1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS GÜNDEM

  4. Ensarioğlu'na Yanıt... Halkın İradesini Tanımayan Vekilini de Tanımaz!
Bakan Uraloğlu Açıkladı... 'Turistik Tren'lere İki Rota Daha Eklendi

Bakan Uraloğlu Açıkladı... 'Turistik Tren'lere İki Rota Daha Eklendi

Turistik tren seferlerine ilginin yoğun olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 'Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni ve Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni işletilmeye başlanacak.' dedi.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Seyahatsever gezgin vatandaşlarımıza yepyeni iki rota daha sunuyoruz. Ankara ile Diyarbakır arasında Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni, Ankara ile Tatvan arasında da Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni işletilmeye başlanacak" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'ndan seyahat tutkunlarını sevindirecek bir müjdeli haber daha geldi.

Turistik tren seferlerine ilginin yoğun olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni ve Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni işletilmeye başlanacak." dedi.

TURİSTİK TRENLERE İKİ ROTA DAHA EKLENDİ

Turistik Doğu Ekspresi'nin masalsı yolculuğunun bu sezon Tarihi Ankara Garı'ndan 11 Aralık 2023 Pazartesi günü başladığını anımsatan Uraloğlu, 2023-2024 kış sezonu seferlerinin 10 Mart'ta Kars'tan hareket eden trenle tamamlandığını söyledi.

Bakan Uraloğlu, son 22 yıldır demir yolu sektörüne yapılan yatırımlarla yüksek hızlı ve hızlı demir yolu hatlarını yaygınlaştırırken mevcut konvansiyonel hatların da kalitesinin artırıldığına dikkati çekerek, bu hatlarda turizme yönelik seferlerin işletilmeye başlandığını anlattı.

DOĞU EKSPRESİ'YLE YAKLAŞIK 11 BİN YOLCU SEYAHAT ETTİ

Trenin sadece bir ulaşım aracı değil, turizmin canlandırılmasından sanatın çeşitli alanlarının geliştirilmesine kadar çok önemli fırsatlar sunan bir araç olduğunu vurgulayan Uraloğlu, bu doğrultuda Ankara-Kars parkurunda Doğu Ekspresi'ne alternatif olarak turizm amaçlı Turistik Doğu Ekspresi'nin sefere konulduğunu hatırlattı. Uraloğlu, sezon seferlerine ilişkin bilgi vererek, "Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönünde 42, Kars-Ankara yönünde 42 olmak üzere toplam 84 tren sefer yaptı. Dönem sonu itibarıyla bu seferlerde 11 bin 611 yolcu seyahat etti" diye konuştu.

dogu-ekspresi.jpg

Turizm amaçlı işletmeye alınan Turistik Doğu Ekspresi'nin yaklaşık üçer saat durduğu Erzincan, Erzurum, İliç, Divriği ve Sivas'ta yolcuların Anadolu'yu keşfederken bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına hareketlilik getirdiğine dikkati çeken Uraloğlu, bu sayede bölgenin potansiyelinin harekete geçirilmesine de katkı sunulduğunu dile getirdi.

İKİ YENİ ROTA GELİYOR

Anadolu'yu trenle keşfetme amacıyla yola çıkacak gezginlere bir müjdelerinin daha olduğunu vurgulayan Uraloğlu, "Seyahatsever gezgin vatandaşlarımıza yepyeni iki rota daha sunuyoruz. Ankara ile Diyarbakır arasında Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni, Ankara ile Tatvan arasında ise Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni işletilmeye başlanacak. Turistik trenler, ev konforunda seyahat olanağı sağlayan 9 yataklı vagon ile yemekli vagondan oluşacak." ifadelerini kullandı.

Trenlerin geçtiği yol üzerindeki duruşlarda doğal, tarihi ve kültürel değerleri görme imkanı sunulacağını belirten Uraloğlu, "Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni başkentten 19 Nisan Cuma günü saat 15.55'te, Diyarbakır'dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00'de hareket edecek. Ankara-Diyarbakır seferinde tren, Malatya'da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı'da 4 saat, Kayseri'de 3 saat turizm amaçlı duracak.

Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni ise Ankara'dan 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55'te, Tatvan'dan ise 19 Nisan Cuma günü 06.35'te hareket edecek. Ankara-Tatvan seferinde Elazığ'da 4 saat, Tatvan-Ankara seferinde Palu'da 3 saat, Elazığ'da 4 saat ve Kayseri'de 3 saatlik turizm amaçlı duruş yapılacak. Trenlerimiz, hazirana kadar belirli günlerde karşılıklı hizmet verecek ve belirli merkezlerde duracak. Bu trenlerin bilet satışları ise bu hafta başladı." dedi.

..ilgili haber

BAKAN URALOĞLU, IĞDIR’DA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Zengezur Koridoru projesinin hayata geçirildiğinde Iğdır'ın daha farklı olacağını söyledi.

AK Parti Belediye Başkan adayı Ülkü Öcal’ın seçim çalışmalarına destek için geldiği Iğdır'da düzenlenen iftar programında konuşan Uraloğlu, “Iğdır'ın üç ülkeye sınırı olan serhat şehir olduğunu, bölgedeki en önemli projenin ise Zengezur Koridoru olduğunu” vurguladı.

ZENGEZUR KORİDORU, BÖLGENİN EN ÖNEMLİ PROJESİ

Koridorun bölgeye ayrı bir değer katacağına işaret eden Uraloğlu, "Zengezur Koridoru dediğimiz, Azerbaycan'dan çıkıp Ermenistan ya da İran ile görüşülüyor, sonra Nahçıvan üzerinden ülkemize gelecek olan, Dilucu'na, Iğdır'a, buradan Kars'a kadar gidecek olan bir koridor var. Gerçekten buraya ayrı bir değer katacaktır. Çok yakından takip ediyorum. Türkiye tarafındaki Dilucu-Iğdır-Kars arasının ihalesini yaptık. Azerbaycan tarafındaki çalışmalar devam ediyor. Bir Zengezur Koridoru kaldı, o da netleştiği zaman orada da çalışmalar başlayacak. Yani 4-5 yıl sonra inşallah bunu hayata geçirdiğimizde Iğdır daha farklı olacak, elbette o zaman lojistik merkezi daha kıymetli olacak." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda AK Parti'nin Iğdır Belediye Başkan adayı Ülkü Öcal'a destek isteyen Uraloğlu, daha sonra esnaf ziyaret yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler