Dap İdaresi’nin Desteklediği Arpaçay Gençlik Merkezi Tamamlandı

Dap İdaresi’nin Desteklediği Arpaçay Gençlik Merkezi Tamamlandı

Kars’ın Arpaçay ilçesinde, Kaymakamlık tarafından projelendirilen ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın finanse ettiği ödenekle yapımı gerçekleştirilen Gençlik Merkezi tamamlandı.

A+A-

Kars’ın Arpaçay ilçesinde, Kaymakamlık tarafından projelendirilen ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın finanse ettiği ödenekle yapımı gerçekleştirilen Gençlik Merkezi tamamlandı.

Kalkınma Bakanlığının talimatıyla oluşturulan ve Sınır İlçeler Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programı (SESKAP) kapsamında, DAP İdaresi’nin desteklediği projelerden birisi olan Arpaçay Kaymakamlığı Gençlik Merkezi için yapılan çalışmalarda sona gelindi.

Arpaçay Kaymakamlığının, atıl durumdaki öğretmenevi binasının Gençlik Merkezi’ne dönüştürülmesi projesini desteklemekle, gençlerin sosyal yaşamlarına canlılık kazandırmayı ve gençlerin mutluluğunu artırarak onların kötü alışkanlıklardan korunmasını amaçladıklarını söyleyen DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, “SESKAP projeleri, aynı zamanda, sınır ilçelerindeki ekonomik ve sosyal hayata canlılık kazandırmayı amaçlıyor. İdare olarak, ne kadar hizmet üretebilirsek, o kadar bahtiyar oluyoruz. Modern bir tesisi ilçeye ve gençlerin hizmetine sunmaya vesile olduğumuz için mutluyuz” dedi.

Program kapsamında, iki grup halinde 25 projeyi desteklediklerini ifade eden Başkan Demir, projelerin birçoğunun tamamlandığını veya tamamlanmak üzere olduğunun altını çizerek, söz konusu desteklerin 2016 yılında da devam edeceğini söyledi.

İdarenin kuruluşundan bu yana bölgede çok önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini belirten Demir, şunları kaydetti:

“Hizmetlerden bir tanesi de bu tür sosyal projelerdir. Sınır ilçelerini daha yaşanabilir kılmak için toplam 25 projeye 12 milyon 969 bin lira kaynak tahsis ettik. Bu projeler, öncelikli sorunlara müdahale etmeyi amaçlıyor. Gençlerin istismara ve kötü alışkanlıklara maruz kaldığı birçok sorun var. Bu merkezler çocuklarımızın bu tür sorunlarıyla ilgilenecek. Teknolojik gelişmelerden faydalanmak ve sürdürülebilir kalkınma için şehirde ne varsa ilçe ve köylerde de o olmalı. Yapılan bu merkez geleceğimiz olan gençlere yapılan bir yatırımdır.”

Gençlerin ve özellikle öğrencilerin okul saatleri dışındaki zamanlarını verimli geçirmelerine yönelik hazırlanan merkezde, internet bağlı bilgisayar sınıfı, müzik atölyesi, spor salonu, akıllı tahtaların olduğu derslikler, fen laboratuvarı ve satranç ve zeka oyunlarının oynandığı cafeterya bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.