Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeniden Genel Başkan

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeniden Genel Başkan

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 3. Olağanüstü Büyük Kongresi bugün Ankara Spor Salonu’nda yapıldı.

A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 3. Olağanüstü Büyük Kongresi bugün Ankara Spor Salonu’nda yapıldı. 

Anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı'nın partili olmasının önü açılmıştı. Genel Başkanlığa tek aday olarak gösterilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongrede yapılan oylamada 1414 oyla AK Parti Genel Başkanı seçildi.

Kongrede parti tüzüğü değişiklikleri de kabul edildi.

"Yeni Atılım Dönemi" teması

Olağanüstü kongre için binlerce partili, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Spor Salonu önünde toplandı. Salona giremeyen partililer için dışarıda çadır ve dev ekranlar kuruldu.

Türk bayrağı asılan salonda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri yer aldı.

"Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız”, "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı.

Tüzük değişikliği kabul edildi

AK Parti Genel Tüzüğü’nde11 maddede değişiklik yapılmasını öngören tüzük teklifi, Kongre'de kabul edildi.

Parti tüzüğünün 4. maddesine, 16. fıkra olarak "AK Parti temel amaç ve hedefler doğrultusunda, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder" ibaresi eklendi.

Parti tüzüğüne "Genel başkan vekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenir. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda genel başkan vekili, MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık eder" ibaresi konuldu. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri yürütecek, yetkileri kullanacak. Genel başkanın yokluğunda, genel başkan vekili MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık edecek. Bu madde hükmü, yan kuruluşlarla genel merkez dışındaki teşkilat kademelerinde uygulanmayacak. Düzenlemeye göre bir genel başkan vekili belirlenecek, alt kademeler ise "kademe başkanlarının vekili" şeklinde statü oluşturamayacak.

Teşkilatların kurulması, kaldırılması, teşkilat yönetim kurullarının üye sayılarının artırılması, azaltılması ve başkanlık divanı denilen teşkilat başkan yardımcılarının sayılarının belirlenmesi, gerektiğinde azaltılması, çoğaltılması konularında karar verme yetkisi MKYK'ya aktarıldı.

"Seçimlerde partiden olur almadan bağımsız aday olmak. Diğer partilerin ya da bağımsız adayların propagandalarını yapmak veya parti adayları aleyhine çalışmak", "Partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek, çıkar sağlamak; partili olmayı nüfuz olarak kötüye kullanmak", "Usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak" fiilleri, tüzüğün kesin ihraç fiillerini düzenleyen kategoriye aktarıldı.

Partideki "üç dönem kuralı" devam etse de MKYK'nın gerekmesi halinde istisnai nitelikte karar alabilecek donanıma kavuşturulacağı belirtildi.

Gül'den mesaj

Abdullah Gül kongreye katılmadı fakat bir mesaj yolladı. Gül'ün mesajını Divan Başkanı Hayati Yazıcı okudu:

"Değerli gönüldaşlarım, kıymetli delegeler, fedakar ve cefakar çalışmalarıyla partimizi daima zafere ulaştıran teşkilat mensubu kardeşlerim, arkadaşlarım, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3. Olağanüstü Kongresi'nin memleketimiz, Türk demokrasisi ve kutlu davamız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 14 Ağustps 2001'de o günkü arkadaşlarımızla birlikte kurduğumuz AK Parti 16 yıllık zaman sürecinde ülkemizde pek çok tabuları yıkmış, kronik sorunlara çözüm üretmiş, siyasi, ekonomik ve sosyal konularda çoklu reformlarla halkımıza çok büyük hizmetler yapmıştır. Kongremizin hayırlı olmasını diliyorum."

Arınç ve Davutoğlu katıldı

Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınç da kongreye katıldı. 

Kongre, yoklama, divan seçimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla saat 10.00'da başladı.

Salona girmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, dışarıda kendilerini bekleyen kalabalığa AK Parti'ye ait otobüsün üstünden kısa bir selamlama konuşması yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan salona gelmeden önce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından Cumhurbaşkanlığına kadar geçen süreyi anlatan video film, halk ozanı Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsü eşliğinde salondakilere izlettirildi. 

Erdoğan 998 gün sonra yeniden AKP Genel Başkanı

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından 27 Ağustos 2014'te genel başkanlık görevini Ahmet Davutoğlu'na devretmişti.

Binalli Yıldırım ise Davutoğlu'nun istifasını sunmasıyla 22 Mayıs 2016'da yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre ile genel başkanlığa seçilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmişti. Başbakan Yıldırım, 364 gün genel başkanlık yapmış oldu.

Böylece Erdoğan AK Parti'nin birinci ve dördüncü Genel Başkanı oldu.

Otobüs kaza yaptı

İzmir'den katılacak partilileri taşıyan bir otobüs, Polatlı merkezde Gazitepe Alt Geçidi'nin aydınlatma direğine çarptı.

Sabah 08.00 sıralarında meydana gelen kazada, biri 18 aylık çocuk olmak üzere 41 kişi yaralandı.

Polatlı Devlet Hastanesi ile Özel Can Hastanesi'nde tedavi gören yaralılardan 1 kişinin ayağının kırıldığı, 6 kişinin 24 saat süreyle hastanede tutulacağı belirtilirken diğerleri öğle saatlerinde taburcu edildi.

CHP, AK Parti Kongresine temsilci göndermeyeceğini açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, dün akşam yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'ne temsilci göndermeyeceklerini açıkladı.

Tezcan yaptığı açıklamada, "Faaliyetlerini anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmekle yükümlü bulunan bir siyasi partinin, anayasanın açıkça ihlal edileceği kongresine katılmayacağız" ifadelerini kullandı.

Kongrede ne olacak?

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşma yapmasının planlandığı kongrede, genel başkan ve diğer merkez organ adayları Divan Başkanlığına başvuracak.

Tüzük Değişikliği Komisyonunca sunulan değişiklik teklifinin görüşülerek oylamaya sunulacağı kongrede, genel başkan adayı partililere hitap edecek.

Genel başkan seçimiyle devam edecek kongrede, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK), Genel Merkez Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek.

Kongre, genel başkanın teşekkür konuşmasıyla sona erecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.