Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Grup Toplantısı'nda Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Grup Toplantısı'nda Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı seçilmesinin ardından bugün ikinci kez partisinin grup toplantısında söz aldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı seçilmesinin ardından bugün ikinci kez partisinin grup toplantısında söz aldı.

Ekonomi, Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması, Katar, siyasetçilerin damatlarının tahliyeleri, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu kararı alması gibi konular gündemindeydi.

Erdoğan, dün akşam sanatçı ve sporcularla bir araya geldiği iftarda da Atatürk Kültür Merkezi'yle ilgili, "Taksim'deki o sağlıksız ve kesinlikle çirkin yapı" dedi; yıkılacağını, yerine başka bir eser yapılacağını açıklamıştı.

“Kendimizle yarıştık”

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan ifadeler şöyle:

“Ana muhalefetin başındaki zat konuşuyor halen yalan yanlış, 7 milyon işsiz varmış. Ayıptır ya. Senin bir defa kılavuzun karga.

“Kalkınmanın temel alt yapısı olan enerji alt yapısındaki yatırımlarımızla elektrik üretimimizi 25 bin megavata yükselttik.

“Ülkenin kıt kaynaklarını faiz lobilerine yağmalatmak yerine IMF’ye borcunu ödeyen, hazineyi güçlendiren ve böylece tam bağımsız bir ülke yolunda ilerleyen bir Türkiye yarattık. Demokrasiye sıkı sıkıya sahip çıkarak kirli pazarlıklarla iktidar hayali kuranları her seferinde heveslerini kursaklarında bıraktık. Darbecileri 15 Temmuz’da başarısızlığa uğrattık. Karşımızda ciddi bir muhalefet olmadığı için hep kendimizle yarıştık.

“Ekonomistlerin yüzde 3 olarak bekledikleri büyümenin yüzde 5 olarak gerçekleşmesi geleceğimize olan inancı artırmıştır.

“Türkiye’nin kredi notuyla ilgili spekülasyonların siyasi saikler ile ilgili olduğunu söylemiştim. Büyüme rakamı beklentinin altında çıksaydı hemen notu düşürmek için harekete geçecek kuruluşların şimdi ne yapacağını merak ediyorum.

“Dedik ki AKM'yi yıkalım, hemen isyanlar”

“Yol, baraj, köprü yapmak istediğimizde hemen çevrecilik hassasiyetleri kabardı. Bu geziciler değil mi 10-12 ağacı bir yerden bir yere taşırken isyan edenler? Çünkü bunlarda ağaç taşıma kültürü de yok. Bunlar beceri isteyen işler. Batıda bakıyorsun devasa ağaçları bir yerden bir yere naklediyorlar. Hayatta ihracatını yapıyorlar. Ama bunlar bundan anlamaz. Bunlar böyle gezici. 4. yılını da kutlasalar 40. yılını da kutlasalar buna alışacaklar. Bunlar İstiklal Caddesi’nden istiklalimiz ve istikbalimiz için yürümüyorlar. Bölücü terör örgütünün temsilcileriyle el ele kol kola yürüyorlar.

“Dün akşam Taksim’deki AKM’yi anlattım. Türkiye’ye yakışan opera binasını Ankara’da inşa ettik. Aslolan İstanbul’a böyle bir opera binası kazandırmak. Dedik ki AKM’yi yıkalım. Çünkü depremden zarar görmüş bir bina. Hemen isyanlar. Aynı şeyi Muhsin Ertuğrul’da da yaptılar. Gösteri üzerine gösteriler. Ne oldu? Şu anda eski Muhsin Ertuğrul’un iki kat büyüklüğünde bir bina kazandırdık. Kötü mü yaptık?

“Şimdi de AKM’de proje tamam. Yanda ve arkadaki boşluğu da katmak suretiyle dev bir opera binasını inşa edeceğiz. Muhteşem bir proje var. Bunu inşa etmek suretiyle İstanbul’daki eksikliği gidereceğiz. Taksim’e üç dev projeyle yola devam edeceğiz. Önümüzü kesemezler.”

“Kuzey Irak bizi üzdü”

“Kuzey Irak yerel yönetimiyle ilgili yapılan açıklama bizi derinden üzmüştür. Böyle bir reform arayışına girmek Irak’ın toprak bütünlüğüne tehdittir ve yanlış bir adımdır.

“Temenni ederiz ki yapılacak işler istişare ile yapılsın. Çünkü bu bölgede Kuzey Irak yerel yönetimi yalnız değildir. Biz Irak'ın toprak bütünlüğünü savunurken zaman zaman orada ipin ucunun kaçtığını gördük. Bu bizi üzmüştür. Bu kritik süreçte böyle bir adım atılması kimsenin yararına değildir.”

“Katar teröre destek vermiyor”

Katar teröre destek veren değil tam tersine bölgemizde çok ciddi yıkıma sebep olan DEAŞ’a karşı Türkiye ile birlikte en kararlı duruşu gösteren bir ülkedir. Lütfen birbirimizi aldatmayalım. İftira kampanyalarıyla Katar’ı bir suçlu gibi göstermenin bölgeye hiçbir faydası yoktur.

PYD ve YPG, PKK’nın düşük çocuklarıdır. Bunları PKK’dan ayırmazsınız. PYD’ye, YPG’ye verilen silahların benim ülkeme tehdit oluşturmadığını bana kim söyleyecek?

Mursi’nin bir darbe ile indirilmesi olayında darbeci olanın kim olduğu belli. Görevi belli. Kimdi bu zat? Mursi’nin savunma bakanı ve genelkurmay başkanı. Darbeyi yapan o. Ama ondan sonra el bebek gül bebek eller üzerinde taşınıyor. Eğer demokrasi darbeler sistemiyse bunu bize tanımlayın da biz de bilelim.

Ama halkların tecellisiyle bunun halkların tecellisiyle uzaktan yakından alakası yok. Katar bağımsız duruş sergileyebilen bir ülkedir. Biz buraya bakarız. Bu meselenin mümkün olan en kısa sürede çözüme kavuşturulması bölgedeki tüm ülkeler ve halkaların yararına olacaktır.

Bugün de bir telekonferansla Fransa cumhurbaşkanı ve Katar emiri ile üçlü olarak görüşeceğiz.

“Suudi Arabistan kralı, Körfez'in büyüğü olarak bu işi çözmelidir. Atılması gereken adımlara öncülük etmelidir diye düşünüyorum.

“AK Parti, MHP elele verir”

“İç tüzük değişikliği ile ilgili faaliyetlerimizi sürdürmekte fayda var. Ana muhalefet katılmamış. Belki bunda da hayır var. AK Parti ve MHP el ele verir bu düzenlemeyi yapar. Süratle bunu bitirmemiz lazım. Hiç bu işi geciktirmeyelim. Z"Mevcut İçtüzük bitmiştir, tükenmiştir; bununla parlamento çalışmaz, çalıştırılmaz; bunu görüyoruz. Bu hafta sonu nasıl ki tatil yok diyorlarsa, İçtüzük çıkana kadar tatil olmamalı ve bu iş bitmeli."  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.