1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS MANŞET

  4. AYM'den 'İnsanlık Anıtı' Kararı
AYM'den 'İnsanlık Anıtı' Kararı

AYM'den 'İnsanlık Anıtı' Kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Kars’ta ki İnsanlık Anıtı’nın 2011’de yıkılması nedeniyle Heykeltraş Mehmet Aksoy’un anayasada güvence altına alınan ifade ve sanat hürriyetlerinin ihlal edildiğine karar verdi.

A+A-

Dönemin AKP’li Kars Belediyesi’nin kararı doğrultusunda Heykeltraş Mehmet Aksoy, 2006’da kenti kuşbakışı gören Üçler Tepesi’ne İnsanlık Anıtı yapmıştı. 2011’de Kars’a gelen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, heykele “Ucube” demiş ve anıtın yıkılmasını istemişti.

Yıkım kararına karşı idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş, ancak bölge idare mahkemesi bu kararı kaldırmıştı. Kars Belediyesi, heykelin yıkımı için ihaleye çıkmıştı. 272 bin TL’ye işi alan bir şirket, 26 Nisan 2011’de heykelin yıkımına başlamıştı. Yıkıma karşı yargı yolunun tükenmesi üzerine 2014 yılında Aksoy, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Yüksek mahkeme, başvuruyu 5 yıl sonra gündemine aldı. Dün toplanan AYM Genel Kurulu, heykelin yıkılması nedeniyle Aksoy’un ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi ve Aksoy’a tazminat ödenmesine hükmetti. Karar 6 muhalif üyeye karşılık 8 oyla alındı. Kararın gerekçesi iki ay içinde açıklanacak.

Erdoğan tazminata mahkûm olmuştu

Heykeltraş Mehmet Aksoy, anıta “ucube” dediği gerekçesiyle Erdoğan hakkında tazminat davası açmış, mahkeme 2015’te Erdoğan’ı 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Barışın simgesi

İkiye ayrılmış bir insan figürü şeklinde yapılan heykelin barışı simgelediği açıklanmıştı.

Haberin uzantısı...

Yeniden Yapacağız

Bu kararın ardından Odatv’ye konuşan Mehmet Aksoy, “Girişimlerde bulunacağız. Aynı şekilde aynı boyutta eseri yeniden aynı yere yapmak için Kars Belediyesi’ne başvuracağız. Zaten kanunsuz bir müdahaleydi” ifadelerini kullandı.

Heykel üzerine yapılan tartışmaların ve siyasi müdahalenin yeni yapılacak esere yansıtılacağını da söyleyen Aksoy, “Orası zaten bir savaş alanı ve eser de savaş karşıtı barışı simgeleyen bir çalışmaydı. AYM’nin gerekçeli kararını aldıktan sonra başvurularımızı yapıp yeniden inşa etmek için çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

insanlik-aniti.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.