1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS GÜNDEM

  4. Ayhan Bilgen: Seçilmiş Değil, Atanmış Hükümet...
Ayhan Bilgen: Seçilmiş Değil, Atanmış Hükümet...

Ayhan Bilgen: Seçilmiş Değil, Atanmış Hükümet...

Cezaevinde tutulan Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, “Milletin Meclis'i tutukluyken, halı ve mobilyayı gündem yapmak” başlıklı açıklama yaptı.

A+A-

Tutuklu bulunan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, “16 Nisan’da referanduma sunulan paketle, ‘seçilmiş değil, atanmış hükümet’ modeli önerilmekte, Meclis’in denetim işlevi ciddi biçimde zayıflatılarak, bugünkünden daha kötü bir noktaya çekilmek istenmektedir” dedi. 

 Ayhan Bilgen, “Milletin Meclis'i tutukluyken, halı ve mobilyayı gündem yapmak” başlıklı açıklama yaptı.

Bilgen, yaptığı açıklamada, “Milletin Meclisi’nden beklentisi 7 yıldızlı koltuk ve halılar değil, Meclis-i Mebusan’ın mirası, 1920’nin ruhu ve evrensel demokrasi standartlarında iradesine sahip çıkmasıdır” dedi. 

Bilgen’nin yaptığı açıklama şöyle:

“Benzer örneklerini ancak İsrail, Mısır ve Azerbaycan gibi ülkelerde görebildiğimiz milletvekili tutuklanmalarına tepkisiz kalınması, Türkiye parlamento tarihine kara bir leke olarak düşmeye devam etmektedir. 

Misak-ı Milli’nin kabulü sonrası 6 milletvekilinin tutuklanmasına tepki olarak 1876’da başlayan Meclisi-i Mebusan, 1920’de çalışmalarına ara vermiştir. Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’in Meclis Başkanı olarak bazı milletvekillerinin milletvekilliğinin düşürülmesi talebi genel kurulca reddedilmiştir. 16 Nisan’da referanduma sunulan paketle, artık ‘seçilmiş değil, atanmış hükümet’ modeli önerilmekte, Meclis’in denetim işlevi ciddi biçimde zayıflatılarak, bugünkünden daha kötü bir noktaya çekilmek istenmektedir.

Toplumda siyasete olan güveni artıracak olan, Meclis’in toplumsal sorunlara çözüm üretme kapasitesinin güçlendirilmesidir.

Mobilya, koltuk, halı tartışmaları ister muhalefet kulisine yapılsın isterse iktidar kulisine, sadece siyasete ve siyasetçiye olan saygınlığın daha da azalmasına hizmet edecektir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.