Coronavirüs Efsanesi: Doğrular-Yanlışlar

Coronavirüs Efsanesi: Doğrular-Yanlışlar

Türk Eczacıları Birliği Coronavirüs ile ilgili olarak bilgi kirliliğine karşı "Coronavirüs Efsaneleri" dosyası paylaştı.

A+A-

Türk Eczacıları Birliği Coronavirüs ile ilgili olarak bilgi kirliliğine karşı "Coronavirüs Efsaneleri" dosyası paylaştı.

Covid-19 ile birlikte pek çok spekülasyon ve yanlış bilginin hayatımıza girmesini önlemek için hazırlanan dosya, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerinden yola çıkılarak oluşturuldu. 

Birinci Efsane: 

 • COVID-19 sıcak ve nemli iklime sahip bölgelerde bulaşabilir.

Elimizdeki mevcut kanıtlara göre COVID-19 virüsü, sıcak ve nemli havaya sahip bölgeler de dâhil olmak üzere tüm alanlarda bulaşabilir. COVID-19 vakasının bildirildiği bir bölgede yaşıyorsanız ya da böyle bir bölgeye yolculuk yapacaksınız bölgenin iklimine bakmaksızın koruyucu tedbirler alın.

İkinci Efsane: 

 • Soğuk hava ya da kar Coronavirüsü öldürür.

Soğuk hava ya da kar Coronavirüsü öldürmez. Soğuk havanın yeni Coronavirüsü ya da diğer hastalıkları öldürebileceğine inanmak için herhangi bir neden yoktur. İnsan vücudunun normal sıcaklığı, dış sıcaklık ve hava durumundan bağımsız olarak 36,5°C ila 37°C arasındadır.

Üçüncü Efsane: 

 • Sıcak suyla banyo yapmak yeni Coronavirüs hastalığına karşı korur.

Sıcak suyla banyo yapmak sizi COVID-19 enfeksiyonundan korumaz. Vücudunuzun normal sıcaklığı, banyo veya duş sıcaklığından bağımsız olarak, 36,5°C ila 37°C arasındadır. Aslına bakılırsa, aşırı sıcak suyla banyo yapmak sizi yakabileceği için zararlı da olabilir.

Dördüncü Efsane: 

 • COVID-19 sivrisinek ısırığı ile bulaşır.

Yeni Coronavirüsü sivrisinek ısırığı ile bulaşamaz. Bugüne kadar, yeni Coronavirüsün sivrisinekler aracılığıyla bulaşabileceğini gösteren herhangi bir bilgi ya da kanıt ortaya konulmuş değildir. Yeni Coronavirüsü esas olarak enfekte bir kişinin öksürmesi ya da hapşırması ile ortaya çıkan damlacıklar ya da salya ve tükürük damlacıkları ve burun akıntısı yoluyla yayılan bir solunum virüsüdür.

Beşinci Efsane: 

 • El kurutma makineleri yeni Coronavirüsü öldürmede etkilidir.

Hayır. El kurutma makineleri COVID-19'u öldürmede etkili değil. Yeni Coronavirüse karşı kendinizi korumak için ellerinizi alkol-bazlı temizleyicilerle ovarak ya da su ve sabunla yıkayarak sıklıkla temizlemelisiniz.

Altıncı Efsane: 

 • Ultraviyole (morötesi) dezenfeksiyon lambası yeni Coronavirüsü öldürebilir.

Böyle bir şey yok. UV radyasyonu cilt tahrişine yol açabileceğinden UV lambaları ellerin ya da cildin diğer bölgelerinin sterilizasyonunda kullanılmamalıdır.

Yedinci Efsane: 

 • Termal tarayıcılar COVID-19 ile enfekte olmuş kişileri tespit etmekte ne kadar etkili?

Termal tarayıcılar yeni Coronavirüs enfeksiyonuna bağlı olarak ateşi çıkan (yani vücut sıcaklığı normalin üzerinde olan) kişileri tespit etmekte etkilidir. Ancak bu tarayıcılar enfekte olmuş fakat ateşi çıkacak kadar hastalanmamış kişileri tespit edemezler. Çünkü enfekte olan bir kişinin hastalanması ve ateşinin çıkması 2 ilâ 10 gün sürmektedir.

Sekizinci Efsane: 

 • Bütün vücudunuza alkol ya da klor sürmek COVID-19'u öldürür mü?

Hayır. Bedeninize alkol ya da klor sürmek hâlihazırda vücudunuza girmiş virüsleri öldürmez. Bu maddeleri sürmek, elbiselerinize ve mukoza zarlarınıza (yani gözlerine ve ağzınıza) zarar verebilir. Hem alkol hem de klorun yüzeylerin dezenfekte edilmesinde faydalı olabileceğini ancak bunların tavsiyelere uygun bir şekilde kullanılmaları gerektiğini unutmayın.

Dokuzuncu Efsane: 

 • Zatürre aşısı sizi yeni Coronavirüse karşı korur mu?

Hayır. Pnömokok aşısı ve Hemofilus İnfluenza Tip B (Hib) aşısı gibi zatürre aşıları yeni Coronavirüs karşısında koruma sağlamaz.

Virüs kendi özel aşısını gerektirecek türde yeni ve farklıdır. Araştırmacılar COVID-19 aşısı geliştirmek için çalışmaktadır ve DSÖ onların bu çabalarını desteklemektedir.

Onuncu Efsane: 

 • Burnunuzu düzenli olarak tuzlu su ile yıkamak yeni Coronavirüs enfeksiyonunu önlemede yardımcı olur mu?

Hayır. Düzenli olarak tuzlu su ile burun yıkamanın insanları yeni Coronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna dair herhangi bir kanıt yok.

On Birinci Efsane: 

 • Sarımsak yemek yeni Coronavirüs enfeksiyonunu önlemede yardımcı olabilir mi?

Sarımsak bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilecek sağlıklı bir besindir. Ancak mevcut salgında sarımsak yemenin insanları yeni koronovirüse karşı koruduğuna dair hiç bir kanıt yoktur.

On İkinci Efsane: 

 • Yeni Coronavirüs sadece yaşlıları mı etkilemektedir, yoksa gençler de etkilenebilir mi?

Her yaştan insan COVID-19 ile enfekte olabilir. Yaşlılar ile daha öncesinden astım, diyabet, kalp hastalıkları gibi tıbbi rahatsızlıkları olanlar, virüsün yol açacağı ağır hastalıklara daha yatkın görünmektedir.

On Üçüncü Efsane: 

 • COVID-19'un önlenmesinde ve tedavisinde antibiyotikler etkili midir?

Hayır, antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir, yalnızca bakteriler üzerinde etkilidir.

COVID-19 bir virüstür ve bu nedenle de önlenmesinde veya tedavisinde antibiyotik kullanılmamalıdır.

Ancak, COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldıysanız, bakteriyel koenfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik alabilirsiniz.

On Dördüncü Efsane: 

 • Koronivirüsü önlenmek veya tedavi etmek için kullanılabilecek herhangi bir ilaç var mı?

Bugüne kadar yeni Coronavirüsü (2019-nCoV) tedavi edecek ya da önleyebilecek herhangi bir ilaç tavsiye edilmemiştir.

Bununla birlikte, virüsle enfekte olmuş kişiler semptomların hafifletilmesi ve tedavisi için uygun bir bakım almalıdır ve ağır hasta olanlara da kendilerine en uygun destekleyici bakım verilmelidir. Kimi belirli tedavi yöntemleri incelenmektedir ve klinik deneylerle test edilecektir. DSÖ bir dizi ortağı ile birlikte araştırma ve geliştirme çabalarını hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.