1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dünya Mağazacılar Günü Nedeniyle Avm’lerden Personeline Jest
Bugün Mevlid Kandili

Bugün Mevlid Kandili

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in 'kutlu doğum günü' kabul edilen Mevlid Kandili bugün kutlanacak.

A+A-

Son peygamber Hz. Muhammed’in doğduğu gün olarak kabul edilen Mevlid gecesi, aynı zamanda Rebiülevvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.

Rebiülevvel ayı ise Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir.

Diyanet İşleri’nin açıkladığı takvime göre, Mevlid Kandili bu yıl 26 Eylül 2023 Salı gecesi kutlanacak.

MEVLİD NEDİR?

''Doğum, doğum yeri ve doğum vakti'' anlamlarına gelen mevlid kelimesi, peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğumunu anlatmak için kullanılıyor. ''Mevlid-i Nebi'' olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor.

İslam'ın mesajlarını halka sunan son peygamber Hz. Muhammed'in doğumunu anmak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı.

Mevlid törenleri daha sonra İslam dünyasında yaygınlık kazanarak günümüze kadar devam etti. Esasen Hz. Muhammed'in doğum yıl dönümü için başlayan mevlid töreni giderek, Kadir, Mi'rac, Regaib ve Berat gecelerinde veya sünnet, evlenme, ölüm, deprem gibi önemli olaylar vesilesiyle yapılmaya başlandı ve toplumsal gelenekte yer alan önemli bir dini-kültürel öge oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler