1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polis Sendikası Emniyet-Sen KURULDU
Çocuğu Otizmli Annenin Feryadı

Çocuğu Otizmli Annenin Feryadı

Ordu’da troid kanseri olan bir anne, otizm hastası çocuğu için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

A+A-

Ordu’da troid kanseri olan bir anne, otizm hastası çocuğu için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

3 yaşındayken kabızlık belirtileri gözlenen, 15 günde bir ihtiyacını gideren ve hiperaktif hareketleriyle dikkat çeken Tuğra Durgun’a otizm teşhisi konuldu. Çaresiz ailenin kabus dolu günleri bundan sonra başladı. Çocuklarının durumu sebebiyle uykusuz geceler geçiren Durgun çifti, çocuklarını tedavi ettirmek için başvurmadığı sağlık kuruluşu kalmadı. Ordu’da otizm hastalığına uygun rehabilitasyon merkezi olmadığı için hastalığı her geçen yıl ilerleyen Tuğra Durgun için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekleyen anne Lale Durgun, “Otizmli çocuklar için yüzme havuzlu, atların ve yunus balıklarının olduğu bir terapi merkezi yok. Çocuklarımız eve hapsoluyor. Kimse tarafından istenmiyor” dedi.

Otizmli çocuklara psikiyatrik ilaçlardan ziyade alternatif tedavi yöntemleri denenmesi gerektiğini belirten anne Lale Durgun, “Tedavisi yok deyip otizmli çocuklar kendi kaderiyle baş başa bırakılıyor. Oysa tedavi için bilim dünyasının bu çocuklara yardımcı olması gerekir. Akupunktur, refleksoloji, duyu bütünleme, sülük tedavisi, radyestezi (elle maden arama) gibi tedavi yöntemleri otizmli çocuklar için uygun görülen tedavi yöntemleri. Ancak hem imkanımız olmadığı hem de bu tür tedavi yöntemlerinin uygulandığı sağlık merkezleri olmadığı için bunları yapamıyoruz. Yetkili ve hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Otizmi ailelerin çığlıklarını artık duyun” diye seslendi.

Ordu’da kendi çapında 4 tane rehabilitasyon merkezi olduğunu da hatırlatan anne Lale Durgun, bu merkezlerin ihtiyaca cevap veremediğini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.