Damızlık Düve Üretim Tesisi Kurulacak

Damızlık Düve Üretim Tesisi Kurulacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan ‘Milli Tarım Projesi’ çiftçi ve besiciye destek paketlerinin yanında üretim planlaması ve bürokrasinin azaltılması konularında Karslı çiftci v...

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan ‘Milli Tarım Projesi’ çiftçi ve besiciye destek paketlerinin yanında üretim planlaması ve bürokrasinin azaltılması konularında Karslı çiftci ve besicilere kolaylıklar sağlanacak.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, proje kapsamında Kars ile birlikte 31 şehirde en az 500 baş "damızlık gebe düve üretim merkezleri" kurulacağını belirtti.

Düzgün, 2015 yılı TUİK verilerine göre büyükbaş hayvan varlığında Ülke sıralamasında ilk 5’te olan Kars’a yönelik yapılan bu proje ile hayvancılığın gelişmesine önemli katkılar sağlanacağını kaydetti.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü dr. Hüseyin Düzgün, 4 ayını doldurmuş, tüm aşıları zamanında ve düzenli yapılmış buzağılara 750 lira destek, düve alımına ise yüzde 30 hibe desteklemede bulunacakları söyledi.

Düzgün, “Proje kapsamında ahır ve ağıl yapımına yüzde 50 hibe destek sağlanacak olup, bu proje sayesinde orta ölçekli işletme sahiplerinin hayvanlarını modern ve ferah ahırlarda yetiştirmesi sağlanmaktadır. Modern ahırlarda yetiştirilen hayvanlardan üreticimizin daha fazla verim elde etmesi ile İlimiz hayvancılığı ulaşmak istediğimiz seviyeye yükselecektir” dedi.

Düzgün, “Tarım ve hayvancılıkla ilgili yeni reformlar yapılmaya devam edecektir. Birçok teşvikle hem hayvancılık hem de bitkisel üretimimizde gerçekten önümüzdeki dönem bahar dönemi olacaktır. Bakanlığımız ve biz bundan sonra çiftçimizin ambarları doldurmak ve üretimi daha üst seviyelere çıkarmak için üzerimize düşeni yapacağız. İlimiz hayvancılığının kalkınması için çiftçilerimizin bu desteklemelerden azami ölçüde faydalanmalarını temenni ediyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.