1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Ayhan Bilgen: ‘Borç 360 milyon TL'nin Üzerinde
Ayhan Bilgen: ‘Borç 360 milyon TL'nin Üzerinde

Ayhan Bilgen: ‘Borç 360 milyon TL'nin Üzerinde

Kars Belediyesi Eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen, düzenledikleri basın toplantısında belediyenin 360 milyon TL'nin üzerinde borcu olduğunu belirtti.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Belediyesi Eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen basın toplantısı düzenledi. 

Belediyenin 360 milyon üzerinde borcu olduğunu ifade eden Bilgen, “Arkadaşlar yine borç olarak bize bildirilen toplam rakam 360 milyonun üzerinde. Tabi bunların sürekli olarak faizleri işlediği için sabit bir rakam söylemek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde bu daha da netleşecek ve yayını yapılacak. Personelle ilgili çalışmayan, daha önce işe gelmediği ihbar bulunan personelle ilgili şuana kadar bize ulaşan bilgi notu, ihbar, tanıklık talebi ve iş yerindeki kendi personellerimizin verdiği tepkilerle 150 ile 200 arası bir rakama ulaşmış durumdayız” dedi.

Bankamatik personeline değinen Bilgen, “Ya da idari soruşturma başlatacağız müfettişlere anlatacaklar. İç denetim uzmanlarına anlatacaklar. Gerçekten gelmişler mi çalışmışlar mı. Kamera görüntüleriyle onlar ispat etmek zorunda kalacaklar. Biz şuana kadar bu işi uzlaşma yoluyla çözmek için gereken anlayışı gösterdik. Bundan sonra hukukun gereği yapılacaktır. Bundan sonra bize hiç kimse farklı referanslarla gelmesin. Geçtiğimiz haftalarda partililerimiz ve özel tanıdıklarımız üzerinden 7 ay gelmeyip şimdi gelmeye başlayan personeller var ve şöyle şeyler duyuyoruz, MHP’li belediye vardı onun için gelmedik. Böyle bir şey yok arkadaşlar. Çalışanın hukuku partilere göre değişmez” ifadelerini kullandı.

Belediye ile ilgili durum tespitine devam ettiklerini ifade eden Eşbaşkan Alaca, ilgili birimlerden yeterli bilgileri alamadıkları için çalışmaların ağır ilerlediğini vurguladı.

Alaca, “Bildiğiniz üzere her hafta rutin olarak basın açıklamalarını yaparak sizleri ve değerli halkımızı belediye ile ilgili çalışmalarımızla bilgilendireceğimizi duyurmuştuk. Göreve geldiğimiz günden itibaren durum tespiti yaptığımızı ifade etmiştik. Ancak ne yazık ki belediyenin kurumsal bir yapıyı oluşturamamış olmasından kaynaklı olarak durum tespitimizde oldukça ağır ilerlemekte çünkü ilgili birimlerden istediğimiz bilgileri hızlı bir şekilde alamıyoruz bu da dolayısıyla çalışmalarımızı ve iç organizasyonumuzu oluşturmada bizi yavaşlatıyor” dedi.

Belediyenin kurumsal bir yapıya dönüşmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Alaca, “İlerleyen dönemlerde daha da hızlı bir şekilde devam ederek belediyenin kurumsal bir yapıya kavuşturulması yönünde ciddi önemler alarak bu oluşumu tamamlamayı hedefliyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Personelin verimli kullanılmamasından kaynaklı aksaklıkları çözmeye çalıştıklarını söyleyen “Alaca, Birimler arasındaki organizasyonun ve personellerin verimli şekilde kullanılmamasından kaynaklı olarak iç aksaklıklar mevcut. Bunları da en kısa sürede gidererek hem personeli yeniden güncelleyerek en etkili şekilde ilgili oldukları alanlarda değerlendirmeyi hedefliyoruz. Bunlar öncelikli çalışmalarımız kendi iç yapılanmamızla beraber aynı şekilde belediyenin mevcut asgari hizmetlerini de yapmaya başladık” diye konuştu.

Belediyenin ekonomik anlamda zor durumda olduğunu ifade eden Alaca, makine ve ekipmanların bakımı için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Belediye bünyesinde çağrı merkezi oluşturacaklarını ifade eden Alaca, şöyle devam etti:

“Ekipman ve teçhizatların birçoğu arızalı, rutin bakımlarının bile yapılmamış.  Ekipmanların büyük kısmı şuan atıl bir durumda. Makine ve ekipmanların bakım ve onarımlarının bir an önce tamir edilip hizmete uygun hale getirilmesi için birimlere talimatlar verildi. Bu çalışmalarımızla beraber belediyemiz bünyesinde çağrı merkezi oluşturuyoruz çağrı merkezimizin alt yapı çalışmaları devam ediyor.

Sosyal Medyadan ve web sitemizden duyurusu yapıldı ancak en kısa sürede faaliyete geçecektir. Halkımızın istek ve şikayetlerine anında cevap ve çözüm bulmasını amaçlamaktayız ve en kısa sürede faaliyete geçecektir.

Bunların yanı sıra sosyal medya hesaplarımız, belediyemiz web sitesi çalışmakta olup fakat yapılandırılması devam ediyor.

Biz şuan Kars halkının yaptığımız çalışmalardan haberdar olabilmesi adına şuan aktif olarak çalışmakta fakat geliştirilmesi ve daha aktif olması içinde çalışmalarımız devam ediyor.

‘EKONOMİK KRİZİN AŞILMASI İÇİN ŞARTLI HESAP AÇILDI’

Belediyemizin içinde bulunduğu ekonomik krizin aşılması durumunda bir şartlı bağış hesabı açıldı. Vakıflar Bankası ve Halk Bankası’nda olmak üzere hesap numaralarımızı sosyal medya hesaplarımızdan duyuruldu. Halkımız belediyesini sahiplendi bu anlamda halkımıza teşekkür ediyoruz.

‘PARKE TAŞI İMALAT TESİSİ VE ASFALT TESİSİMİZİ DÜN AKŞAM İTİBARİYLE AÇTIK’

Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in açıklaması şu şekilde: Berat kandilini kutlayarak başlamak istiyorum. Geçen hafta sizleri bilgilendirdiğimiz çerçevede Parke taşı imalat tesisi ve asfalt tesisimizi dün akşam itibariyle açtık.

Bu iki tesisinde çok ciddi eksiklikleri var uzun süre kullanılmamış olmasından kaynaklı bakım ve teknik eksikliklerinin yenilenmesiyle ilgili ciddi sorunlarımız var ama hizmete soktuk.  Elektrik ve doğal gaz borcu ile ilgili kısmi ödemeler yapıp (kurumlarda anlayış gösterdiler) bir ödeme planı çıkarttık ve bu güveni sarsmayacak biçimde biz ödeme planımızı halkımıza da güvenerek tabi ki devam ettireceğiz.

Her iki tesiste de acil yenileme çalışmaları da yapacağız şuanda çalışmaya başladılar fakat daha uzun soluklu daha uzun kapasiteli çalışabilmesi daha kaliteli malzeme üretebilmesi adına da yenilemeleri yapacağız. Bunlarla ilgili ihale kanunun gerektirdiği teklifler alınacak hani firmalar hangi eksikliklerimizi giderecek teklifler sunarlarsa bu süreç biraz orta vadeye yayılacak ama şuan itibariyle kullanıma açmış olduk.

ORTAK KARAR MEKANİZMASI

Geçtiğimiz hafta içerisinde oda temsilcileriyle bir araya geldik onların taleplerini, isteklerini dinlemiş olduk Ticaret Odası, Kasaplar Odası, Bakkallar Odası, Esnaflar Odası, kooperatifler, mali müşavirler, birlikler ve turizmciler bu ziyaretlerinde bu iki haftanın geri dönüşünü aldık.  Ayrıca onların kendi mesleki beklentileriyle ilgilide şöyle bir çalışma yapacağız ilgili birimlerimizle odaları bir araya getireceğiz örneğin esnafla ilgili sorunları çözmek konusunda zabıtayla birlikte oda çalışacak.

Bizim esnaftan taleplerimiz olacak onların bizden beklentileri olacak bu konuları ilgili birimlerimiz birlikte konuşacaklar ve dolmuş hatlarıyla ilgili hat görüşmelerini yapıp bu hatların temsilcilerinin seçilmelerini sağlayacağız onların adına sözcülerle bizim buradaki birimlerimiz ve meclis üyelerimiz birlikte çalışacak ve çözümüne dair bir öneri getirecekler.

Bunlar başkanlığın takdirinde olan düzenlemelerse hemen gereğini yapacağız yok eğer encümen yada meclis kararıyla atılabilecek adımlarsa daha kalıcı düzenlemelerse bunun hazırlıkları yapılacak ve yetiştiği ilk encümen ve meclis toplantısına sunacaklar daha sonrada bu kararları almış olacağız.

‘TEMEL SORUNLARLA İLGİLİ ÇALIŞTAYLAR DÜZENLEYECEĞİZ’

Önümüzdeki dönemde muhtemelen mayıs ayında ilkini yapacağız şehirle ilgili temel sorunlarla ilgili çalıştaylar düzenleyeceğiz. Mayıs ayında ilk çevre ve sağlık adı altında ilk çalıştayımızı gerçekleştireceğiz.

Kentleşme, imar sorunları ile ilgili çalıştay gerçekleştireceğiz, turizmle ilgili bir çalıştay gerçekleştireceğiz bunlarla ilgili ön hazırlıklarımıza başladık.

Tabiki kamu kurumlarına da davette bulunacağız üniversiteden destek isteyeceğiz katılımcı olarak farklı şehirlerden de katılmak isteyen üniversite ve odalar bulunmakta onlarla da gerekli temasları kuruyoruz program ve katılımcılar netleştiğinde bunları sizlerle paylaşacağız.

‘AĞAÇLANDIRMA YAPILACAK’

Son olarak önümüzdeki hafta bir ağaç dikme alanı tahsisi yaptık burası zaten belediyenin bir arazisi olduğu için herhangi bir özel karar gerekmiyordu sadece müdürlüğümüze talimat verdik biz elimizde hibe olarak aldığımız fidanları orada ekmeye başlayacağız.

Çok hızlı bir biçimde park ve bahçeler müdürlüğümüz önümüzdeki hafta pazartesi günü saat 7.30 da Haydar Aliyev Lisesinin karşısındaki peyzaj mimarlarımızın da çalışmasını yaptığı alanın önce ağaçlandırılmasını sağlayacağız.

Pazartesi gününden itibaren mezarlıklarımız mahalle araları belediyeye ait neresi varsa her yeri düzenli bir şekilde ağaçlandırmayı hedefleyeceğiz. Şehirde doğal doku ciddi bir şekilde yeşile yatkınken ne yazık ki yoğun bina inşaat ve yapılaşma bu yeşil oranını ciddi bir biçimde düşürmüş bizde en azından mevcut park olarak kullanılabilecek yerlere dahil hızlı bir planlama yapacağız.

Birimimizin kendi kapsamında yapmış olduğu bir çalışmadır ve hatta bir seferberlik olarak temizlik ve ağaç dikme konusunda mümkün olan en yoğun katılımlı personel ve halkımızla birlikte götürmeye çalışacağız.

Temizlik konusu bir duyarlılıktır bir sahiplenmedir sadece personele sadece bizim ekipman sıkıntımıza havale edilmeden hepimizin sorumluluğunu içeriyor. Temizlikten hemen sonra çöp atmak yada işte kutunun içine atmamak gibi birer bilgilendirmeler yaparak aynı zamanda bir kentli bilinci bir şehirde yaşama bilincini inşa etmeye çalışacağız.

Ağaç dikme ve çiçeklendirme konusunda da aynı bakış açısı içerisindeyiz. Şehirde yaşayan her kesin çaba sarf etmesi lazım ne yazık ki belediyemize ait bir seramız yok bu konu ile ilgili orman müdürlüğü ve yakın belediyelerden destek alacağız kısa sürede kendi fidanlarımızı kendi çiçeklerimizi yetiştireceğiz bir çalışmaya gideceğiz.

Arkadaşlarımız şuan bu iş için en uygun arsayı tespit edecekler ve bunu çok gecikmeden başlatacağız ve bunu sürekli temin eden pozisyonda olmak istiyoruz.

İHALELERLE İLGİLİ YOLSUZLUK İDDİALARI

İhalelerle ilgili yolsuzluk iddialarıyla ilgili araştırmak yapmak üzere bir komisyon oluşturulması üzerine valiliğe ve defterdarlığa yazılarını yazdık. Defterdarlıktan mali denetim için istedik.

 Bunun dışında mali müşavirler odası ve ticaret odasından yine aynı şekilde mesleki katkı ve muhasebe denetimi konusunda bu 4 kuruma yazılarımızı yazdık.

En kısa sürede onlarında bizlere yapacağı katkıyı da dikkate alarak biz kendi iç görevlendirmemizi yapacağız Şevin Başkanımız mali müşavir olduğu için onun başkanlığında bu komisyon çalışacak Mehmet Boçnak yeni başkan yardımcımız o bu komisyonun koordinatörü olacak ve bu çalışmayı en kısa sürede başlatacağız. Hacizlerle ilgili alacaklarla ilgili bu denetimi işletmeden bizim herhangi bir ödeme yapma imkanımız yok çok zorunlu ve küçük rakamlar olan hakkedişi kesin kabulü gerçekleşmiş bir şekilde geç kalmış ödenmemiş alacaklar hariç bu söylediğimiz incelemenin de kapsamı dışındadır.

Şartlı hesapta bu yüzden açıldı bir taraftan birikmiş borçları ödemeye çalışacağız bir taraftan da bu büyük rakamlar haciz konulmuş rakamlarla ilgili incelememiz başlayacak.

Bu incelemenin sonucunda eğer herhangi bir şüphe oluşmaz ise ihale kanununa uygun ve usulüne uygun işler yapılmışsa bunlarla oturup bir ödeme planını yeniden yapmayı hedefleyeceğiz.

Bazılarının avukatlarıyla görüşüyoruz eğer bu işlerde bir usulsüzlükle karşılaşırsak savcılığa, maliyeye sayıştay  ve mülkiye müfettişlerine ileteceğiz oranın yapacağı çalışma tamamlandıktan sonra biz bir ödeme planı yapmayı hedefleyeceğiz.

‘TOPLAM BORCUMUZU,TOPLAM PERSONEL SAYIMIZI AYRINTILI BİR ŞEKİLDE BELEDİYE BİNASINA ASACAĞIZ’

Personelle ilgilide personelimize ve basına duyurduğumuz çağrının gereğini yapmaya çalışıyoruz.

Çalışan personellerinizin maaşını ödeyemeyerek uzun süre mağdur etmek istemiyoruz fakat bugün ya da önümüzdeki pazartesi günü bütün dökümler araç ve muhasebe gelir ve giderleri ile borç dökümleri çıktından sonra belediye binamızın önüne toplam borcumuzu,toplam personel sayımızı ayrıntılı şekilde ve araç envanterimizle ilgili ne kadarı hacizli ne kadarı arızalı olduklarını ilan edeceğiz.

Personelle ilgilide mağduriyeti biran önce bitirmek istiyoruz bu şirketleri kapatıp yeniden alım şeklinde mi kalacak bu karar sürecin seyrine göre bize gelen ihbarlara uygun bir mesafe almamıza göre seyir edecek. Fazla personel sorunu ayrı ele alıyoruz işe gelmeme sorunuyla iş verimi sorununu ayrı değerlendiriyoruz.

‘PERSONEL AYIKLANMASINI DA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

İş verimliliği konusu bizim için önemli. Yönetim şemamız netleşince personel yeterliliği ile ilgili eğitimlere başlayacağız ve bir şekilde de bu personel ayıklanmasını da gerçekleştireceğiz.

‘NORMALİN ÇOK ÜZERİNDE RAPORLU PERSONEL VAR’

Maaşlar ödenene kadar biz bu süreci büyük oranda ilerletmek istiyoruz. Şuan 40’a yakın istifa var çok sayıda raporlu personel var bunun altını çizmek istiyorum normalin çok üzerinde raporlu personel var.

Bu raporluların büyük kısmı uzun süre işe gelmedikleri yönünde ihbar bulunanlar. Bizler dün itibariyle izinleri kaldırdık. Önümüzdeki hafta farklı birimlerde görevlendirmelere başlayacağız.

Ağaç dikme ilk görevlendirmemiz olacak bütün birimlerde yoğun bir çalışma temposu olmayan yeterli zorunlu asgari personeli tutacağız, diğer personelin büyük kısmını ağaç dikmeye yönlendireceğiz iş kanunun izin verdiği ölçüde bu görevlendirmeleri yapacağız.

Önümüzdeki hafta ağaç dikme sonraki günlerde temizlik işlerine çok yoğun şekilde kaydırma yapacağız çünkü temizlik araçlarımız eksik olduğu için bugüne kadar bunu yapamadık araçlarımızla ilgili eksikliklerimizi de gideriyoruz bu eksikliklerimizi giderdiğimizde şehir temizlik anlamında saat moduna girecektir.

Çöp çıkartma saatlerimizi belirleyeceğiz esnafımız ve ailelerimiz içinde böyle olacak buna uymayanlara da cezai işlemler yapılacak.

Biz tahakkuk ve tebligatlarımızı hızlı yapıyoruz şuanda o alanda da ciddi bir geri dönüş başladı tıpkı su gibi geriye dönük 3, 4 yıldır borcunu ödemeyen esnaflarımız bulunmakta en son 2008 yılında sözleşmeleri yapılmış iş yerleri var bunlar bizlere göre usule uygun değil kimseyi mağdur etmeden fakat belediyenin gelirlerini arttırmak ve bu şekilde doğru düzgün hizmet vermek adına bütün bunları disipline edeceğiz duyarlılık ve anlayışları için bütün Kars halkına teşekkür ediyoruz.

Yani cumhurbaşkanlığının yatırım planında olan çalışmalarla ilgili koordinasyon ve görevlendirmemizi yaptık. Bu bilgiler önümüze gelecek neler varsa belediyeyi ilgilendiren belediyenin hazırlık yapması gereken ne varsa takvime göre bu hazırlığı yapacağız. Bir tanesi önemli olduğu için sizinle paylaşmak istiyorum. O da atıkla ilgili olan Karadağ mahallesinde çöp biriken yerle ilgili biz de acil tedbir arıyoruz. Ama şuan cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınmış kümbetli köyünde bir tesis kurulması, enerji tesisi yani atıktan enerji üretimi. Son derece modern yani hiçbir şekilde çevreye zararı olmayacak.

Aslında süreç ne yazık ki konu köylülere yeterince iyi anlatılmadığı için köyden gelen itirazlarla durmuş. Yargısal süreç, biz bu yargısal sürecin yani tabii ki köylünün halkının haklarını da köyün çıkarlarını da gözetecek biçimde köye bir takım avantajlar sağlayarak yani o kurulacak tesiste istihdam, köyün başka bir takım sorunlarını çözecek biçimde temaslara başlattık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler