1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Ayhan Bilgen’den Newroz Açıklaması
Ayhan Bilgen’den Newroz Açıklaması

Ayhan Bilgen’den Newroz Açıklaması

Ayhan Bilgen, Newroz etkinliklerinin Türkiye’nin birçok yerinde yasaklandığını belirterek, geçmişte çok acı yaşandığını, her yasaklamanın bir provokasyona zemin oluşturmasından kaygı duyduklarını söyledi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Newroz etkinliklerinin Türkiye’nin birçok yerinde yasaklandığını belirterek, geçmişte çok acı yaşandığını, her yasaklamanın bir provokasyona zemin oluşturmasından kaygı duyduklarını söyledi.

Kars’ta düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, “Newroz bu coğrafyada Kürtlerin, Türklerin, Farsların, kimi bölgelerde hatta Arapların önem verdiği, anlam yüklediği, kimisinin daha inançsal, kimisinin tabiatla ilgili, kimisinin kendi felsefi değerleri yüklediği bir dönüm noktasıdır. Bahar aslında yeni bir başlangıçtır. İçinde bulunduğumuz sıkıntıların, tasanın, kederin, soğuğun bitmesi yeni bir başlangıç, yeni bir umut, doğanın kendini üretmesi gibi hayatında sorunların çözümünde de bir yeni başlangıç yapabilmesidir” dedi.

Newroz’a gitmenin çok büyük bir suç olduğu dönemlerden geçtiklerini ifade eden Bilgen, “Bu ülkede geçmişte çok acı Newrozlar yaşandı. Çok sert müdahalelerin yapıldığı, ölümlerin yaşandığı, Newroz’a çıkmanın, Newroz’a gitmenin çok büyük bir suç olduğu dönemlerden geçtik. Ve ne iyi ki bunları aştığımızı düşünüyorduk. Artık bu tür yasaklamaların bittiğini bir daha tekrarlamayacağını düşünüyorduk ama geçtiğimiz yıllarda bir hafta boyunca bir müdahale olmadığında, bir baskı, bir yasaklama olmadığında hiçbir tatsız olay yaşanmadan, kimsenin burnu kanamadan bu etkinliği düzenleyen o buluşmada, o coşku da bulunan halkında güvenlik güçleriyle hiçbir sıkıntı yaşamadığı buluşmalar gerçekleşiyordu. Gerçekten bir bayram havasında, bir kutlama havasında bir hafta boyunca farklı yerlerde, farklı şehirlerde bu etkinliklerde insanlar bir araya geliyorlardı” diye konuştu.

Baharında bu anlamda barışa vesile olmasına ve bu ölümlerin, bu şiddetin, bu çatışmanın bitmesi için bir dönüm noktası olmasına dair hepimiz beklenti içerisindeydik diyen HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Ne yazık ki geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleşen patlama, daha önce Sur’da, Cizre’de, İstanbul’da Suruç’ta yaşananlar elbette ki geçtiğimiz kışı son derece acı içerisinde, keder içerisinde, tasa içerisinde geçirmemize neden oldu. Baharında bu anlamda barışa vesile olmasına ve bu ölümlerin, bu şiddetin, bu çatışmanın bitmesi için bir dönüm noktası olmasına dair hepimiz beklenti içerisindeydik. Fakat ne yazık ki Newroz etkinlikleri Türkiye’nin birçok yerinde, birçok ilinde yasaklanıyor. Ve tek bir gün sadece 21 Mart’ta anmanın, kutlamanın mümkün olduğuna dair yazılar, cevaplar valilikler tarafından partimize iletiliyor. Yani İran’da iki hafta boyunca kutlamalar yapılıyor. Hemen yanı başımızda Ortadoğu coğrafyasında eğer Newroz herkes için bir anlam ifade ediyorsa geçmişte bu ülkede de bir hafta boyunca, on gün boyunca bu etkinlikler serbestçe düzenlendi. Elbette eskiden yasaktı. Sonunda devlet kendisi düzenlemeye başladı. Kendisi de bu etkinlikleri yapmaya başladı. Biz devletten etkinlik düzenler, ya da düzenlemez, biz devletten böyle bir beklenti içinde değiliz ama insanların bu günü nerede nasıl kutlayacaklarına kendilerinin karar verebileceğini artık devletinde görmesi, kabul etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.