1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hemşireler, Kutlama Programında Buluştu
Can Dündar ve Erdem Gül, Tahliye Oldu...

Can Dündar ve Erdem Gül, Tahliye Oldu...

Can Dündar ve Erdem Gül 92 günün ardından Anayasa Mahkemesi'nin "Hak ihlali" kararını vermesiyle Silivri Cezaevi'nden tahliye oldu...

A+A-

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından Can Dündar ve Erdem Gül hakkında tahliye kararı verdi. Mahkeme iki isme de yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Dündar ve Gül gece geç saatlerde tahliye edildi.

CAN DÜNDAR: BİZİ İÇERİ ATTIRMIŞTI BU DA DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLSUN

Can Dündar tahliyenin ardından Silivri cezaevinde şu açıklamaları yaptı:

"Geç vakit oldu. Sizi de çok beklettik. Bugün sayın cumhurbaşkanının doğum günü kutluyoruz. Biz evlilik yıldönümünde girdik bizi içeri attırmıştı biz de tahliye olarak ona bir doğum günü armağanı vermek istedik. AYM'nin bugünkü kararı basın özgürlüğüğnün önünü açmıştır. Hakikaten Saray'a tabi olmayan bir yargı, basının önünü açmış oldu. Bizim ödediğimiz bedel gazetecilerin ödediği bedelin yanında bir hiçtir. Bu meslek basın özgürlüğü adına ölüm bedelleri ödedi. Sizler sayesinde dik durduk ve gördüğünüz gibi bize her türlü iftiraya rağmen o haberleri savunur noktaya geldik. Haber Nöbeti'ndeki arkadaşlara da çok teşekkür ediyoruz, küçücük bir çadırın Saray'ı dize getirebileceğini gördük. Herkes çok iyi davrandı bize teşekkür ediyoruz.

Biz zehirlenmeden çıktık. Kin duymuyoruz ama mücadele etmeye çok kararlıyız. Henüz bitmedi ama davamız devam edecek. Bu bir basın özgürlüğü davasıdır. Biliyorum ki bu karar onların da önünü açacaktır. Bu arkamda görüdğünüz toplama kampı müze olana kadar sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. (Diğer tutuklu gazetecilerle ilgili) Biz çıkarken bizi unutmayın diye seslendiler umuyorum ki bu karar onların önünü de açacaktır.

can-dundar.jpg

Ankara'da yargıçlar varmış. Umarım diğer yargıçlar da örnek alırlar."

ERDEM GÜL: KEŞKE OLMASAYDI

Erdem Gül de Dündar'ın ardından yapıtğı konuşmada şunları söyledi:

"Ben aynı yerden devam edeyim bizim açımızdan Ahmet Kaya hatırlatması yapacağım keşke olmasaydı diyeceğim. AYM'nin attığı hukuki adım için teşekkür etmeliyiz. Keşke olmasaydı keşke mahkeme AYM'ye işi bırakmasıydı. Biz çıkıyoruz ama bu tutuklu gazetecilerle ilgili sorunun bittiği anlamına gelmez içeride arkadaşlarımız var. Bunu çok büyük bir olay olarak görmüyoruz aslolan bütün bir basının barışı isteyen insanların birlikteliği gerekir. Ve bizi ayakta tutan sizsiniz. Biz 92 gün boyunca bizim işlerimizi gören infaz koruma memurlarının özlük haklarını da hatırlatmayı buradan bir borç biliyorum.

DÜNDAR EVİNDE

Silivri Cezaevi'nden tahliye olan Can Dündar, eşi Dilek Dündar ile birlikte saat 05:00 civarında Çengelköy'deki evine geldi. Kayınpederi tarafından karşılanan Dündar, evin önünde "Tarçın" isimli köpeğine sarılarak hasret giderdi.

Gazeteci Can Dündar evinin önünde bekleyen gazetecilere tahliye kararına çok sevindiğini ifade etti. Dündar, "Çok mutluyum gerçekten. 3 aylık ayrılıktan sonra eve kavuştuk. Aileme kavuşacağım. Benim ilk tutukluluğumdu, onun için siftahı yaptık. Şimdi ailemize kavuşacağız" dedi.

AYM'nin "hak ihlali"  kararının ulaşmasının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Dündar ve Gül hakkında tahliye kararı vermişti.

ÖZNUR DÜNDAR: O KADAR GÜZEL BİR KARAR Kİ...

Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği "ihlal" kararının ardından, Dündar'ın annesi Öznur Dündar da Silivri Cezaevi'nin önüne geldi. Öznur Dündar, "O kadar güzel bir karar verdiler ki... Hakimlerimizle gurur duyuyorum. Başka söyleyecek bir şeyim yok" dedi.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Öznur Dündar, “Bu adalet hepimize lazım. Çok mutluyum, herkese teşekkür ediyorum. Hakimlerimiz sağ olsun, var olsunlar. O kadar güzel bir karar verdiler ki... Hakimlerimizle gurur duyuyorum. Başka söyleyecek bir şeyim yok"dedi.

Yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli de şöyle konuştu:

"Bugün çok sevinçli bir gün. Bu geceyarısı burada toplanan insanlar hem Can Dündar ve Erdem arkadaşımızın çıkışını, tabiî ki büyük bir sevinçle kutluyoruz, hem de dün Cerattepe kararı, çok sevindirici gelişmeler oldu. Yaptığı haber yüzünden içeride yatması ve bu haber de itiraf edildiği halde içeride yatmaları ülkemize yakışmıyordu. Suriye'ye giden silah yüklü TIR'lar yüzünden arkadaşlarımız içeride yatıyordu. Oysa Başbakan bunu bir Arap televizyon kanalında açık açık söyledi. Demek ki Başbakan bunun en büyük tanığı. Hukuk bir nebze de olsa yerini buldu. Birkaç kere görüşmek için geldik, göstermediler. Ama şimdi görüşeceğiz."

Gazeteci Nebil Özgentürk de tahliye için Silivri'de bekleyenler arasındaydı. Özgentürk, "Artık Can özgürlüğüne kavuşacak biraz sonra. Çok heyecanlıyım ve çok duyguluyum. Çok sevdiğim bir arkadaşım. Çok duyarlı bir insan. Ülkesini seven, memleketimizin çok değerli evlatlarından biri. Umut ediyorum ki hiç kimse haksız yere buraya gelmez. Babamın bir lafıdır; Ankara'da hukukçular her zaman vardır" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.