1. HABERLER

  2. Batı Basını: Darbeyi Alan Heykel Değil
Batı Basını: Darbeyi Alan Heykel Değil

Batı Basını: Darbeyi Alan Heykel Değil

İnsanlık Anıtı'nın yıkılma çalışmalarının başlaması dış basına da yansıdı.

A+A-

Independent, Liberation, BBC ve uluslararası haber ajansları, İnsanlık Anıtı’nın yıkılışını Türk-Ermeni ilişkilerine indirilen darbe olarak yorumladı. Yıkım hazırlıklarının 24 Nisan’da başlatılmasına dikkat çekildi.

İnsanlık Anıtı’nın yıkılma çalışmalarının başlaması dış basına da yansıdı.

The Independent gazetesi, anıtın yıkım kararını Türkiye Ermenistan ilişkileri bağlamında değerlendirdi. Yazıda anıtın baştan beri tartışmalara neden olduğu ve Türkiye’deki milliyetçilerden ve Azerbaycan’dan itirazlar yükseldiği belirtildi. Ayrıca Mehmet Aksoy’un “Çok ama çok üzgünüm. Yıkabilirler ama ben yeniden yapacağım” sözleri de yer aldı. Yıkım hazırlıklarının Ermenilerin her yıl "soykırımı andıkları" tarihte başlatılmasına da dikkat çekildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise haberi "Türk-Ermeni dostluğunu simgeleyen anıt yıkılıyor" başlığıyla verdi. İnsanlık Anıtı’nı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "ucube" olarak nitelediğine dikkat çeken yazıda, sanatçıların 10 gündür Kars’ta yıkımı engellemeye çalıştığı da yer aldı.

Fransız Liberation haberinde "Türk-Ermeni dostluğu paramparça" başlığını kullandı.

Wall Street Journal’in yorumu ise şöyle: “Başbakan Erdoğan, hafta sonunda sınırın yeniden açılması ve iki komşu arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi çabalarının ne kadar derinden dondurulduğunun işareti olarak Türkiye ile Ermenistan arasındaki dostluk anıtını yıkma talimatını verdi.”

Haber ajansları ise dünya basınına haberi şöyle geçti:

AFP: "İslamcı kökenli Başbakan Erdoğan heykeli ucube diye niteleyerek bir eleştiri fırtınasına yol açtı. Bunun nedeni kimilerine göre yaklaşan seçimler öncesi milliyetçi vatandaşları memnun etmek."

AP: "Türkiye ile Ermenistan arasında barışı simgeleyen heykelin yıkımı başladı. Sanatçıların heykeli kurtarma çabası yetmedi. Ünlü bir ressam geçen hafta konu ile ilgili yaptığı konuşmadan sonra bıçaklandı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.