1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Fen Lisesi Öğrencileri 4 Kilometre Pedal Çevirdi
Av Yasağı Başladı... Kara Avcılığı Sezonu Tüm Türkiye'de Kapandı

Av Yasağı Başladı... Kara Avcılığı Sezonu Tüm Türkiye'de Kapandı

2023-2024 'Kara Avcılığı Sezonu'nun Kars ve ülke genelinde sona erdiği duyuruldu.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), 2023-2024 av sezonunun ülke genelinde sona erdiğini duyurdu.

Artık doğanın korunma zamanı geldi denilen açıklamada, yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme dönemine girdiği bu hassas süreçte, tüm vatandaşların hayvanlara ve onların yaşam alanlarına zarar vermemesi önemle vurgulandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP, vatandaşların doğal yaşamı koruma ve destekleme konusundaki duyarlılıklarını artırmaya çağırırken, avlanma faaliyetlerinin durdurulması ve doğal yaşam alanlarının korunması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

KARS VALİLİĞİ DUYURDU

Kars Valiliği, tarafından yapılan açıklamada av sezonu yasaklarının başladığı yer alırken, avcılara yönelik yapılan uyarıda, “Bilindiği üzere, yasal olarak kara avcılığı “av sezonu” içerisinde yapılabilmektedir. Av sezonu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmektedir.

2023-2024 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca; av sezonu 03.03.2024 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır. Avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasaktır.

Avın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamaktadır. Özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süreçte toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplamaması ve bu tür yasadışı faaliyetlerde bulunanların Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü Kars İl Şube Müdürlüğüne, Orman İşletme Müdürlükleri, Jandarma ve Emniyet Birimleri ve Fahri Av Müfettişlerimize bildirilmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi, sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi açısından önem arz etmektedir. Av sezonu dışında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu hükümlerine muhalefet edenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.” ifadeleri kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.