1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Covid-19 Türkiye | Günlük Vaka Sayısı 47 bin
Covid-19 Türkiye | Günlük Vaka Sayısı 47 bin

Covid-19 Türkiye | Günlük Vaka Sayısı 47 bin

Türk Tabipleri Birliği ve TTB Aile Hekimliği Kolu 'Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020' sonuçlarını açıkladı.

A+A-

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

Ankete göre Coronavirus vaka sayısı yüzde 300 arttı. Ankete göre sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaştığı iddia edildi.

PolitiKARS'ın ajanslardan derlediği bilgilere göre, TTB’nin online olarak gerçekleştirdiği basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Kazım Doğan Eroğulları ve Dr. Alican Bahadır, TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel ve TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Dr. Emrah Kırımlı katıldı. 

Toplantının açılışını yapan Dr. Nuri Seha Yüksel, TTB olarak alınması gereken önlemleri her fırsatta dillendirdiklerini ancak önlemlerin etkin biçimde alınamaması sonucu ürkütücü bir tablo ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

Dr. Alican Bahadır ise "Öyle bir noktaya geldik ki her 10 dakikada bir vatandaşımızı koronavirüs nedeniyle kaybediyoruz" dedi. 

Dr. Kazım Doğan Eroğulları da “Maalesef salgının kontrolünü kaybettik. Suçu ve sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanına yıkan, ikinci basamakta, yani tedavi edici hekimlikle karşılanan bir pandemi ile mücadele anlayışı başarılı olamayacaktı ve olamadı da” diye konuştu.

'HASTALARIN ÇOĞU KENDİ ARAÇLARIYLA HASTANELERE GİTMEK ZORUNDA KALIYOR'

Dr. Emrah Kırımlı, vaka sayılarının 3 kat artarak yaklaşık 500 bin COVID-19 hastası olduğunu söyledi. Kırımlı, “Orta şiddette hastalar ya da semptomları ağırlaşan hastaların evlerinde ne yapacağını bilmez halde kaldıkları katılımcıların yazdıklarından anlaşılmaktadır. Acil müdahale gerektiren hastalar ne yapıyor diye sorduğumuzda çözüm olarak gelen yanıtlarda, hastaların yüzde 60’ı kendi araçları ile hastaneye gittiğini öğrendik. Filyasyon ekipleri ve aile hekimleri ne kadar çabalarsa çabalasın 1,5 milyona yaklaşan vaka ve temaslı sayısıyla baş edebilmenin zor olduğunu düşünüyoruz” dedi.

VAKA SAYISININ ARTTIĞI KENTLER

Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçlarını ise Dr. Emrah Kırımlı paylaştı. 73 ilden 1270 aile hekiminden alınan veriler şöyle:

"-Vaka sayısı yüzde 300 arttı. Eylül ayına göre dört katlık bir artış var.  

GÜNLÜK VAKA TÜRKİYE’DE 47 BİN, İSTANBUL’DA 12,6 BİN

-Sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaştı.

-Aile hekimi başına 59,59 hasta ve 19,79 COVID-19 hastası düştü. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Antep artışın en fazla olduğu kentler oldu.

-Aile hekimlerinin sadece %4’ü vaka sayılarının azaldığını söyledi.

-Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanları arasında COVID-19 geçirenlerin oranı bir ayda A’den P’ye çıktı…

EK ÖDEME UMUDU BİLE KALMADI

-Aile Hekimlerinden ek ödeme alabileceğini düşünenlerin oranı yüzde 8’de kalırken, yüzde 58’i ‘Hayır’ yanıtı verdi.”

SON 24 SAAT: 141 KİŞİ ÖLDÜ

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 141 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 12 bin 84'e yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 bilgilendirme sayfasında Türkiye'nin güncel korona virüs tablosu kamuoyuyla paylaşıldı. Tabloya göre son 24 saatte 141 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı 12 bin 84'e yükseldi. Bugün toplam 156 bin 642 test yapılırken, 5 bin 103 yeni vaka tanısı konuldu. Toplam vaka sayısı 435 bin 273 oldu. Bugün iyileşen 3 bin 19 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 367 bin 592'e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3,8, toplam ağır hasta sayısının ise 3 bin 990 olduğu açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler