkın parasının savaş uçaklarına, füzelere, silaha, tank ve topa harcanmasını’” protesto etmek için Diyarbakır’dan Şırnak’ın Cizre ilçesine yürüyüş başlattı. “Vahşete karşı hak yürüyüşünü” sloganıyla yürüyecek olan Alınak ve Canpolat, konuya ilişkin yürüyüşün başladığı İstasyon Meydanı'nda 5 Haziran’daki mitingde bombalı saldırının yapıldığı noktada basın açıklaması yaptı. 

İstanbul’da Cumartesi Anneleri’nin eylemine yapılan polis müdahalesine ve getirilen yasağa değinen Alınak, “Cumartesi Anneleri’ne karşı girişilen düşmanca saldırı bir kez daha gösterdi ki, AKP, bizi kurduğu ‘vahşet düzenine’ kölece çivilemek istiyor” dedi.  

'CEHENNEM HAYATI YAŞIYORUZ'

“Biz, bu cehennem hayatı ve boynumuza geçirilmek istenen esaret zincirini reddediyoruz” diyen Alınak, konuşmasına şöyle devam etti: “Devletin başındakiler ile dolar milyarderi mutlu azınlığın dışında kalan tüm toplum, bugün bir onur ve esaret sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Ya onurumuza sahip çıkıp bu esarete hayır diyeceğiz, ya da paspasmışız gibi, bizi ayakaltına almalarına evet diyeceğiz. Biliyoruz ki ‘aynı gemideyiz!’ yalanıyla bizi uyutmaya çalışıyorlar. Oysa onlar tarihte İspanyol sömürgecilerin Amerikan yerlilerine yaptıkları gibi geminin kral dairesinde keyif çatarken, bizler geminin hapishane olarak kullanılan hizmetçiler bölümünde cehennem hayatı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.  

'VAHŞETE  KARŞI HAK YÜRÜYÜŞÜ'

İstasyon Meydanından başlattıkları yürüyüşü günlük 40 kilometre yol kat ederek, Cizre’de sonlandıracaklarını belirten Alınak, yaptıkları yürüyüşün nedenini şu sözlerle anlattı: “Hayvanlara bile reva görülmeyecek dil yasağını; Kürtçe, Arapça, Çerkesçe, Lazca ve diğer mazlum dillere vurulan prangalara, siyasetçilerin düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde çürütülmelerini, cezaevlerinde sürüp giden barbarlıkları, memur ve işçilerin KHK’lerle işlerinden atılarak işsizliğe mahkum edilmelerini, milyonlarca gencin bitmez çilesi olan işsizliği, halkın insanca yaşama hakkını elinden alan zincirleme zamlar ve hayat pahalılığı, milyonlarca emekçinin bir kasırga gibi vuran zamlar ve hayat pahalılığı karşısında eriyen asgari ücretle yaşamaya mahkum edilmelerini, mevsimlik işçilerin acınası ücretlerle kölece çalıştırılmaları, milyonlarca esnafın tekelci sermaye karşısında iflasa sürüklenip işsizler ordusuna  katılmalarını, halka ait olan yer altı ve yerüstü zenginliklerin yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmesini ve bu zorba düzeni korumak için halkın parasının savaş uçaklarına, füzelere, silaha, tank ve topa harcanmasını protesto etmek için ‘vahşete karşı hak yürüyüşünü’ başlatıyoruz.”

Açıklamanın ardından Alınak ve Canbolat Cizre’ye doğru yürüyüşe başladı.

mahmut-alinak-003.jpg

Haberin uzantısı

YÜRÜYÜŞ YASAKLANDI

Emekçilerin Özgürlük Kongresi’nin Diyarbakır’dan Şırnak  başlattığı yürüyüş yasaklandı

Emekçilerin Özgürlük Kongresi Sözcüleri Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat'ın başlattığı yürüyüş Diyarbakır Valiliği tarafından ‘kamu güvenliği’ gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Diyarbakır Valiliği’nin kararına tepki gösteren Alınak, devletin barışçıl eylemlerden korktuğunu ifade ederek “Bu iş burada bitmeyecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.