BM'den Uyarı | İşler Daha da Kötüye Gidecek

BM'den Uyarı | İşler Daha da Kötüye Gidecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, gezegenin durumu hakkında dünya liderlerine sert bir uyarıda bulundu.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çarşamba günü "Gezegenimiz tükeniyor" uyarısında bulundu.

İnsanlık, doğal dünyaya "intihara meyilli" bir savaş olarak tanımlayacağı şeyi sürdürüyor.

Guterres, iklim değişikliğiyle mücadeleyi BM'nin küresel misyonunun merkezine koymak istiyor.

Gezegenin Durumu başlıklı bir konuşmasında, önümüzdeki yıl "ana hedefinin" emisyonları sıfıra düşürme ihtiyacı etrafında küresel bir koalisyon kurmak olacağını açıklaması bekleniyyor. 

HEDEF YÜZDE 45 AZALTMAK

Guterres, her ülke, şehir, finans kuruluşu ve şirketin "2050 yılına kadar net sıfır emisyona geçiş planlarını benimsemesi gerektiğini" vurguluyor. Ona göre, kendilerini bu vizyona ulaşma yoluna koymak için şimdi kararlı adımlar atmaları gerekecek.

BM genel sekreteri, hedefin küresel emisyonları 2030 yılına kadar 2010 seviyelerine kıyasla% 45 oranında azaltmak olacağını söylüyor.

Dünya iklim değişikliği mücadelesini ciddiye almaya başladı mı? 'Earthshot': William ve Attenborough gezegeni kurtarmak için ödülü başlattı- Guterres, doğal dünya üzerindeki savaşımızın bizi rahatsız etmek için geri döneceğini söylüyor

KIYAMET YANGINLARI VE SELLER

Guterres BBC'ye "Bilim açık," diyor ve ekliyor:  "dünya fosil yakıt üretimini bugün ile 2030 arasında her yıl% 6 azaltmazsa, işler daha da kötüye gidecek.

SICAKLIK ARTIŞI 5 DERECEYE ÇIKABİLİR

İklim politikalarının henüz etkili bir aşamaya ulaşmadığını düşünen BM başkanı, "uyumlu bir eylem olmadan, bu yüzyılda üç ila beş derecelik feci bir sıcaklık artışına gidebiliriz" dedi.

Etki şimdiden dünya çapında hissediliyor.

BM'NİN ÜLKELERDEN TALEPLERİ 

Gutarres önümüzdeki konuşmasında BBC'nin haberine göre tüm ülkelerden şu maddeleri talep edecek:

  • Karbona bedel biçin. 
  • Fosil yakıt finansmanını sonlandırın ve fosil yakıt sübvansiyonlarını sona erdirin.
  • Vergi yükünü gelirden karbona, vergi mükelleflerinden kirletenlere kaydırın.
  • Karbon nötrlüğü hedefini (net sıfıra benzer bir kavram) tüm ekonomik ve mali politika ve kararlara entegre edin.
  • İklim değişikliğinin korkunç etkileriyle halihazırda karşı karşıya olan dünyanın dört bir yanından insanlara yardım edin. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.