'Dış Surları Yıkılıyor' Haberine Açıklama Geldi

'Dış Surları Yıkılıyor' Haberine Açıklama Geldi

İhlas Haber Ajansı’nın “Kars Kalesi’nin Dış Surları Yıkılıyor” başlıklı haberine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden açıklama geldi.

A+A-

İhlas Haber Ajansı’nın “Kars Kalesi’nin Dış Surları Yıkılıyor” başlıklı haberine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden açıklama geldi.

İHA’nın 22.06.2016 tarihinde gündeme getirdiği “Kars Kalesi’nin Dış Surları Yıkılıyor” başlıklı haberde; Kars Kalesi’nin Taş Köprü karşısındaki surlarında kötü hava koşulları ve bakımsızlık sebebiyle tahribatlar oluştuğu belirtilerek gerekli önlemlerin alınmasına dikkat çekilmişti.

Bunun üzerine açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, “Kars Kalesi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi İşi”nin 2016 yılı Nisan ayında Arkın Mimarlık Mühendislik İnşaat Proje firmasına verildiğini, söz konusu proje firmasının çalışmalarına Haziran ayında başladığını ve proje hazırlama işinin Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün kontrolünde halen devam ettiğini belirtti.

Doğanay, “Kars İli, Merkez Kaleiçi Mahhallesi’nde yer alan mülkiyeti hazineye ait Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız adına tahsisli Kars Kalesi M.S 1153 tarihinde Selçuklu devletine bağlı Saltuklu Beyliği döneminde Melik İzzetin tarafından yaptırılmış Anadolu’daki önemli kalelerimizden biridir. Kale 1. derece ve 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunmakta olup, bu tarihi yapıda 1970-2002-2005 yıllarında onarım ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır.Günümüzde iç kale olarak bilinen 250 m. uzunluğunda 90 metre genişliğindeki Kars Kalesi ile kaleye açılan dış kale sur kalıntılarının korunması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü denetiminde “Kars Kalesi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi İşi” 2016 yılı Nisan ayında Arkın Mimarlık Müh.İnş. Proje firmasına verilmiştir.Söz konusu proje firması çalışmalarına Haziran ayında başlamış olup, bu proje hazırlama işi Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünün kontrolünde halen devam etmektedir” dedi.

Doğanay, Kars Kalesi’nin restorasyon ve çevre düzenleme projesi işi tamamlandıktan sonra kale ve kaleye bağlantılı sur ve burçların korunması ve onarımına yönelik uygulama çalışmaları başlatılatılacağını kaydetti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Kars Kalesi’nin korunması ve turizm amaçlı kullanımına yönelik proje ve onarım uygulama iş ve işlemlerine devam edildiğini bildirdi.

İHA 22.06.2016 tarihinde abonelerine servis ettiği haberde; “Kaleiçi Mahallesi’nde bulunan tarihi Taş Köprü’nün karşısındaki surlar, kötü hava koşulları ve bakımsızlıktan her geçen gün biraz daha yıkılıyor.

Kars Kalesi’nin altında Muradiye Hamamı’nın karşısında bulunan surların gövdesinde açılan oyuk ise dikkat çekiyor. Sağanak yağmurlardan dolayı taşları dökülen surlar kısa sırada gerekli önlem alınmadığı takdirde yıkılarak tarihin karanlığında yeri alacak” ifadelerine yer vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.