Covid-19 Dünya | Kıbrıs’ta Sokağa Çıkma Yasağı

Covid-19 Dünya | Kıbrıs’ta Sokağa Çıkma Yasağı

Kuzey ve Güney Kıbrıs’ta Covid-19 vakalarında yaşanan artış nedeniyle, adanın tümünde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

A+A-

Kıbrıs'ın Güney'i ile Kuzey'inde Coronavirüs (Covid-19) vakalarında yaşanan artış nedeniyle, her iki kesimde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs'ta Covid-19 vakalarında yaşanan artış nedeniyle salgına yönelik daha önce alınan önlemlerin sıkılaştıracağını duyuruldu.

KUZEY KIBRIS

Artan vaka sayıları nedeniyle salgının yayılımını durdurmaya yönelik önlemler kapsamında KKTC'de yarından itibaren 5 gün boyunca 22.00-5.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ilan edildi.

Ülkedeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatilinin öne alındığını ve tatilin 4-15 Ocak tarihleri arasında yapılacağını bildirdi.

Dershane, etüt, özel ders ve kurs faaliyetlerinin de yarından itibaren 18 Ocak'a kadar durdurulduğu açıklandı.

GÜNEY KIBRIS

Güney Kıbrıs'ta da son günlerde görülen vaka artışları nedeniyle 10 Ocak tarihine kadar diplomatik geçişler dışındaki tüm geçişlerin karantinaya tabi olacağı duyuruldu.

Açıklamaya göre, akşam 22.00 ile 05.00 arasında geçerli olan sokağa çıkma yasağı uygulamasından sağlık çalışanları, emniyet mensupları ve görevde olan kişiler muaf tutulacak.

Evlerde 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanırken, 29 Aralık tarihinde uygulamaya giren açık ve kapalı alanlarda yılbaşı etkinlikleri ve buna benzer her türlü eğlence faaliyetinin durdurulması kararının kapsamı genişletildi. Düğün, sinema, tiyatro, doğum günü, toplu ibadet, nişan, nikah ve sergi gibi faaliyetler de durduruldu.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin 4 Ocak tarihinde yeniden toplanarak durum değerlendirmesi yapması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.