Diş Teli Kullananlar Bayramda Neler Yapmalı?

Diş Teli Kullananlar Bayramda Neler Yapmalı?

Ramazan Bayramı’nda şekerleme ve çikolata tüketimi ile ilgili olarak özellikle diş teli kullananların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, braketler arasında birikecek şeker kalıntılarının temizlenmediği takdirde di

A+A-

- Ramazan Bayramı’nda şekerleme ve çikolata tüketimi ile ilgili olarak özellikle diş teli kullananların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, braketler arasında birikecek şeker kalıntılarının temizlenmediği takdirde dişler üzerinde büyük tehlike yaratabileceği konusunda herkesin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Dr. Cem Caniklioğlu, dişlerin sistemli bir şekilde çene kemiği üzerinde hareket etmesi amacıyla gerçekleştirilen ortodontik tedavide ağız içi temizliğinin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, hareket halinde olan dişlerin aralarında ve braketlerin çevrelerinde oluşabilecek yiyecek birikmelerinin ileride dişlerde çürümelere, diş eti iltihaplarına ve diş kaybı ile sonuçlanabilecek kemik erimelerine yol açabileceğini belirtti. Dr. Cem Caniklioğlu, sert şekerlerin de braketlerin kırılmasına sebep olarak, tedavi süresini uzatabileceği konusunda hastaları uyardı.

Her ne kadar yapılan araştırmalar lingual teknik uygulanan hastalarda kullanılan braket ve tellere bağlı olarak meydana gelen çürüklerin daha az olduğunu gösterse de lingual teknik uygulanarak tedavi gören hastaların da bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Braket ve tellerin içeriden uygulandığı bu yöntemde hastalar, özellikle şekerli gıdaların tüketileceği bayram süresince dil ve diş fırçalamanın yanında ağız duşu kullanmayı da ihmal etmemesi gerekiyor. Diş telleriyle sorunsuz bir bayram geçirebilmek için ise şunlar tavsiye ediliyor:

“- Diş ipi, diş arası fırçası ve macununuzu mutlaka çantanızda taşıyın.

- Özellikle sabah ve akşamları olmak üzere mutlaka fırsat bulduğunuz sürece braket ve tellerinizi diş arası fırçası, diş ipi ve diş fırçası kullanarak temizlemeyi ihmal etmeyin.

- Misafirliklerde dişlerinizi temizlemek imkanı bulamadığınız takdirde ağzınızı bol su ile çalkalayın ve şekeri ağız içi ortamdan uzaklaştırın.

- İkram edilen şeker ve çikolataları çiğneyerek yemek yerine diliniz ve damağınız arasında emerek tüketmeyi tercih edin. Hem braketlerin kırılmasını engellemiş olursunuz hem de bu yiyeceklerin dişlerinizden biraz daha uzak kalabilmesini sağlamış olursunuz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.